4 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/34

Fiili, meşru-militan mücadele!
Yeni savaş tezkeresine karşı mücadeleye!
Haklar sandıkta değil sokakta kazanılır, sokakta korunur! - H. Eylül
"Savaşın 40 Günlük Basın Bilançosu"
Sermaye medyasının savaş çığırtkanlığı
Polis terörü katliamlara yol açıyor
“Kurtuluş devrimde, barış sosyalizmde!”
1 Eylül Dünya Barış Günü eylemleri
Akçakale’den IŞİD’e malzeme sevkiyatı yaptılar
Korkularını daha da büyütmek için mücadeleye!
Marks’tan sendika notları...
MESS ve Türk Metal saldırılarına karşı fiili-meşru mücadele
ORS işçileri: “Fire yok kale sapasağlam”
DEV TEKSTİL: Çalışan da biz, aç kalan da...
Dünya jandarması ABD’nin hegemonyası zayıflarken Ortadoğu’da Rusya’nın inisiyatifi güçleniyor
Kime karşı, kiminle ne için savaşacağız?
Lübnan ve Irak’ta yükselen kitle hareketleri
Yükselen Çin’e eski Japonya!
Önlem alınmıyor; ikiyüzlüce barbarlık, ırkçılık körükleniyor
Göçmen trajedisi ve kapitalizmin vahşeti
FHKC Cenin’deki direnişi selamladı
Gericiliğin kadın temsilcisi: Ayşen Gürcan
Kadın cinayetlerini durduracağız! Ama nasıl?
Üniversitelerde yeni bir dönem açılıyor
“Festivalin emekçilerle buluşması engellenemez!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

“Kurtuluş devrimde, barış sosyalizmde!”

 

İzmir Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP) 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle eylem düzenledi. Karşıyaka İzban önünde toplanan BDSP’liler “Emperyalist savaşa ve saldırganlığa, ırkçı, şoven kışkırtmalara karşı, yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği” yazılı pankartı açarak BDSP flamaları ve kızıl bayraklar taşıdı. Eylemde “Savaşa değil emekçiye bütçe”, “Saraylara savaş, kulübelere barış”, “Barışta oğullar babalarını, savaşta babalar çocuklarını gömer”, “Emperyalizm yenilecek gerçek barış sosyalizmle gelecek” yazılı dövizler taşındı.

Eylem öncesinde Karşıyakalı emekçilere seslenen BDSP’liler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nün tarihçesinden bahsederek Ortadoğu’da yaşanan savaşın esas sebebinin emperyalist-kapitalistlerin çıkarları olduğuna dikkat çekti ve eyleme katılım çağrısı yaptı.

Eylemde ilk önce Çiğli İşçi Kültür Sanat Evi Derneği Fazla Mesai Tiyatro Grubu, kendi hazırladığı “İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” adlı oyunu oynadı. Oyun emekçiler tarafından ilgiyle izlenirken son kısımda “ne yapmalı” diye soran oyunculara, izleyiciler arasından “devrim” cevabı geldi. İzleyenler arasında bulunan çocuklardan bazıları güvercin uçurarak dayanışma içerisinde bulunduklarını gösterdiler.

1 Eylül kan ve gözyaşıyla karşılandı”

1 Eylül Dünya Barış gününün kan ve gözyaşı içerisinde bir ortamda geldiğine vurgu yapılarak açıklamaya başlandı. Devamında, insanlığa karşı işlenen suçların tüm vahşetiyle artarak devam ettiği bugünlerde, sadece katillerin değiştiği, emperyalizmin ölüm saçan askeri kuvvetlerinin yerini IŞİD ve El Nusra gibi çetelerin aldığı belirtildi. Ortadoğu’da halen sürmekte olan vahşetin, kesik insan başlarının, tecavüzlerin, kadın pazarlarının, ansızın patlayan bombaların, ortalığa saçılan paramparça canların bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, ülkenin, yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet batağında yüzdüğünün altı çizilerek siyasal meşruiyetini kaybetmiş AKP iktidarının, Kürt halkına, ilerici ve devrimci güçlere, tüm işçi ve emekçilere karşı ilan ettiği “topyekûn savaşın” her geçen gün şiddetlenerek devam ettiğine vurgu yapıldı. Kürdistan’dan günbegün yeni katliam haberlerinin geldiği, köylerin yakıldığı, insanların öldürüldüğü hatırlatılan açıklamada, iç ve dış politikada tam bir başarısızlık yaşayan AKP’nin yaşadığı çöküşten yeni bir savaş ve baskı konseptiyle çıkış aramaya çalıştığı ifade edildi.

Saltanatlarının devamını istiyorlar’

Açıklamada, Kürt sorununda imha ve inkar politikalarına geri dönüldüğüne dikkat çekilerek AKP hükümetinin bu yaklaşım ve uygulamalarının sermayenin ve onun emperyalist efendilerinin genel politikalarından, istem ve yönelimlerinden ayrı düşünülemeyeceği belirtildi. Burjuva parlamenter sistemin nasıl bir oyun olduğunun bir kez daha ortaya çıktığına vurgu yapılan açıklamada “Onların sefil çıkarları için değil, emeğimiz, ekmeğimiz, onurumuz ve çocuklarımızın geleceği için mücadele etmeliyiz” dendi.

Ya barbarlık ya sosyalizm”

Mücadelenin en doğal insani ve politik haklarını isteyen Kürt halkına karşı değil, bütün kurumlarıyla sömürücü sermaye devletinin kendisine karşı olması gerektiği vurgulanan açıklamada “Bu düzenin biz işçi ve emekçilere baskı, sömürü, savaş ve gözyaşı dışında verecek hiçbir şeyi yoktur, Kürt işçi ve emekçileri ise bizim düşmanımız değil, özgürlük eşitlik adalet ve gerçek barış mücadelesinde dostumuzdur” denildi.

Emekçilere kardeşlik çağrısı yapılan açıklamada son olarak şunlar söylendi:

Bir ezen bir ezilen sınıfın, bir ezen bir ezilen ulusun, bir ezen bir ezilen cinsin olduğu bu sistemden barış dilemek, bu bozuk ve çarkları kanlı düzen böyle sürsün demekten başka bir şey değildir. İçinde bulunduğumuz şu kanlı zaman dilimi bir kez daha doğrulamıştır ki gerçek bir barışa ancak sosyalizmle ulaşabiliriz. Tarihe düşülen önemli bir not olan ‘Ya barbarlık ya sosyalizm’ şiarı meselenin anlamlı bir özetidir.”

Coşkulu geçen eylemde “Kurtuluş devrimde, barış sosyalizmde!”, “Emperyalizm yenilecek direnen halklar kazanacak!”, “Yaşasın işçilerin birliği halkların kardeşliği!”, “Katil ABD Ortadoğu’dan defol!”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm!” sloganları atıldı.

Basın metninin bitimine kadar kalan kalabalık kitle eylemi alkışlarla destekledi.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

Ankara Barış Bloku’ndan eylem

 

Ankara Barış Bloku, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle Yüksel Caddesi’nden Madenci Anıtı’na yürüyüş yaptı.

Ankara Barış Bloku, 6 Eylül’de yapılacak Barış Mitingi öncesine yayılan bir haftalık eylem ve etkinlik takvimi kapsamında 1 Eylül Barış Yürüyüşü gerçekleştirdi. Saat 18.00’de Yüksel Caddesi’nden Madenci Anıtı’na kadar yapılan yürüyüşte “Kan kurşundan silinince kardeş olur eller bana” ve KESK-DİSK-TMMOB-TTB imzalı “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” yazılı pankartlar taşındı. Eylem boyunca “Savaşa hayır barış hemen şimdi!” ve “Susma haykır savaşa hayır!” sloganları atıldı. Alkış, zılgıt ve sloganlarla Madenci Anıtı önüne ulaşılmasının ardından basın açıklaması yapıldı.

Kobanê’de başlayan savaş sürecinin AKP’nin yeni imha ve katliam politikalarıyla Türkiye sınırı içine, Kürt illerine taşındığı belirtilen açıklamada halkların barış özlemlerini dile getirdikleri bu 1 Eylül’e silahların ve bombaların gölgesinde girildiği vurgulandı. Açıklamada Diyarbakır’da, Mardin’de, Van’da ve saldırıların olduğu her yerde evlatlarını yitiren analara selam gönderilerek ‘barış’ ve ‘demokrasi’ talepleri yinelendi. Barış mücadelesinde ısrar edileceğine değinilerek açıklama bitirildi.

Eylem 6 Eylül’de, saat 15.00’te Toros Sokak’tan Kolej Meydanı’na gerçekleştirilecek yürüyüş ve Barış Mitingi'nin duyurusu ile sona erdirildi.

Kızıl Bayrak / Ankara

 
§