29 Mayıs 2015
Sayı: KB 2015/21

Kazanmak için birlik, dayanışma, örgütlü mücadele!
Halk isyanlarından proleter isyanlara doğru
Sendika bürokratlarının paçaları tutuştu!
Bursa’dan gözlemler...
Kimi yönleriyle metal direnişi
Sermayenin kalbine inen balyoz!
Metalde bitmeyen kavga!
Renault’ta mücadele sürecek!
Metal direnişi eylemlerle selamlandı
Dayanışma çağrısı her yerde!
MESS-Türk Metal-polis tezgahı çöktü!
Gebze, İzmir, Mersin ve Kayseri’de protesto
İşçi sınıfının gözü kulağı Bursa’da, Kocaeli’de, Ankara’da, Eskişehir’de! - Av. Zeycan Balcı Şimşek
Fomara’da bir direniş türküsü
"Sınıfa karşı sınıf, düzene karşı devrim, kapitalizme karşı sosyalizm!"
Kahrolsun sermaye iktidarı! Yaşasın işçi-emekçi iktidarı!
Kocaeli'de devrimci faaliyete saldırılar sökmedi
İsraf ve yolsuzluğa çerez parası diyenlerden hesap soralım!
Emperyalist çakalların dansı: Elmau Zirvesi
Dünyada grevler, işgaller, gösteriler sürüyor.
Almanya'da grevler
Nüfuz savaşında kritik günlere doğru
Bir dönem geride kalırken...
Tecavüzcü düzenin "iyi hal" karnesi
Bacasız fabrika; futbol
Onurlu kavgamızın namuslu kalem işçileri
Nurhak şehitlerini mücadelemizde yaşatıyoruz! - B. Bahar
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Metalde bitmeyen kavga!

 

Türk Metal çetesinden kitlesel istifalarla başlayan, binlerce işçinin ücret iyileştirmesi talebiyle Sakarya, Kocaeli, Ankara, Bursa, Eskişehir’deki çeşitli fabrikalarda fiili bir grev hareketine evrilen büyük direniş ikinci haftasını geride bıraktı.

Bursa’da Renault, Tofaş, Coşkunöz, Mako, Ototrim fabrikalarındaki mücadelenin Ford Otosan’ın Kocaeli ve Eskişehir’deki fabrikaları ile Türk Traktör’ün Ankara ve Sakarya’daki fabrikalarına sıçramasıyla mücadele saflarına her geçen yeni işçi bölükleri katılıyor.

Türk Metal’den kitlesel biçimde istifa eden ve ücret iyileştirmesi talebiyle MESS’in karşısına dikilen metal işçileri Mercedes, Arçelik, ORS Rulman ve daha pek çok fabrikada harekete geçip Türk Metal çetesinden kurtuluyorlar.

Türk Metal çetesi fabrikalardan siliniyor

Fabrika yönetimleriyle yaptıkları “anlaşmaların” ardından direnişlerine son veren ve taleplerinin takipçisi olan işçiler de patronların oyunlarına karşı tetikte bekliyor.

Farba’nın Gebze’deki fabrikasında Türk Metal’den istifa eden işçiler sendikanın verdiği kimlik kartlarını kırarak işbirlikçi çeteye tepkilerini gösterdi.

Türk Metal’den istifaların büyük oranda tamamlandığı Ankara’daki ORS Rulman’da ise işçiler birliklerini güçlendiriyor. İşçiler PTT önüne gerçekleştirdikleri kitlesel yürüyüşün ardından e-devlet şifrelerini alarak istifa işlemlerini hızlı biçimde tamamladılar. Fabrikada 1000’den fazla işçinin Türk Metal’den istifa ettiği belirtiliyor.

Otokar fabrikasındaki istifalar 1200’ü geçti ve Türk Metal çetesi fabrikadan silindi.

Bursa Ficosa’da Türk Metal çetesi patronla beraber korku ve baskı yayarak işçileri sindirmeye çalışıyor.

Kocaeli’de kurulu Federal Mogul’da metal işçilerinin öfkesinden korkan patron işçiye sus payı diye 1000 TL dağıtmaya başladı.

Ford Otosan’da direnişe tehdit

Geçtiğimiz günlerde büyük mücadeleye katılan ve Türk Metal’in tamamen silindiği fabrikalardan biri de Ford Otosan’ın Eskişehir İnönü fabrikası oldu. 25 Mayıs sabahı İnönü’deki işçiler de üretimi durdurup direnişe katıldı.

İnönü Otosan’da yönetim, işçilerin kendilerinin belirlediği işçi temsilcilerini tehdit etti. Gölcük’te bulunan fabrikada yazılı açıklama yayınlayan patron, üretime başlamayan işçileri işten atmakla tehdit etti. Türk Metal çetesi de çeşitli yalanlarla işçilerin direnişini kırmaya çalışıyor. İşçiler sendika temsilcisini tersleyerek uzaklaştırdılar.

Otosan İnönü fabrikasında ise yöneticiler işçilerin yanına gelerek işbaşı yapmaları gerektiğini söyledi.

Türk Traktör işçileri kışa da hazır

Fabrikalarında üretimi durdurarak büyük direnişe katılan Türk Traktör işçileri de talepleri karşılanana kadar Sakarya ve Ankara’daki fabrikalarda direnişi sürdürmekte kararlılar. Sakarya’daki fabrika önünde direniş çadırlarının sayısı artarken ortak taleplerle mücadele yürüten Otokar işçileri direnen sınıf kardeşlerini ziyaret etti.

Ankara’daki fabrikada gece-gündüz büyük bir coşku ve kararlılıkla mücadelelerini sürdüren işçilerin fabrika bahçesi içerisinde kendi elleriyle inşa ettikleri tahta barakalar Haziran Direnişi’ni anımsatıyor. Türk Traktör işçileri çadırlarına ısı yalıtımı bile yaptı. Genel müdürün “2 ay dayanırım” dediğini belirten işçiler “Biz kışa da hazırız” dedi. İşçiler ailelerinin verdiği moral destekle direnişlerinde kararlılar.

Yangın Arçelik’e sıçradı

Bir süredir Türk Metal’e yönelik tepkilerin biriktiği Arçelik’in fabrikalarında da 26 Mayıs günü çakılan kıvılcım diğer fabrikaları da ateşledi. Eskişehir Arçelik fabrikasında metal işçileri 08.00-16.00 vardiyasının çıkışında üretimi bir süreliğine durdurarak eylem gerçekleştirdi. Böylelikle Koç Holding’e bağlı Ford Otosan ve Türk Traktör’ün fabrikalarının ardından bir fabrikada daha işçiler eylemlere başladı. Arçelik’in Eskişehir’deki fabrikasının ardından Bolu, İstanbul/Beylikdüzü, Ankara ve Gebze/Çayırova fabrikalarında da işçiler Türk Metal’den istifalara başladı.

Arçelik’teki tepkiler Çayırova Arçelik fabrikası işçilerinin 27 Mayıs’ta Türk Metal’in Gebze’deki binasının kapısına dayandıkları eylemle devam etti.

Yüzlerce Arçelik işçisi “Türk Metal istifa!”, “Arçelik’ten defol!”, “Satılmış sendika istemiyoruz!” ve “Arçelik uyuma direnişe sahip çık!” sloganlarıyla Türk Metal’in önünde eylem yaptı. Protestonun ardından işçiler kent merkezine yürüdü.

Eylemde açıklama yapan bir işçi, Türk Metal’den kurtulduklarını ve bugünün kendileri için bayram olduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

Renault’ta başlayan ateş buraya da sıçradı. Bizim sırtımızda kan emici olan Türk Metal Sendikası’ndan an itibariyle kurtulmuş bulunmaktayız. Bugün bizim bayramımız. Nasıl ki sendikaya üye olmak en doğal hakkımızsa, sendikadan istifa etmek de en doğal hakkımız. Direne direne kazanacağız!”

Arçelik’in fabrikalarında tepkilerin büyümesi üzerine Türk Metal-patron işbirliğiyle işçiler tehdit ediliyor, fabrikalarda baskılar artıyor.

Mercedes’te hazırlık

Fabrikalarda kurullar aracılığıyla mücadele süreçlerini organize eden işçiler, mücadeleyi büyütme hazırlıkları yaptıkları Aksaray Mercedes fabrikasında da işçi kurulunu işaret ediyorlar. MİB’in facebook sayfasını mesaj yağmuruna tutan Mercedes işçileri kararlılıklarını ifade ediyorlar. Fabrikada Türk Metal’den istifa eden işçiler, şefler tarafından çağrılarak işten çıkartılmakla tehdit edildiler. Aynı bölgede kurulu Metalsa fabrikasında işçiler de eylem yaptı. İşçiler yemek saatinde masalara vurarak Türk Metal’i protesto ettiler.

 
§