29 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/21

Kazanmak için birlik, dayanışma, örgütlü mücadele!
Halk isyanlarından proleter isyanlara doğru
Sendika bürokratlarının paçaları tutuştu!
Bursa’dan gözlemler...
Kimi yönleriyle metal direnişi
Sermayenin kalbine inen balyoz!
Metalde bitmeyen kavga!
Renault’ta mücadele sürecek!
Metal direnişi eylemlerle selamlandı
Dayanışma çağrısı her yerde!
MESS-Türk Metal-polis tezgahı çöktü!
Gebze, İzmir, Mersin ve Kayseri’de protesto
İşçi sınıfının gözü kulağı Bursa’da, Kocaeli’de, Ankara’da, Eskişehir’de! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Fomara’da bir direniş türküsü
"Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!"
Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın işçi-emekçi iktidarı!
Kocaeli'de devrimci faaliyete saldırılar sökmedi
İsraf ve yolsuzluğa çerez parası diyenlerden hesap soralım!
Emperyalist çakalların dansı: Elmau Zirvesi
Dünyada grevler, işgaller, gösteriler sürüyor.
Almanya'da grevler
Nüfuz savaşında kritik günlere doğru
Bir dönem geride kalırken...
Tecavüzcü düzenin "iyi hal" karnesi
Bacasız fabrika; futbol
Onurlu kavgamızın namuslu kalem işçileri
Nurhak şehitlerini mücadelemizde yaşatıyoruz! - B. Bahar
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dayanışma çağrısı her yerde!

 

Metal işçisinin Türk Metal çetesi ve MESS’e karşı ayağa kalkışı çeşitli sanayi havzaları ve devrimci sınıf faaliyetinin götürüldüğü alanlarda işçi ve emekçilere anlatılıyor.

Ejot ve Paksan işçilerine dağıtım

Metal direnişiyle dayanışmaya çağıran MİB bildirileri Birleşik Metal-İş Sendikası İstanbul 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Ejot Tezmak ve Paksan Makina fabrikalarında çalışan işçilere ulaştırıldı. Çok sayıda işçiyle metal işçilerinin direnişi üzerine sohbet edildi. Birçok işçi süreci MİB sayfasından takip ettiklerini söyledi.

MİB bildirilerine yoğun ilgi

26 Mayıs sabahı İstanbul İkitelli Tatlıses Köprüsü’nde ve Topkapı’da Türk Metal’in yetkili olduğu Perfektüp önünde bildiri dağıtımı gerçekleştirildi ve yüzlerce bildiri işçilere ulaştırıldı. Faaliyet boyunca metal işçilerinin direnişini anlatan konuşmalar yapıldı.

Tatlıses Köprüsü’nün arkasında bulunan ve 10 işçiyi katleden Torunlar GYO’ya ait Mall Of İstanbul’un özel güvenlikleri bildiri dağıtımını engellemek istedi ancak MİB’lilerin tavrı karşısında geri adım atmak zorunda kaldılar.

Ankara’da dayanışma çağrısı

Ankara’da metal işçileri ile dayanışma çağrısı Türk Traktör fabrikası işçilerinin üretimi durdurması üzerine yoğunluk kazandı. Metal işçisi ile dayanışma çadırları, “Direnen metal işçisi ile 1 TL’ni paylaş!” şiarı ve dayanışma kutuları ile açıldı.

“Diren metal işçisi seninleyiz” ve “Diren Türk Traktör seninleyiz” şiarlı kokartlar da metal işçisinin sesine ses katmak isteyen herkesin takması için dağıtılarak dayanışma ağlarına katılma çağrısı yükseltildi. “Diren metal işçisi Ankara seninle!” şiarını yükselten ve Metal İşçileri Birliği’nin Facebook sayfasının linkinin yazıldığı afişler esnaflar dolaşılarak dükkanlara asıldı.

Konur Sokak’ta açılan standda metal sürecini anlatan bildirilerin dağıtımı gerçekleştirildi. Ayrıca direnişi kırmaya yönelik polis operasyonları teşhir edilerek emekçiler gelişmeleri takip etmeye ve gözaltıları sahiplenmeye çağrıldı.

Mamak’ta direnişle dayanışma

Türk Traktör işçileriyle dayanışma amacıyla yapılan ozalitlerin yanı sıra dükkanlara “Diren metal işçisi, Diren Türk Traktör - seninleyiz” şiarlı afişler asıldı.

Ayrıca hafta sonu açılan dayanışma çadırında Mamaklı emekçilere metal işçilerinin direnişi taşındı,

Tekmezar H. B. V. Parkı önünde stand-çadır açan MİB çalışanları Türk Traktör fabrikasında direnişte olan işçilerin ihtiyaçlarını duyurdu.

Ayrıca Mamak’ın birçok mahallesinde direnişi selamlayan yazılamalar yapıldı. Akşemsettin Mahallesi’nden başlayarak “Türk Metal’i ezdik sıra MESS’te, direniş ateşi Ankara’da Türk Traktör işçileri iş bıraktı, ya sen?” şiarlı ozalitler asıldı. Tekmezar ve Tuzluçayır mahallelerine pankartlar asıldı.

Mamak’ta bulunan ilerici ve devrimci kurumlarla beraber yürütülen dayanışma çalışmaları kapsamında çay ve şeker toplanarak yardımlar direniş alanına teslim edildi.

Grevin sesi Sincan’da

Sincan OSB ve Sincan’ın çeşitli noktalarına yazılamalar yapıldı. Sincan OSB’den gözaltına alınan Sincan İşçi Birliği üyeleri, baskılara rağmen faaliyetlerini kesintisiz sürdürdüler. Aynı zamanda metal direnişini ve Türk Traktör direnişini duyuran afişler Sincan’a yaygın biçimde yapıldı.

Türk Metal’in örgütlü olduğu Erkunt, Arçelik, Man, Kabel, Hidromek ve Mitaş fabrikalarının servis durakları ile Sincan merkezde metal süreciyle ilgili bildiriler dağıtıldı.

Dayanışma çağrısı Esenyurt’ta

MİB’liler Mercedes fabrikası işçilerine bildiri dağıttılar. Mercedes işçilerine Türk Metal’den istifa ve direnişle dayanışmayı büyütme çağrısı yaptılar. İşçilerle süreç ve fabrika içerisindeki durum üzerine sohbetlerin de yapıldığı dağıtıma polis ve Türk Metal çetesinin de “ilgisinin” olduğu gözlemlendi. Türk Metal’in adamları ve polis bildiri dağıtımının fotoğraflarını gizlice çektiler.

MİB’liler daha sonra Arçelik ve Mercedes işçilerinin servis geçiş güzergahı olan Balıkyolu Köprüsü’ne direnişle dayanışmaya çağıran ozalitleri astılar. 18.00-19.30 saatleri arasında da Kuruçeşme Sanayi içindeki üç metal fabrikasına aynı içerikli bildirileri ulaştırdılar. Ayrıca sanayi içerisine yaygın şekilde ozalit yapıldı.

Esenyurt Meydan, Avcılar, Parseller ile işçi servislerinin yoğun olarak geçtiği güzergahlar, direnişe omuz vermeye çağıran MİB imzalı ozalitlerin yanı sıra yine Arçelik işçilerine direnişe katılma çağrısı yapılan ozalitlerle donatıldı.

Bursa’nın sesi Ümraniye’de

Ümraniye’de Çelik-İş’in örgütlü olduğu Gamak fabrikasında çalışan işçilere ulaştırılan bildiriler ilgiyle karşılanırken, daha önceki dağıtımlara oranla iki kat fazla işçi bildiri aldı.

Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu ABB fabrikasında dağıtım gerçekleştirildi. Dağıtımda yapılan sohbetlerde Birleşik Metal-İş’in işçilere söylediği yalanlar da teşhir edildi. Sohbet edilen işçiler kendilerine yapılan anlatımlar nedeniyle Birleşik Metal-İş’in Bursa’daki metal direnişinde öncülük ettiğini, işçilerin daha sonra Birleşik Metal-İş’e üye olacaklarını sandıklarını ifade ettiler. Buna karşın direnişin gerçek süreci işçilere anlatıldı. Bursa’daki metal işçilerinin Birleşik Metal-İş’e üye olmak gibi bir gündemi olmadığı, işçilerin yeni bir sendikal çıkış aradığı vurgulandı.

Ardından yeni sözleşme imzalayan UNO işçilerine bildiriler ulaştırıldı. Sendikaya tepkilerini dile getiren işçilere izlenmesi gereken yolun metal işçilerinin yolu olduğu söylendi.

Sendikasız olan Entes işçilerine de bildiriler ulaştırıldı ve direnişe destek çağrısı yinelendi. Son olarak Türk Metal’in örgütlü olduğu Stoeger silah fabrikasına gidildi. Ayrıca metal direnişini selamlayan “Türk Metal’i ezdik, sıra MESS’te!” şiarlı MİB pankartı Sancaktepe’de servis güzergâhları üzerine asıldı.

Kızıl Bayrak Çiğli’de dalgalandı

Çiğli Atatürk Organize Sanayi’de Birleşik Metal-İş’te örgütlü metal fabrikalarının önünde “Metal İşçileri Birliği yenilmez!” şiarını kapağına taşıyan Kızıl Bayrak gazetesinin satışı gerçekleştirildi. Fabrika önünde yapılan satış, metal işçilerinin yoğun ilgisine konu olurken onlarca işçi Kızıl Bayrak gazetesini alarak sınıf devrimcileri ile sohbet etti. Faaliyet boyunca metal işçilerinin direnişi ajitasyon konuşmaları ile aktarıldı. İşçiler, direnişi Kızıl Bayrak’tan takip etmeye davet edildi. Metal İşçileri Birliği’ne yönelik saldırılar teşhir edildi ve dayanışma çağrısı yapıldı.

Hemen hemen her siyasal ve sınıfsal gündemde metal işçisinin nabzını tutan ve fabrika kapılarından tanıdıkları MİB’e yönelen saldırı karşısında işçilerin gazeteyi ve faaliyeti sahiplendiği gözlemlendi.


 
§