22 Ocak 2016
Sayı: KB 2016/03

“Teröre karşı mücadele” yalanıyla devlet terörünün önü açılıyor
Ödenek örtülü, vurgun aleni!
Zulüm sınır tanımıyor
Fiili sıkıyönetim!
Onurlu direniş güçleniyor
Soruşturmaların ve linç kampanyalarının hedefinde işçi ve emekçiler var
“Kirli savaşları bitirecek yegane güç emeğin kavgasıdır”
Hedefte “kıdem” var!
Devletin görmediği işsizler ordusu!
Çetinkaya işçisi: Direneceğiz!
Liseli gençlik çalışmamız üzerine
Kırıntılar sizin olsun, gelecek bizim!
Sınav hayatları eliyor!
İran sistem içinde yerini alıyor!
Emperyalizmin “krizle savaşacak cephanesi” tükeniyormuş
Kadın İşçi Kurultayı’na yürüyoruz!
Hrant Dink katledilişinin 9. yılında anıldı
Kirli savaş ve batının suskunluğu tartışmaları
DEV TEKSTİL 1. yılında!
Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DEV TEKSTİL 1. yılında!

Geride bıraktıklarımız geleceği kazanmak için yaptıklarımızdır!

 

DEV TEKSTİL olarak 1. yılımızı geride bıraktığımız bu günler Greif işgalinin de 2. yılını doldurduğu günlerdir. 8 Şubat 2014 tarihinde Hadımköy’de kopan fırtına, devrimci sınıf sendikacılığı anlayışının ete kemiğe büründüğü bir mücadele olarak yaşandı. Greif işgaliyle sınıf mücadelesine getirilen yeni ölçüler, sermayenin baskı ve saldırılarına karşı fiili meşru mücadeleden başka bir yol olmadığını bir kere daha gösterdi. Bununla beraber kendilerini “devrimci”, “ilerici” olarak ifade eden sendikacıların gerçek kimliklerini de ortaya serdi.

Ağızlarından “taşeron cumhuriyetini yıkacağız”, “fili meşru mücadeleyi büyüteceğiz” söylemlerini düşürmeyenler açık ya da dolaylı olarak bir bir Greif işgalinin karşısında saf tuttular. İhanetçi işbirlikçi sendikacıların avukatlığına soyundular. Aradan 2 yıl geçti aynı anlayışın temsilcileri benzer tutumlarını sürdürüyorlar.* Çünkü Greif işgali ve Greif işgaliyle temsil edilen anlayış onların sahtekârlığını ortaya serdi. Saltanatlarını sarstı. İşçi sınıfına gerçek sınıf mücadelesinin nasıl olması gerektiğini gösterdi…

Varsın onlar işçi sınıfının mücadele değerleriyle alay ededursunlar. Greif işgalinin ölçüleri bugün işçi sınıfı içinde kök salıyor. Yeni Greifler sınıfın bağrında mayalanıyor. Mayıs ayında gerçekleşen metal fırtına bunun en somut göstergesi olarak yaşandı. Yeni fırtınalar patronlar düzenini derinden sarsacağı gibi her rengiyle sendikal bürokrasiyi de tarihin çöplüğüne atacaktır.

***

Şanlı Greif işgali fabrika komitesi ve bölüm komitelerine dayalı gerçek bir işçi demokrasisi olarak yaşandı. “Söz, yetki, karar” hakkının işçilerde olduğu bir örgütlenme olduğu için işgal başladığında DİSK TEKSTİL yöneticilerinin patronun safına geçmesi, direnişi yasa dışı ilan etmesi bile 60 günlük destanın yazılmasını engelleyemedi. Kendi öz örgütlülüklerine sahip olan işçiler asıl yasa dışı** olanın işçi sınıfı mücadelesine ihanet eden DİSK TEKSTİL yönetimi ve onlara destek verenler olduğunu, sergiledikleri onurlu mücadeleyle gösterdiler.

Sermayenin ve sendikal bürokrasinin her türlü saldırısına rağmen Greif’te 60 gün boyunca destansı bir tarih yazıldı. Bu tarih işçi sınıfı mücadelesinde yeniyi ifade etmektedir. Yeninin temel ilkesini “sınıfa karşı sınıf “ tutumu, eylem anlayışını “İşgal, grev, direniş” pratiği oluşturmaktadır. Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası böyle bir ilkenin ve anlayışın üzerinden yükselmektedir. Kapitalist sömürüden kurtulmak için devrimci sınıf hareketi yaratma mücadelesine tekstil işçileri cephesinden katkı sunma hedefiyle yolunu yürümektedir. Sendikamızın geride kalan bir yılı bu anlayışın izleriyle doludur. Sendikamız tekstil işçisi başta olmak üzere bütün işçilerin mücadele örgütü olarak yükselmektedir. Bütün öncü ilerici işçileri Greif işgalinin mücadele ilkelerini ve pratiğini sahiplenmeye devrimci sınıf sendikacılığı bayrağını yükseltmeye davet ediyoruz.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası

*Birleşik Metal İş Sendikası’nın son Genel Kurulu bu gerçekliğin son örneğidir. Sermayenin karşısında dut yemiş bülbüle dönen sendika ağaları devrimci metal işçilerini salona almamak için etten duvar ördüler...

**İşçi sınıfının sermayeye karşı verdiği dişe diş mücadelenin yasalarına göre

 

 

 

 

DEV TEKSTİL Genel Meclis Toplantısı gerçekleşti

 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) Genel Meclis  ve Eğitim Toplantısı 16-17 Ocak tarihlerinde sendikanın İstanbul’daki genel merkezinde gerçekleştirildi.

İlk gün diğer illerden gelenlerle birlikte yapılan kahvaltının ardından eğitim programına geçildi. Program, işçi sınıfı mücadelesinde yitirilenler anısına gerçekleştirilen saygı duruşuyla açıldı.

DEV TEKSTİL MYK adına yapılan açılış konuşmasında, genel meclis ve eğitimle hedeflenenler vurgulandı. Sınıf hareketinin ve siyasal sürecin güncel durumu özetlenerek, sendikanın ana tüzüğünde yer alan devrimci sınıf sendikacılığı çizgisinin hayati önemine ve ihtiyaç olarak kendini ortaya koyduğuna dikkat çekildi. DEV TEKSTİL’in misyonunun ve bu çizgiyi benimseyen üyelerinin sorumluluklarının altı çizildi. Devrimci sınıf hareketinin yaratılması için görevlere işaret edildi.

İlk sunum “Türkiye sınıf hareketi tarihi” üzerine idi. Ardından “Devrimci sınıf sendikacılığı anlayışı ve sendikalar” ve “Tekstil işkolu” sunumları yapıldı.

İkinci bölüm “Tekstil işçilerinin gündemleri ve örgütlenme sorunları” sunumu ve “Tekstil işkolunda kadın ve çocuk işçiler” başlıklı seminer ile başladı. Avukat Zeycan Balcı Şimşek’in sunduğu “Sınıf hareketi ve hukuksal mücadele” semineriyle ilk gün sona erdi.

İkinci gün divan seçiminin ardından altı aylık faaliyet raporunun okunmasıyla, ilk gündem hakkında görüşler aktarıldı. Ardından sırasıyla “Siyasal gelişmeler ve işçi hareketi”, “Örgütlenme yol, yöntemleri ve araçları” ve “Altı aylık hedeflerin belirlenmesi ve çalışma planının genel hatlarının oluşturulması” başlıklı gündemler ele alınarak saptamalar yapıldı.

Gün boyunca yapılan tüm oturumlarda, görüş ve öneri sunumlarıyla oldukça geniş ve kapsamlı tartışmalar yaşandı. Geçmiş çalışmalar ele alınarak eksiklikler ve nedenleri ortaya kondu. Faaliyet ve çalışmalarda yaşanan ve karşılaşılanlar dile getirilerek deneyimler paylaşıldı.

Siyasal süreç tüm yönleriyle ele alınarak, işçi sınıfının karşı karşıya olduğu siyasal ve ekonomik saldırılara dikkat çekildi. İşçi sınıfı hareketinin güncel durumu irdelenerek, izlenmesi gereken dönemsel politik hat tartışıldı. Bahar döneminin planlaması yapıldı.

Meclis kararlarının ilerleyen günlerde kamuoyuna deklare edileceği belirtildi.

 

 

 

 

TOMİS 1. Genel Kurulu toplanıyor

 

2014 yılında metal fırtına sonrasında kurulan Tüm Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS), 24 Ocak Pazar günü, saat 10.00’da, Bursa’da Baro Konferans Salonu’nda ilk genel kurulunu gerçekleştirecek.

Bu vesileyle TOMİS Geçici Kurucular Kurulu tarafından bir açıklama yayınlanarak “Yokluklar içerisinde kurduk, nice zorluğu aşarak yaşattık, artık yeni bir döneme giriyoruz” denildi. “Söz, yetki, karar hakkının sadece işçiye ait olduğu bir sendika” vurgusuyla yapılan açıklamada, tüm metal ve otomotiv işçilerine “metal fırtınanın ruhu ve kararlığıyla” yürüyüşe ortak olma çağrısı yapıldı.

 
§