21 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/46

Suriye savaşında yeni dönem
Kanla yazılan tarih özürle silinemez!
Kobanê’de IŞİD hezimeti
TKİP militanı Alaattin Karadağ katledilişinin 5. yılında anıldı
Tüm ülkeyi gaza boğacaklar
TOMA terörüne soruşturma yok!
“Mükemmel” iş güvenliği paketi açıklandı!
Reklam heveslisi Ülker’in “sosyal sorumluluğu”
Metal işçisinin ihtiyacı devrimci ve kararlı bir önderliktir!
Gebze’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Son sözü Yatağan işçisi söyleyecek
Maden işçisine patron-sendika-AKP kumpası
Genel kurul kürsüsünde mücadele çağrısı
Kadın sorunu ve kapitalizm
Sömürü ve şiddete karşı diren, özgürleş!
Gün; sokakları eylem alanına çevirme günüdür!
Özgürlüğün ölümsüz kelebekleri - K. Ehram
“Başarmak için önce başlamak gerekir!”
G20 Zirvesi ve yükselen savaş naraları
ABD yerel seçimleri üzerine
Filistin yeni bir intifadanın eşiğinde - M. Ak
FHKC: Savaşımız Yahudiler ile değil!
Dünyadan eylemler...
DGB’den yaygın genel kurul çağrısı
DLB’liler Oğuzhan Çalışkan’ı unutturmuyor!
Taksim Gezi Parkı AKP’nin hedefinde!
Mirabeller’den Arinler'e...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Tüm ülkeyi gaza boğacaklar

 

Polis ve askere “vur emri” verildiği, faşist baskı ve terörün dizginlerinden boşaldığı bir süreçte sermaye devleti tüm ülkeyi gaza boğmak için gaz stoklarını dolduruyor.

Haziran Direnişi sürecinde ve ardından yapılan eylemlerde birçok kişinin yaşamına neden olan gaz bombası kullanımında limitler aşılıyor.

Sermaye devleti, toplumsal mücadeleleri bastırmak için yaptığı hazırlıklar çerçevesinde önümüzdeki beş ay içinde Güney Kore’den yaklaşık 55 milyon liralık gaz fişeği almayı planlıyor.

2 milyon adet gaz fişeği alınacak

Sermaye devleti 2015’te yalnızca Güney Kore’den 2 milyon adete yakın biber gazı kapsülü satın almak için düğmeye bastı. İki hafta önce yapılan anlaşma ile ithalatın 3 ya da 4 parça halinde yapılması ve 550 bin adet kapsülün 2015 Ocak ayı ortasında teslim edilmesinin planlandığı ifade edilirken, fiyatlar kapsül başına 13-16 dolar arasında değişiyor.

İhracatı yapan şirket Güney Kore’nin tek göz yaşartıcı gaz bombası üreticisi Daekwang. Alımı yapacak olan firma Meydan Av ve onun kardeş şirketi Mercan Pazarlama. Türkiye’nin planladığı ithalat miktarı 1 milyon 898 bin 515 adet. Toplam ödenecek rakam ise tahmini olarak 24 milyon 680 bin 695 dolar. Bu, Türk Lirası’na çevrildiğinde bugünkü kurla 54 milyon 840 bin 504 liraya denk geliyor.

Alınan bilgiye göre Türkiye’de gaz fişeği ithalatı yapan firmalar Mercan ve Meydan. İki şirket 2013’te de toplam 660 bin adet gaz fişeği ithal etmişti. Birim fiyatı 13 dolardan hesaplandığında bu 8 milyon 580 bin dolara denk geliyor. Yani Türkiye 2013’te toplam 19 milyon 81 bin 920 liralık ithalat yaparken 2015’te ithalat miktarını üç katı arttırdı.

Bahreyn’de yasaklandı

Meslek örgütleri ve insan hakları kurumlarının “kimyasal silah” olarak nitelendirdiği gaz bombasının Güney Kore’den alınması ise dikkat çekiyor. Türkiye’nin ardından Güney Kore’den en çok gaz fişeği alımını yapan ikinci ülke olan Bahreyn rejimi dahi uluslararası kampanyalar sonucunda Güeny Kore’den gaz fişeği alımını durdurmuş bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısıyla Türkiye ve dünyada biber gazının yasaklanması gerektiğini belirten Biber Gazı Yasaklansın İnisiyatifi, Bahreyn’de Physicians for Human Rights’ın hazırlamış olduğu rapora göre Arap coğrafyasındaki halk ayaklanmaları sürecinde 39 insanın ölümüyle sonuçlanan eylemler sonrasında düzenlenen uluslararası bir kampanya ile “biber gazı” satın alınan Güney Kore’ye ciddi bir baskı uygulandığı, bunun sonucunda da bu firmanın Bahreyn’e biber gazı satışının hükümet tarafından durdurulduğu bilgisini vermişti.

Bu firmanın, Bahreyn’e satamadığı kimyasal silahı Türkiye’ye satacağının belirtildiği açıklamada, benzer bir kampanya ile Türkiye’de de bu kimyasalların alımının durdurulabilmesi için mücadele çağrısı yapılmıştı.

 

 

 

 

 

ESP’ye operasyon

 

TMŞ ekipleri, çevik kuvvet ve özel harekat polislerinin de desteğiyle 18 Kasım gecesi ve 19 Kasım sabahı İstanbul’un çeşitli ilçelerinde ESP üyelerine ve parti binalarına yönelik baskınlar düzenledi.

Gazi Mahallesi’ndeki ESP Sultangazi İlçe Örgütü polis tarafından basılıp talan edilirken Sarıgazi’de de ESP binasına gerçekleştirilen baskında eşyalar talan edildi.

İki ilçede yapılan baskınlarda 22 ESP üyesi gözaltına alındı.

Gaziosmanpaşa Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla alınanların isimleri şöyle: Hüseyin Şahin, Erdal Demirhan, Maksut Toprak, Metin Kürekçi, Ali Can Albayrak, Bünyamin Üklü, Cüneyt Polat, Zeynel Yıldız, Fatih Sizgen, Ersel Mert, Murat Ağıt, Tarık Tepeli, Sercan Gönültaş, Serap Kaya, Taner Taş, Sinan Polat, Herdem Sara, Ömer Ürper, Muharrem Esina ve Mustafa Kubilay Sever.

Bu arada Alibeyköy’de İrfan Gerçek’in de evini basan polis, Özgegül Ateş’i sordu.

Sarıgazi’de Cumartesi Annesi Hanife Yıldız ile HDP üyesi Resül Baysungur’un da evi basıldı. Evlerden gözaltına alınan olmadı.

Gözaltı terörüne protesto

İstanbul

Gazi Mahallesi Eski Karakol Durağı’nda toplanan ESP üyeleri, Nalbur Durağı’na yürüdü. Yürüyüşe HDP, Partizan, SYKP, Mücadele Birliği, Halkevleri de destek verdi.

Eylemde açıklama yapan ESP İstanbul İl Başkanı Çiçek Otlu, devletin sosyalistlere yönelik saldırılarının arttığına dikkat çekerek, son baskınlar ile “Direnenler buluşuyor” şiarıyla düzenlenecek “İsyan devrim sosyalizm” gecesinin engellenmek istendiğini belirtti.

Adana

İnönü Parkı’nda gerçekleşen eylemde ESP adına açıklama yapan Meral Tatar, “Sosyalistler, tarihin birçok eşiğinde maruz kaldığı devlet terörüne boyun eğmemiştir. Bu sefer de eğmeyecektir. Engellemeye çalıştığınız şey tarihin doğal akışıdır. Tarih sizin engelleyemeyeceğiniz kadar güçlüdür ve tarih yapanların önünde hiçbir gerici güç duramaz. Yürüyüşümüz devam edecek ve siz her saldırdığınızda daha güçlü geleceğiz” dedi.

Eylemde konuşma yapan HDP PM üyesi Leyla Uyar da “ESP susmadı, susmayacak. HDP susmadı, susmayacak” dedi ve gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

Ankara

ESP Ankara İl Örgütü ise Yüksel Caddesi’nde açıklama yaptı. ESP’lilere, HDP MYK Üyesi Alp Altınörs, PSAKD Genel Başkanı Müslüm Doğan, HDP yöneticileri, KESK’e bağlı sendika şube yöneticileri, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Kürdi-Der, Alınteri, Partizan, Kaldıraç’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum destek verdi.

Eskişehir

ESP Eskişehir İl Örgütü de gözaltıları protesto etti. Eyleme, EHP, SDP, Gençlik Muhalefeti, DHF ve EDÖDER de destek verdi.


 
§