22 Nisan 2016
Sayı: KB 2016/16

Haydi 1 Mayıs’a!
Sendikal bürokrasinin ve reformizmin Taksim korkusu
İşçi sınıfına kurşun askerliği dayatıyorlar!
Sınıf kimliğimiz ve sınıf kinimizle 1 Mayıs’a!
“Yürü üstüne üstüne, tükür yüzüne celladın!”
1 Mayıs'a doğru
Devrimci 1 Mayıs hazırlıkları
“Alışan’a sendika gelene kadar mücadele edeceğiz!”
Sömürü ve kölelik düzeni yıkılmadan işçi ve emekçilere iyi bir yaşam yok!
Sınıf çalışmasının sorunları
Taleplerimizle 1 Mayıs’ta alanlara!
Emekçi kadınların tek kurtuluşu var: Örgütlü mücadele!
Ankara’daki Katliam Planı biliniyordu!
Türkiye’nin Suriye ile flörtü ve anlamı üzerine
75 bin 890 genç işçi hazırlanıyor!
Yozlaşmış teşkilatın başarısız seremonisi
Suriye savaşının fitili bir kez daha ateşlendi
Sınıfın neferi, sosyalizm davasının savaşçısı Hatice Yürekli mücadelemizde yaşıyor!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

1 Mayıs Taksim tartışmaları üzerine...

Sendikal bürokrasinin ve reformizmin Taksim korkusu

 

1 Mayıs’a sayılı günler kala İstanbul 1 Mayıs’ının nerede kutlanacağı hala bir netlik kazanmadı. Geçtiğimiz günlerde devrimci-ilerici güçlere toplantı çağrısı yapan sendika ve meslek odaları daha önceki açıklamalarında İstanbul 1 Mayıs’ını Taksim’de kutlama kararı almış olsa da, DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından Taksim kararlılığı kesin olarak ortaya konmadı.

DİSK Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda reformist akımlar ve onların sendikalardaki yansımaları, Taksim’i istediklerini ancak bakanlıkla, başbakanlıkla yapacakları görüşmenin ardından yer tartışmasına dair bir toplantı yapılarak durumun netleştirileceğini açıkladı. Ancak yansıyan tartışmalar; bu güçlerin Taksim iradesinin arkasında durmak yerine devletin göstereceği farklı bir alanda 1 Mayıs’ı kutlama eğilimini ortaya koydu.

İstanbul 1 Mayıs’ına dair gelişmeler üzerine toplantıya katılan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) ve Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) temsilcileriyle konuştuk.

“Yasaklara takılmamak lazım”

Toplantıya katılan DEV TEKSTİL Temsilcisi, kutlamaların Taksim’de yapılmasına ilişkin tartışmalarda sendikal bürokrasinin “güvenlik kaygıları” üzerinden bir tartışma yürüttüğünü, yanı sıra başta EMEP olmak üzere reformist hareketlerin “Taksim alanının takıntı haline getirildiği” yönünde yaklaşımlar sergilediğini ifade etti.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin bu toplantı öncesinde Taksim için bir “irade” beyanı yaptığını hatırlatan DEV TEKSTİL Temsilcisi, ancak buna karşın devletle bir uzlaşı çabasının bu dörtlüye hakim olduğunu ifade etti.

Devlet cephesinden gelecek yanıtın olumlu veya olumsuz olması karşısında Taksim iradesinin arkasında durulup durulmayacağına yönelik bir tartışmanın yapılmadığını ve net bir tutumun ortaya konulmadığını aktardı.

Bu yıl Newroz ve Grup Yorum konserinin Yenikapı’da yapılmak istendiğini, ancak bu alanın da yasaklandığını hatırlatan DEV TEKSTİL Temsilcisi, sermaye devletinin “güvenlik” gerekçesiyle “miting alanı” ilan ettiği yerlerde dahi her türlü eyleme saldırdığını söyleyerek bunlara takılmamak gerektiğini ifade etti.

Reformist güçler farklı alan tartışması yapıyor

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin toplantı çağrısını geç yaptıkları için eleştirildiğini belirten BDSP Temsilcisi ise; dörtlü bileşenin nihai kararı yapacakları görüşmelerin sonrasına bıraktıklarını belirtti. Toplantıda 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması yönünde eğilim açıklayan reformist çevrelerin ise “devlet hiçbir yere izin vermeyecek, o zaman Taksim diyelim” yaklaşımını ortaya koyduklarını, ancak devlet başka bir yer gösterirse bunun değerlendirilmesi gerektiğini, yani 1 Mayıs’ın gösterilen alanda kutlanması yönünde eğilimlerini ortaya koyduklarını anlattı. Bu tutumu EMEP ve CHP’nin açıktan savunduğunu belirten BDSP Temsilcisi, aynı düşünceye sahip diğer reformist odakların ise bunu alttan alta desteklediğini ifade etti.

BDSP Temsilcisi, BDSP, PDD, Mücadele Birliği ve Alınteri dışındaki bileşenlerin “açık kapı bırakılmalı, farklı yer olursa onu değerlendirelim” yaklaşımında olduklarını belirtti.

Taksim üzerinden 1 Mayıs “alan tartışmasına sıkıştırılmamalı” diyerek farklı alanları tartışanların bizzat kendilerinin alan tartışması yaptığını ifade eden BDSP Temsilcisi, “Sınıfa yönelik saldırılara karşı süreci örgütlemek, Taksim iradesini korumak gerekir” dedi.

Sendika ve meslek odalarının devletle yapacakları görüşmelerin ardından tekrar bir toplantı yapacaklarını söyleyen BDSP Temsilcisi, 1 Mayıs’a 10 gün kala hala çağrının yapılmadığını belirtti.

Sendikaların devlet terörü vb. kaygılarla hareket ettiğini belirten BDSP Temsilcisi, sendikalarda kendilerine güvensizliğin hakim olduğunu ifade etti.

“Taksim 1 Mayıs alanıdır!”

Sendikaların Taksim iradesi gibi bir dertlerinin olmadığını, süreci örgütleme kaygısı taşımadığını ifade eden BDSP Temsilcisi, sendikaların 1 Mayıs için gerekli hazırlık yapmadıklarını, fabrikalarda, işyerlerinde bunun için bir çalışmalarının olmadığını da belirtti. Sendika yöneticilerinin dar bürokratik bir zeminlerde kararlar aldığını söyledi.

“Taksim 1 Mayıs alanıdır! Bunun dışında bir alan tartışmasına girilmemelidir” diyen BDSP Temsilcisi, bu tartışmaları yapanların; sınıfa, topluma yönelik saldırılara karşı işçi ve emekçileri harekete geçirmek görevinden de kaçtığını ifade etti.

BDSP Temsilcisi son olarak burjuva-reformist güçlerin ve sendikalarda yansıması olan çizginin, etliye-sütlüye dokunmadan 1 Mayıs’ı bayram havasında kutlama anlayışının sınıf mücadelesine zarar verdiğini ifade etti.

Kızıl Bayrak / İstanbul

 

 

 

 

Petlas işçilerine polis saldırısı

 

Kırşehir’deki Petlas Lastik Fabrikası’nda 17 Nisan gecesi saat 24.00’te vardiyadan çıkan Petrol-İş üyesi işçiler TİS sürecinde sendika işyeri temsilcisinin fabrikaya alınmamasını protesto etmek için eylem yaptı.

Kırşehir-Kayseri karayolu üzerindeki fabrika önünde toplanan yaklaşık 400 işçi bir süre yolu kapattı. Kent merkezine doğru yürüyüşe geçen işçilerin önü Kındam Kavşağı’nda polis tarafından kesildi.

İşçilere eylemi bitirme dayatmasında bulunan polis bir süre sonra TOMA ve biber gazı ile işçilere saldırdı.

Polis saldırısında aralarında sendika yöneticilerinin de olduğu 4 kişi gözaltına alındı.

 
§