4 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/34

Fiili, meşru-militan mücadele!
Yeni savaş tezkeresine karşı mücadeleye!
Haklar sandıkta değil sokakta kazanılır, sokakta korunur! - H. Eylül
"Savaşın 40 Günlük Basın Bilançosu"
Sermaye medyasının savaş çığırtkanlığı
Polis terörü katliamlara yol açıyor
“Kurtuluş devrimde, barış sosyalizmde!”
1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri
Akçakale’den IŞİD’e malzeme sevkiyatı yaptılar
Korkularını daha da büyütmek için mücadeleye!
Marks’tan sendika notları...
MESS ve Türk Metal saldırılarına karşı fiili-meşru mücadele
ORS işçileri: “Fire yok kale sapasağlam”
DEV TEKSTİL: Çalışan da biz, aç kalan da...
Dünya jandarması ABD’nin hegemonyası zayıflarken Ortadoğu’da Rusya’nın inisiyatifi güçleniyor
Kime karşı, kiminle ne için savaşacağız?
Lübnan ve Irak’ta yükselen kitle hareketleri
Yükselen Çin’e eski Japonya!
Önlem alınmıyor; ikiyüzlüce barbarlık, ırkçılık körükleniyor
Göçmen trajedisi ve kapitalizmin vahşeti
FHKC Cenin’deki direnişi selamladı
Gericiliğin kadın temsilcisi: Ayşen Gürcan
Kadın cinayetlerini durduracağız! Ama nasıl?
Üniversitelerde yeni bir dönem açılıyor
“Festivalin emekçilerle buluşması engellenemez!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Polis terörü katliamlara yol açıyor

 

Polis Kızıltepe’de yine bir çocuğu katletti

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde 28 Ağustos akşamı meydana gelen patlamanın ardından operasyon başlatan özel harekat polisleri, 16 yaşındaki bir çocuğu katletti. Operasyon sırasında rastgele bir araca ateş açan polisler 16 yaşındaki Mazlum Turan’ı ağır yaraladı. Kızıltepe Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Mazlum Turan yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

ANF’ye konuşan Turan ailesi, olaya ilişkin şunları söyledi: “Dün akşam Kızıltepe’de meydana gelen patlamanın ardından olay yaşandı. Mazlum’un babasının, olay yerine yakın bir dükkanı var. Canlı tavuk satıyorlar. Mazlum da arabayla dükkana gidiyor. Yanında da en küçük kardeşi ve amcasının oğlu var. Dönerken polis, aracı durduruyor. Araç durur durmaz polisler ateş açıyor, arabayı tarıyor. 3 kurşun izi vardı Mazlum’un vücudunda. Başında da kurşun izi vardı. Yanındaki çocuklara bir şey olmadı. Ancak iki çocuk da şokta. Mazlum, 4 çocuğun en büyüğüydü. Patlamanın ardından polis, yaralıları almak için gelen araçlara da ateş ediyor. Rastgele tarıyorlar etrafı.”

Silopi’de 3 genç katledildi

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki Kobanê Mahallesi’nde 3 gencin sığındığı bir evi ablukaya alan polis, daha sonra katliam için saldırıya geçti. Sabah saat 06.00’ya kadar sürdüğü belirtilen saldırıda 3 gencin katledildiği öğrenildi. Hayatlarını kaybeden gençlerin cansız bedenlerinin polis tarafından evden alınarak, Habur Sınır Kapısı’na götürüldüğü kaydedildi.

Polis Silopi’de anne ve kızını vurdu

Şırnak’ın Silopi ilçesinde evlerinin damında uyuyan anne ve kızı keskin nişancı polisler tarafından vuruldu. DİHA’nın haberine göre; Silopi ilçesine bağlı Karşıyaka Mahallesi’ndeki evlerinin çatısında uyuyan 55 yaşındaki Fatma Ay ve 17 yaşındaki kızı Berfin Ökten 31 Ağustos’ta gece 00.30 sıralarında İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Büro Amirliği’nde konuşlandırılan keskin nişancı polislerin hedefi oldu. Fatma Ay ve kızı Berfin yaralı olarak Silopi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ancak anne tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Omuzuna kurşun isabet eden 17 yaşındaki Berfin ise ilk tedavinin ardından Diyarbakır’a sevk edildi.

Yüksekova’da polis terörü bir genci daha katletti

Geçtiğimiz günlerde 4 kişinin polis tarafından katledildiği Yüksekova’da 1 Ağustos gecesi bir genç daha polis tarafından katledildi. Halkın gözaltı saldırılarına karşı yaptığı özsavunma nöbetlerine gerçek mermilerle saldıran polis, çatışmaların en çok yoğunlaştığı eski cezaevi kavşağında inşaat halinde bulunan Amed Çarşısı’nda gece saatlerinde keskin nişancılarını konumlandırdı. Esentepe ve Esenyurt mahallelerinde ise gece sokakları gaza boğan özel harekat timleri daha sonra çevreyi rastgele taradı. Saldırı sırasında Ali Kaval adlı genç, panzerden açılan ateş sonucunda bacağından 2, kafasından 1 kurşunla yaralandı. Ağır yaralanan genç, Yüksekova Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere karşın hayatını kaybetti.

 

 

 

 

Devlet terörü baskınlar ve tutuklamalarla sürüyor

 

DBP Diyarbakır Eşbaşkanı tutuklandı

Diyarbakır’da 26 Ağustos’ta gerçekleştirilen “hayatı durdurma” eyleminin ardından evine yapılan baskınla gözaltına alınan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hafize İpek tutuklandı. Savcılık ifadesinin ardından İpek, “Örgütün hiyerarşik yapısına dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” iddiasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

Daha önce de özyönetim ilanlarının ardından saldırıya geçen sermaye devleti Hakkari Belediyesi Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, Diyarbakır’ın Sur Belediyesi Eşbaşkanları Seyit Narin ve Fatma Şık Barut, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Yüksel Bodakçı, Lice Belediye Eşbaşkanı Harun Erkuş, Van Edremit Belediye Eşbaşkanı Sevil Rojbin Çetin, HDP Ağrı Eleşkirt İlçe Eşbaşkanı Engin Dursun’u tutuklamış Eruh Belediyesi Eşbaşkanı Hüseyin Kılıç için ise ev hapsi ve yurt dışına çıkma yasağı getirmişti.

Ağrı, Urfa, Yüksekova ve Van’da gözaltı saldırısı

Kürdistan’da saldırı ve katliamları sürdüren Türk sermaye devleti Doğubayazıt, Urfa, Van ve Hakkari’de de 30 Ağustos günü gözaltı saldırısına devam etti. Van’da İpekyolu’nun Xaçort (Hacıbekir) Mahallesi’nde iki evi basan özel harekat polisleri Mahmut Şeker ve Serkan Abi’yi “örgüt üyeliği” iddiasıyla gözaltına aldı. Hakkari Yüksekova’da ise YJA Star gerillası Aysel Bor’un (Evindar) cenazesi için duyuru yapan DBP ilçe yöneticileri ve Belediye Meclis üyeleri oldukları belirtilen 4 kişi araçları durdurulup darp edilerek gözaltına alındı. Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde Yenimahalle ve TOKİ konutlarına sabah saatlerinde yapılan eş zamanlı ev baskınlarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltılar sırasında polisin bazı kişileri öldürmekle tehdit ettiği bildirildi. Urfa’da ise 29 Ağustos günü AKP Eyyübiye ilçe binasına düzenlenen bombalı eylemden sonra 4 kişi gözaltına alındı.

İstanbul’da baskınlar

2 Eylül günü, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri Küçükçekmece ve Esenyurt’ta terör estirdi. Sabah saat 05.00 sıralarında Küçükçekmece ve Esenyurt’ta adreslere baskın düzenleyen polis, Kanarya Mahallesi’nde bulunan bir internet kafeyi bastı ve dükkanın kepengini kaldırıp kapısını levye ile kırarak içeri girdi. İnternet kafede inceleme yapan polis, içeride kamera kaydı aldı ve bazı malzemelere de el koydu. Esenyurt, Yeşilkent Mahallesi’nde de bir apartman dairesine özel harekat polisleri tarafından yapılan baskında daire kapısı koçbaşı ile kırıldı. Baskına bir polis helikopteri de havadan destek verdi.

 
§