29 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/21

Kazanmak için birlik, dayanışma, örgütlü mücadele!
Halk isyanlarından proleter isyanlara doğru
Sendika bürokratlarının paçaları tutuştu!
Bursa’dan gözlemler...
Kimi yönleriyle metal direnişi
Sermayenin kalbine inen balyoz!
Metalde bitmeyen kavga!
Renault’ta mücadele sürecek!
Metal direnişi eylemlerle selamlandı
Dayanışma çağrısı her yerde!
MESS-Türk Metal-polis tezgahı çöktü!
Gebze, İzmir, Mersin ve Kayseri’de protesto
İşçi sınıfının gözü kulağı Bursa’da, Kocaeli’de, Ankara’da, Eskişehir’de! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Fomara’da bir direniş türküsü
"Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!"
Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın işçi-emekçi iktidarı!
Kocaeli'de devrimci faaliyete saldırılar sökmedi
İsraf ve yolsuzluğa çerez parası diyenlerden hesap soralım!
Emperyalist çakalların dansı: Elmau Zirvesi
Dünyada grevler, işgaller, gösteriler sürüyor.
Almanya'da grevler
Nüfuz savaşında kritik günlere doğru
Bir dönem geride kalırken...
Tecavüzcü düzenin "iyi hal" karnesi
Bacasız fabrika; futbol
Onurlu kavgamızın namuslu kalem işçileri
Nurhak şehitlerini mücadelemizde yaşatıyoruz! - B. Bahar
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

MİB üyeleri ve Altıntaş serbest bırakıldı

MESS-Türk Metal-polis tezgahı çöktü!

 

Bursa ve Ankara’da 20 Mayıs’ta yapılan polis operasyonunda gözaltına alınan ve 4,5 gün boyunca Bursa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltına tutulan Metal İşçileri Birliği (MİB) üyeleri, DEV TEKSTİL Eğitim Uzmanı Atakan Aytekin ve gazetemiz sahibi ve yazıişleri müdürü Tayfun Altıntaş 24 Mayıs’ta çıkarıldıkları mahkemede serbest bırakıldılar.

24 Mayıs sabahı savcılığa sevk edilen sınıf devrimcileri, Çekirge Devlet Hastanesi’nde yapılan sağlık kontrollerinin ardından getirildikleri Bursa Adliyesi’ne sloganlarla girdiler.

Savcılıkta ifadeler alınırken adliye önünde bekleyen MİB üyeleri ve destekçi güçler de oturma eylemi yaparak “Zafer direnen işçilerin olacak!” ve “Gözaltılar serbest bırakılsın!” sloganlarını attılar.

MİB, BDSP, ÇHD, Halk Cephesi, ESP, HDK-HDP, Partizan, Halkevleri ve SDP’nin de dayanışma için adliye önüne geldiği bekleyiş sırasında İzmir 2. Bölge Bağımsız Sosyalist Milletvekili Adayı Muharrem Subaşı, Limter-İş Genel Başkanı Kamber Saygılı ve BATİS Genel Başkanı Metin Burak da dayanışma için adliye önündeydi.

11 sınıf devrimcisi (Kızıl Bayrak Sahibi ve Yazıişleri Müdürü Tayfun Altıntaş, Mücahit Bahadır Köle, Yıldırım Doğan, Zeynel Kızılarslan, Veli Karaçam, İbrahim Hallaç, Dilek Gültekin, Atakan Aytekin, Doğan Devrim Aktürk, Gülseren Sarı, Ahmet Nuri Erbay) tutuklanmaları talebiyle sevk edildikleri mahkemeden serbest bırakıldılar.

Bursa’da tek terörist örgüt Türk Metal’dir!”

Metal İşçileri Birliği (MİB), 20 Mayıs’ta Bursa’da gözaltına alınan üyelerinin mahkemede serbest bırakılmalarının ardından açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MİB çalışanlarına yönelik tezgah boşa düştü.

5 gün önce gözaltına alınan MİB’lilerin tümü serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkarılan arkadaşlarımız, metal işçilerini direnişinin haklı ve meşru olduğunu belirterek, Bursa’da tek terörist örgüt olduğunu onun da işçi kanı döken Türk Metal çetesi olduğunu vurguladılar.

Mahkeme başkanı da işçilerin hak arama eyleminin meşru olduğunu belirterek MİB ile ilgili herhangi bir terör örgütü bağlantısının tespit edilmediğini, herhangi bir delil olmadığını vurgulayarak arkadaşlarımızın tümünü serbest bıraktı.

Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasının ardından mahkeme salonunda ve dışında karar alkışlandı.

Adliye binası önünde basına açıklama yapan arkadaşlarımız, MİB hakkındaki iddiaların çöktüğünü metal işçilerinin mücadelesinin mutlaka kazanacağını belirttiler. Direnişlerini sürdüren Renault, Türk Traktör, Ford işçilerine selam gönderdiler...

Metal işçisinin sesi susmadı, susmayacak!

Metal İşçileri Birliği”

 

 

 

 

Yu?zlerce avukattan dayanışma

 

Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) çağrısı ile yüzlerce avukat, metal işçileri ile dayanışma metni yayınladı. Metinde Metal İşçileri Birliği’ne yapılan polis operasyonu ve Renault işçileri hakkında başlatılan soruşturmaların hukuk dışı ve direnişi kırmaya yönelik olduğu belirtilirken, işçilerin haklı ve meşru taleplerinin kabul edilmesi istendi.

235 avukatın imzasını taşıyan metinde şu ifadelere yer verildi:

“Metal işçileri Birliği’ne yapılan polis operasyonu ve Renault İşçileri hakkında başlatılan soruşturmalar ise hukuk dışıdır, kanuna aykırıdır, direnişi kırmaya yöneliktir.

Bizler aşağıda imzası bulunan avukatlar olarak, direnen metal işçilerinin fiili meşru mücadelesinin yanında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu bağlamda aşağıdaki taleplerimizi yineliyoruz:

Direnişteki metal işçilerinin direncini kırmaya yönelik polis baskısı ve tehditler derhal sona ermelidir.

Direnişteki metal işçileri üzerindeki “işten çıkarma tehdidine” derhal son verilmelidir.

Metal işçilerinin direnişin ilk günlerinden beri dile getirdikleri haklı ve meşru ücret artışı talebi derhal kabul edilmelidir.

Direnişteki 13.000’e yakın işçinin Türk Metal Sendikası’ndan istifa ettikleri de göz önüne alınarak, işçilerin seçtikleri temsilcilerin muhatap alınması talepleri derhal kabul edilmelidir.”


 
§