4 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/34

Fiili, meşru-militan mücadele!
Yeni savaş tezkeresine karşı mücadeleye!
Haklar sandıkta değil sokakta kazanılır, sokakta korunur! - H. Eylül
"Savaşın 40 Günlük Basın Bilançosu"
Sermaye medyasının savaş çığırtkanlığı
Polis terörü katliamlara yol açıyor
“Kurtuluş devrimde, barış sosyalizmde!”
1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri
Akçakale’den IŞİD’e malzeme sevkiyatı yaptılar
Korkularını daha da büyütmek için mücadeleye!
Marks’tan sendika notları...
MESS ve Türk Metal saldırılarına karşı fiili-meşru mücadele
ORS işçileri: “Fire yok kale sapasağlam”
DEV TEKSTİL: Çalışan da biz, aç kalan da...
Dünya jandarması ABD’nin hegemonyası zayıflarken Ortadoğu’da Rusya’nın inisiyatifi güçleniyor
Kime karşı, kiminle ne için savaşacağız?
Lübnan ve Irak’ta yükselen kitle hareketleri
Yükselen Çin’e eski Japonya!
Önlem alınmıyor; ikiyüzlüce barbarlık, ırkçılık körükleniyor
Göçmen trajedisi ve kapitalizmin vahşeti
FHKC Cenin’deki direnişi selamladı
Gericiliğin kadın temsilcisi: Ayşen Gürcan
Kadın cinayetlerini durduracağız! Ama nasıl?
Üniversitelerde yeni bir dönem açılıyor
“Festivalin emekçilerle buluşması engellenemez!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Akçakale’den IŞİD’e malzeme sevkiyatı yaptılar

 

Türkiye’nin Suriye’ye açılan Akçakale Sınır Kapısı’ndaki gümrük görevlilerinin desteği ve gözetiminde IŞİD’e silah malzemelerinin gittiği belirlendi.

Bugün gazetesinden Güngör Ergün’ün haberine göre, silah ve patlayıcı yapımında kullanılan metal levhalar, suni gübreler ve patlayıcı yüklü variller iki ay boyunca TIR’larla IŞİD’e sevk edildi. IŞİD elemanlarına ait görüntülerde ise bu malzemelerin nasıl silah ve patlayıcıya dönüştüğü net bir şekilde görüldü.

Gümrükte görevli bazı görevlilerin özellikle silah malzemesi sevkiyatını teşvik ettiği öne sürüldü. Akçakale Gümrük Müdürü C., Muayene Memuru Ö., Kolcu M.S., Kaçak bölge amir vekili F.K, Kaçak Amir Vekili G.S’nin olaya adı karışan gümrük görevlileri olduğu iddia edildi.

Her şey görüntülerde

IŞİD’e gönderilen malzemeler arasında zırh yapımında kullanılan her birinin ağırlığı 400-500 kilogram olan levhalar olduğu görüldü.
IŞİD’in silah yapımında kullandığı malzemelere ilişkin ortaya çıkan görüntüler ise Akçakale Gümrüğü’nden geçen malzemelerin nerede kullanıldığını ortaya koydu. Akçakale’den geçen bu levhaları IŞİD’in kuvvetli zırh yapımında ve şekil verilerek havan topu şeklinde kullandığı bu görüntülerde net bir şekilde görüldü.

Görevliler göz yumuyor

Gümrükten geçişine göz yumulan malzemelerin sadece bununla da sınırlı kalmadığı anlaşıldı. Silah yapımında kullanılan elektrik aksamları ve kabloların da adı geçen gümrük görevlilerinin göz yumması sonucu sınırdan geçirildiği ileri sürüldü. Fotoğraflarda kabloların ve elektrik aksamlarının geçirilişi de yer aldı.

Çuval çuval suni gübre

Malzemelerin hiçbiri saklanmadan herkesin gözü önünde gümrükten geçirildi. Sadece fünyelerin açıktan geçirilmediği, bunların koliler içinde sevk edildiği iddia edildi.

Olaya göz yuman gümrük görevlilerinin patlayıcı madde yapımında kullanılan suni gübrenin geçişine de kayıtsız kaldıkları görüldü.

Suni gübreler çuval çuval gümrükten geçirilirken, patlayıcı madde yapımında kullanıldığı bilinen gübrelerin geçişini gümrükte görevli amirler F.K. ve G.S. ile muayene memurları Ö. ve T.’nin izlemekle yetindiği fotoğraflarda yer aldı.

Her gün sivil TIR’larla sevk edildi

IŞİD için gümrükten geçirilen silah malzemelerinin büyük miktarlarda olduğu belirtildi. İki ay boyunca her gün 2 TIR suni gübre, 1 TIR metal levha, 1 kamyon elektronik malzeme ve kablo gümrükten geçirilirken, iki günde bir de 1 kamyon borunun IŞİD’e gittiği öne sürüldü.

Suriye'de IŞİD'in güvenli bölgelerine nakledildi

Gümrükten geçirilen malzemelerin gözden kaçacak kadar küçük bir sevkiyat olmadığı kaydedildi. Malzemelerin hepsinin IŞİD için Suriye’deki güvenli bölgelere TIR’lar ile taşındığı aktarıldı. Akçakale gümrüğünden geçirilen bir başka malzeme ise patlayıcı madde yüklü variller oldu. Varil varil patlayıcı madde gümrük görevlilerinin gözü önünden geçerek IŞİD’e gitti.

 

 

 

 

 

İhbarcı bir toplum yaratılmak isteniyor

 

Savaş ve saldırganlık politikalarını tırmandırarak gözaltı ve tutuklama saldırılarını had safhaya çıkaran sermaye devleti şimdi de “ödül” uygulamasıyla ihbarcılığı arttırmayı amaçlıyor.

Daha önce esnaf ve muhtarlar üzerinden ihbarcılığı arttırmaya çalışan dinci gericilik şimdi de ortaya koyduğu para ödülü ile toplumun geri kalanını da ilerici ve devrimcilere karşı yürütülen kirli savaş ve saldırganlığın bir parçası yaparak kişiliksizleştirmeye çalışıyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “Terörle Mücadele Kanunu Kapsamına Giren Suçların Faillerinin Yakalanmasına Yardımcı Olanlara Verilecek Ödül Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete’nin 31 Ağustos tarihli sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikle birlikte 200 bin TL’ye kadar para ödülüyle toplumun ihbarcı bir kimlik kazanmasını sağlamaya çalışan sermaye devleti bu yolla ilerici ve devrimci güçlerle emekçileri de karşı karşıya getirmeyi hedefliyor.

Oluşturulan ödül komisyonuyla birlikte yapılacak ihbarlar sonucunda yakalanacak kişi sayısına ve kişinin örgüt yöneticisi olup olmadığına göre verilecek “ödülün” oranının artacağı söylenerek emekçilerin bu onursuz uygulamanın parçası olmaları sağlanmak isteniyor.

 
§