21 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/46

Suriye savaşında yeni dönem
Kanla yazılan tarih özürle silinemez!
Kobanê’de IŞİD hezimeti
TKİP militanı Alaattin Karadağ katledilişinin 5. yılında anıldı
Tüm ülkeyi gaza boğacaklar
TOMA terörüne soruşturma yok!
“Mükemmel” iş güvenliği paketi açıklandı!
Reklam heveslisi Ülker’in “sosyal sorumluluğu”
Metal işçisinin ihtiyacı devrimci ve kararlı bir önderliktir!
Gebze’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Son sözü Yatağan işçisi söyleyecek
Maden işçisine patron-sendika-AKP kumpası
Genel kurul kürsüsünde mücadele çağrısı
Kadın sorunu ve kapitalizm
Sömürü ve şiddete karşı diren, özgürleş!
Gün; sokakları eylem alanına çevirme günüdür!
Özgürlüğün ölümsüz kelebekleri - K. Ehram
“Başarmak için önce başlamak gerekir!”
G20 Zirvesi ve yükselen savaş naraları
ABD yerel seçimleri üzerine
Filistin yeni bir intifadanın eşiğinde - M. Ak
FHKC: Savaşımız Yahudiler ile değil!
Dünyadan eylemler...
DGB’den yaygın genel kurul çağrısı
DLB’liler Oğuzhan Çalışkan’ı unutturmuyor!
Taksim Gezi Parkı AKP’nin hedefinde!
Mirabeller’den Arinler'e...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Dünyadan eylemler...

 

Nairobi’de kadınlardan yürüyüş

Kenya’nın başkenti Nairobi’de çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 200 kişi, bir kadının mini etek giydiği için şiddete maruz kalmasını yürüyüşle protesto etti. “Benim kıyafetim benim kararım” dövizleri ve bayrakları taşıyan kitle “Herkes için onur, saygı ve adalet” çağrısı yaptı. Eylem katılan kadınlardan Boniface Mwangi, tacizcilerin tutuklanmasını istedi ve şöyle konuştu: “Bu insanları tutuklamalı. Açıkça suçlular. Bu kadına kim dokunmuşsa hapse atılmalı ve cinsel tacizle suçlanmalı.”

İngiltere’de binlerce öğrenci sokakta

İngiltere’de binlerce üniversite öğrencisi yüksek harçlara ve eğitimdeki özelleştirme saldırısına karşı sokaklara çıktı. Çeşitli öğrenci örgütlerinin çağrısı üzerine üniversitelerin bulunduğu Malet Caddesi’nde toplanan öğrenciler, Trafalgar Meydanı’ndan geçerek İngiliz parlamentosu önüne yürüdü. “Parasız eğitim - Harca, borca, kesintilere hayır” şiarıyla gerçekleştirilen yürüyüşe Ulusal Öğrenci Sendikası da (NUS) destek verdi. Bir kısım üniversiteli ise “Sosyalist Öğrenciler” yazılı pankartın arkasında kortej oluşturdu. İngiliz polisi öğrencileri abluka altına alırken, bazı sokaklarda kitle ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Burs için sokağa çıktılar

Hollanda’da öğrenci sendikalarının düzenlediği, binlerce öğrencinin katıldığı yürüyüşte, karşılıksız burs haklarının gasp edilmesine tepki gösteren öğrenciler hükümetin eğitim politikalarını protesto ettiler. Mavi balonları, döviz ve pankartlarıyla De Haage Yüksek Okulu’nun önünde toplanan öğrenciler, kentin ana caddelerinden dolaşarak Maliveld’deki miting alanında toplandı.

Roma’da ırkçı saldırılara protesto

İtalya’nın başkenti Roma’nın doğusunda bulunan Tor Sapienza’da göçmenlere yönelik ırkçı saldırıların ardından Roma Belediye Başkanı Ignazio Marino protesto edildi.

Irkçı saldırıları ve göçmenlerin kötü yaşam koşullarını protesto eden kitle yürüyüş düzenledi. Eylemde Belediye Başkanı Ignazio Marino teşhir edildi ve Marino’nun göçmenleri kötü ve sağlıksız yaşam koşullarına mahkum ettiği ifade edildi. Geçtiğimiz günlerde Tor Sapienza’da bir bardan kahve almak isteyen göçmen saldırıya uğramış, daha sonra toplanan ırkçı gruplar göçmen merkezine saldırmıştı. Saldırıya katılan faşist gruplar ırkçı sloganlar atmışlardı.

Fransa’da gaz bombası yasaklandı

Fransa’da çevre katliamına yol açacak baraj projesini protesto eden Remi Fraisse’in jandarma tarafından öldürülmesine karşı yapılan eylemler devam ediyor. Başkent Paris’te lise öğrencileri yürüyüş düzenlerken Rennes, Toulouse ve Nantes’da da Fraisse için eylemler yapıldı. Katil Fransız devleti ise haftalardır süren eylemler karşısında geri adım atarak gaz bombasının kullanımını yasakladı.

Cenevre’de şoförler iş bıraktı

Cenevre Ulaşım Şirketi TPG’nin 100 işçiyi işten çıkartma planına karşı 19 Kasım’da İsviçre’nin ikinci büyük kenti olan Cenevre’de otobüs ve tramvay şoförleri bir günlüğüne iş bıraktı. 1982 yılından beri kentte ulaşım sektöründe yaşanan ilk grev. Ulaşım personelleri sendikasının (SEV) daha önce yapmış oldukları bir yoklamaya göre, işçilerin % 93’ü grevi desteklemekte. Sendika yaptığı açıklamada, grev ile sadece işten atılmalara karşı değil, emekli otobüs ve tramvay şoförlerine ek ödemenin yapılmasını da amaçladıklarını belirtti. TPG patronları ise, greve katılan işçileri, eyleme son verilmezse bir günlük maaşlarını kesmekle tehdit etti.

Almanya Kik Tekstil’de tarihi grev

Alman Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di perakende ticaret toplu sözleşmesinin Kik Tekstil’in depolarında çalışan emekçiler için kabul edilmesini talep ediyor. Ver.di, Pazartesi günü başlattığı grevle şirketin Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin Bönen kentinde bulunan merkezi deposunu felçe uğrattı. 500 emekçinin çalıştığı merkezi depoda 200 emekçi greve katıldı. Sendika adına açıklama yapan Christiane Vogt, “Toplu sözleşme yapılana kadar grevdeyiz” dedi. Perakende ticareti toplu sözleşmesine göre depoda çalışan bir emekçi 2 bin 106 euro brüt maaş alırken, Kik Tekstil işçisine 1650 euro brüt ödüyor. Bilindiği gibi, Kik gibi dünyaca ünlü markalar aşırı kar nedeniyle fabrikaların toplu mezara çevrildiği Asya’da üretim yapmaktalar.

 

 

 

 

 

Fransa’da 100 bin emekçi sokağa çıktı

 

Fransa’da emekçiler krizin faturasını ödemek istemiyor. Ülkenin birçok kentinde 15 Kasım’da sokağa çıkan 100 bini aşkın işçi ve emekçi kemer sıkma politikalarını ve hükümetin sosyal yardımlarda yapmayı planladığı kesintileri protesto etti.

Fransa’da sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda düzenlenen sosyal yıkım saldırılarına karşı başkent Paris’in yanı sıra Toulouse, Bordeaux, Strasbourg’da ve birçok şehirde eylemler düzenlendi. CGT, Solidaires, FO, FSU ve sol partilerin de yer aldığı eylemlere 100 bini aşkın işçi ve emekçi katıldı.

Paris’te Denfert-Rochereau’da toplanan 30 bin kişi, “Biz çalışıyoruz, onlar yiyor!”, “50 milyar kesinti, daha az hizmet!”, “Patronlarla işbirliğine hayır!” ve “Kemer sıkma öldürür!” sloganlarını haykırarak İnvalides Meydanı’na yürüdü.

Hollande’ın başkanlık yaptığı hükümet 2015 yılı bütçesine göre kamu harcamalarında 21 milyar avro tasarruf yapmayı planlıyor. Ancak ‘tasarruf’ adı altında emekçilerin sosyal haklarına yönelik kapsamlı saldırılar planlanıyor. Hükümet 21 milyar avroluk tasarrufun 9,6 milyar avroluk bölümünü sosyal yardımlardan, 7,7 milyar avroyu kamu hizmetlerinden, 3,7 milyar avroyu ise yerel dernek faaliyetlerinden sağlayacak.

 

 

 

 

 

Politeknik direnişi selamlandı

 

Yunanistan’da Albaylar Cuntası’na karşı başlatılan Politeknik işgalinde katledilen 36 öğrenci için başkent Atina’da on binlerce emekçinin katılımıyla 17 Kasım’da anmalar düzenlendi.

Yunanistan’da 1967 yılında ABD işbirliğinde gerçekleşen askeri faşist darbeye karşı 1973 yılında Atina Politeknik Üniversitesi’ndeki direnişin 41. yıldönümü etkinlikleri için on binlerce kişi üniversite önüne akın etti.

Polis ablukası altında gerçekleşen anma etkinliklerinde, tanklarla katledilen öğrenciler için üniversite önünde etkinlik düzenlendi. Anmada, direnişçiler anısına yapılan anıta kızıl karanfiller bırakıldı. Kitle daha sonra ABD Büyükelçiliği önüne doğru yürüyüşe geçti. Büyükelçilik önünde de sürdürülen anma etkinliklerine akşam saatlerine doğru polis saldırdı. Ağırlığı öğrenci olan kitle polisin sert saldırısı karşısında sopa ve taşlarla direnişi sürdürdü.

Atina’daki polis ablukası ise günler öncesinden başladı. Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan 17 Kasım anma etkinliği, üniversitenin işgal edileceği gerekçesiyle saldırıya uğramıştı. Azgınca öğrencilere saldıran polis 40’ı aşkın kişiyi yaralamıştı. Rektör Theodoris Forçakis, üniversiteye Salı gününe dek giriş yasağı getirirken Atina sokakları polis ablukasına alınmıştı.


 
§