22 Ocak 2016
Sayı: KB 2016/03

“Teröre karşı mücadele” yalanıyla devlet terörünün önü açılıyor
Ödenek örtülü, vurgun aleni!
Zulüm sınır tanımıyor
Fiili sıkıyönetim!
Onurlu direniş güçleniyor
Soruşturmaların ve linç kampanyalarının hedefinde işçi ve emekçiler var
“Kirli savaşları bitirecek yegane güç emeğin kavgasıdır”
Hedefte “kıdem” var!
Devletin görmediği işsizler ordusu!
Çetinkaya işçisi: Direneceğiz!
Liseli gençlik çalışmamız üzerine
Kırıntılar sizin olsun, gelecek bizim!
Sınav hayatları eliyor!
İran sistem içinde yerini alıyor!
Emperyalizmin “krizle savaşacak cephanesi” tükeniyormuş
Kadın İşçi Kurultayı’na yürüyoruz!
Hrant Dink katledilişinin 9. yılında anıldı
Kirli savaş ve batının suskunluğu tartışmaları
DEV TEKSTİL 1. yılında!
Herkese iş, tüm çalışanlara iş güvencesi!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DLB diyor ki;

Kırıntılar sizin olsun, gelecek bizim!

 

Sistem sınıfta kaldı!

Bir eğitim ve öğretim yılının sonuna geldik. Eğitim döneminin ilk yarı yılı karnelerin dağıtılması ile birlikte son bulacak. Bizler Devrimci Liseliler Birliği olarak tatile girmiyoruz. Keza zaman devrime akmaktadır ve mücadelede “tatil”e ihtiyacımız yoktur. Eğitim sistemi karneleri dağıtırken, bizler de sisteme bir not veriyoruz.

Sermaye devleti 2016 yılına devlet terörünün dozajını arttırarak girdi. Kirli savaşın ve sokağa çıkma yasaklarının kalkmasını talep eden akademisyenleri gözaltına aldı. Bir şov programına bağlanarak “çocuklar ölmesin” diyen Ayşe Öğretmen’i, yardakçıları aracılığıyla hedef tahtasına oturttu. Kürt halkına karşı azgın bir devlet terörü uygularken, geniş emekçi kesimlere yönelik kaşıkla verilip kepçeyle alınan yeni yıl bütçeleri uygulamaya konuldu. Yaşananlar sermaye devletinin kendini kurtarma manevralarının sürmesidir. Halkların kardeşliği çağrımız yeni dönemde yükselteceğimiz en önemli noktadır.

Ucuz iş gücü fazla geldi!

Sermayenin liselere ve liselilere yönelik saldırı planları birer birer uygulanıyor. Meslek, sosyal bilimler ve imam hatip liseleri öğrencilerinin, üniversite giriş sınavlarındaki ek puanlarının kaldırılmasına yönelik atılan adımlar, sermayenin ucuz iş gücündeki ihtiyacına yönelik yeni bir dizayn planıdır. Sermaye kendi cephesinden sistemin yapısal krizlerine yönelik bir hazırlık öngörüyor. Bu ihtiyaçları çerçevesinde eğitim sisteminde değişikliklere gidiyor. Pıtrak gibi çoğalan meslek liseleri geçtiğimiz dönem boyunca ihtiyaç duyduğu bir politikaydı. Nitelikli ve ucuz işgücü ihtiyacını bir dönem daha eğitim sisteminin içerisinde şekillendirip, fabrikalara alıyordu. Şimdi bu süreci, meslek liseleri üzerinde gerçekleştireceği değişikliklerle birlikte -meslek liselileri Meslek Yüksek Okulları’na göndermeden-, direkt meslek liselerini fabrikanın bir atölyesine/ bölümüne dönüştürerek sağlayacak.

Öte yandan yaklaşan sınavlar, her sene olduğu gibi birçok liseli ve hatta ortaokullu arkadaşımızı intihara sürüklemektedir. Gerçekleşen intiharlar, eğitim sisteminin çürümüşlüğünün bir aynasıdır. Liselileri bir yarış atı olarak gören bu zihniyetin gençliğe gelecek vaadi bir intihar planından başka bir şey değildir.

Ne yapmalı?

Kapitalist sistem tüm uygulamaları ile bizleri savaşa çağırıyor. Gençliğin önüne koyulan intihar planlarını ve avutma amaçlı verdiği kırıntıları reddediyoruz! “Kırıntılar sizin olsun gelecek bizim!” diyerek birliğimizi güçlendiriyoruz.

Bu çerçevede bir çok yerelde Devrim Okulları ile önümüzdeki yeni dönemin yol ve yöntemlerini planlayacağız. Gelecek adı altında bize verilen karneleri reddedip, sisteme karnesini vereceğiz.

Meslek Liselilerin Sesi yükseliyor!

Sermayenin uzun süreli çabaları sonucunda meslek liselerine yönelik somutta bir çok adım atıldı. Meslek Liseli DLB’liler olarak meslek liselerinde örgütlenmeyi tartışacağımız ve Şubat ayının sonunda olduğumuz her yerde Meslek Liseli Buluşmaları gerçekleştireceğimiz bir yeni dönem bizleri bekliyor. Bütün enerjimizi yeni Greif’ler yaratacak meslek liselilere yönlendirerek 23 Nisan’da da Meslek Liseliler Kurultayı gerçekleştireceğiz. Meslek Liseli DLB’liler olarak sorunlarımızı tartıştığımız ve mücadele hattımızı ortaya koyacağımız, yani geleceğimizi kendi ellerimize alacağımız yeni bir mücadele dönemi bizi bekliyor.

Burjuvazinin kavga daveti kabulümüzdür!

 

 

 

 

Devrimci Liseliler devrim okullarında buluşuyor!

 

“Ağaç yaşken eğilir” mantığı ile yozlaştırılmış, itaatkar, kaderci, gerici bir nesil yaratılmak istenmekte. Sistem, yaratmak istediği “insan” modeli için her birimizin hayatını dört bir yandan sarmakta ve kendi gerici propagandasını her alanda aklımıza sokmaya çalışmaktadır.

Bunun en etkili alanlarından biri de okullarımızdır. Anti-bilimsel, dinci-gerici, eşitsiz, piyasacı ve cinsiyetçi bir eğitim ile etrafımız kuşatılmaktadır.

Evet, ağaç yaşken eğilir. Biz liseliler sistemin yaratmak istediği nesiller olmamak ve geleceğimize sahip çıkmak için mücadelenin dilini öğreniyoruz.

Kapitalizmin, biz öğrencileri nesneleştirip “sizler hiçbir şeysiniz” diyen eğitim sistemine karşı Devrimci Liseliler Birliği olarak “biz her şeyiz!” diyoruz ve cevabımızı devrim okullarında buluşarak veriyoruz!

Gebze

Yer: Gebze İşçilerin Birliği Derneği (Hacı Halil Mah. Orhangazi Cad. Karalar İşhanı Kat:3)
Tarih: 23 Ocak C.tesi

Saat: 13.00
İletişim: 0542 843 16 01

İstanbul Avrupa Yakası

Yer: Küçükçekmece İşçilerin Birliği Derneği (Namık Kemal Mh. Halkalı Cd. No: 113, Kat: 4, Sefaköy

Tarih: 27 Ocak Çarşamba – 28 Ocak Perşembe

Saat: 13.00
İletişim: 0536 714 62 06

 

 

 

 

DLB faaliyetleri sürüyor

 

Kartal’da devrim okulu

Kartal’da gerçekleştirilen devrim okulunda açılış konuşmasıyla liselilerin kendi geleceği için “Kendi geleceğimiz için asıl söz sahibi biziz” vurgusu yapıldı. Daha sonra “Liseliler Birliğe, Devrime DLB’ye” adlı sinevizyon izlendi. DLB’nin ilke ve anlayışı üzerine tartışmalar gerçekleştirildi.

İkinci başlık olarak siyasal gelişmeler üzerine konuşuldu. Sermaye devletinin bombalarla ezilen halkları katleden kapitalist sömürü düzeninin liselilere, özel olarak da meslek liselilere, sözde eğitim adında uyguladığı köleleştirme uygulamalarından bahsedildi. Sınav sistemiyle oyuncak gibi oynandığı, sınav barajlarının yükseltildiği, meslek liselilerin üniversite okumak için tek tutunduğu dal olan ek puan sisteminin kaldırıldığı üzerinde duruldu. Bu düzenin içerisinde liselilerin kendi geleceğini sermaye devletinin belirlemesine izin vermeyip, her alanda “Kırıntılar sizin olsun gelecek bizim” şiarının yükseltilmesinin önemi vurgulandı.

Devrimci kimlik başlığında ise şu ifadelere yer verildi: “Yüz yıllardır ezilenleri sömürmeye, katletmeye dayalı bu sisteme karşı devrimciler, ilericiler hep savaşım içerisinde olmuştur. Tarihin her bir köşesi yiğit insanların ödedikleri bedellerle, kanlarıyla yazılıdır. (...) Mahir’lerin, İbo’ların, Deniz’lerin son nefeslerine kadar devrim ve sosyalizm mücadelesini savunmaları, onların devrimci kimliklerinin birer örneğidir. Bugün bizlere düşen görev onlardan devraldığımız kavga bayrağını daha yükseklere çıkarmak ve düzenin yürüttüğü topyekûn savaşa karşı ‘topyekûn direniş’ çizgisini örmektir.”

Ardından Bankalar Caddesi'nde dergi satışı yapılarak 22 Ocak'taki “Karneler sizin olsun, gelecek bizim” şiarlı etkinliğinin çağrısı yapıldı.

Ankara DLB: Karneler sizin olsun, gelecek bizim!

DLB’liler, Tuzluçayır Anadolu Lisesi’nde bildiri dağıtımı gerçekleştirdi. “Karneleriniz sizin olsun, gelecek bizimdir!” şiarıyla yapılacak eylem için birçok liseliyle sohbet edilerek mücadele çağrısı yükseltildi.

 
§