21 Kasım 2014
Sayı: KB 2014/46

Suriye savaşında yeni dönem
Kanla yazılan tarih özürle silinemez!
Kobanê’de IŞİD hezimeti
TKİP militanı Alaattin Karadağ katledilişinin 5. yılında anıldı
Tüm ülkeyi gaza boğacaklar
TOMA terörüne soruşturma yok!
“Mükemmel” iş güvenliği paketi açıklandı!
Reklam heveslisi Ülker’in “sosyal sorumluluğu”
Metal işçisinin ihtiyacı devrimci ve kararlı bir önderliktir!
Gebze’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı
Son sözü Yatağan işçisi söyleyecek
Maden işçisine patron-sendika-AKP kumpası
Genel kurul kürsüsünde mücadele çağrısı
Kadın sorunu ve kapitalizm
Sömürü ve şiddete karşı diren, özgürleş!
Gün; sokakları eylem alanına çevirme günüdür!
Özgürlüğün ölümsüz kelebekleri - K. Ehram
“Başarmak için önce başlamak gerekir!”
G20 Zirvesi ve yükselen savaş naraları
ABD yerel seçimleri üzerine
Filistin yeni bir intifadanın eşiğinde - M. Ak
FHKC: Savaşımız Yahudiler ile değil!
Dünyadan eylemler...
DGB’den yaygın genel kurul çağrısı
DLB’liler Oğuzhan Çalışkan’ı unutturmuyor!
Taksim Gezi Parkı AKP’nin hedefinde!
Mirabeller’den Arinler'e...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Gebze’de DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı

 

Devrimci sınıf sendikacılığını esas alarak yola çıkan ve öncülüğünü Greif işçilerinin yapmış olduğu Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası’nın (DEV TEKSTİL) Gebze’deki tanıtım toplantısı 16 Kasım’da gerçekleştirildi.

Gebze İşçilerin Birliği Derneği’nde gerçekleştirilen toplantıya; aralarında sendikal ihanete uğrayan M&T Reklam, Feniş, Güngör Otomotiv, Autoliv işçilerinin de bulunduğu birçok sektörden işçi katıldı.

Toplantı işçi ve emekçiler üzerindeki sömürünün büyümesinden ve sömürünün katmerleştirilmesinin yeni yol ve yöntemlerinin arandığı hatırlatılarak başlatıldı. Sonrasında 1960’lı yılların ortalarından itibaren kısaca işçi sınıfı tarihi ve sendikal harekete dair anlatımlar yapıldı. Türk-İş bürokrasisinin boyunduruğundan ayrılarak kurulan DİSK’in çıkış sürecine değinildi.

Günümüzde grevlerin, işgallerin, direnişlerin yoğun bir şekilde yaşandığı ama ileri çıkan işçi eylemliliklerinin sendikal bürokrasi tarafından boğulduğunun altı çizildi. Şişecam’da, Yıldız Entegre’de, Greif’te, Feniş Alüminyum’da, M&T Reklam’da yaşananlar anlatıldı. Sınıf mücadelesinin önünde sendikal bürokrasinin temel bir engel olduğu vurgulandı. Sermayenin saldırılarına karşı yasalcılığa sıkışmış bir algının mücadeleye hiçbir şey katmayacağının belirtildiği toplantıda bu sömürü ve baskı cenderesinin dağıtılmasının yolunun ise söz, yetki ve karar hakkının işçilerde olduğu, taban inisiyatiflerine dayalı fiili-meşru bir mücadeleden geçtiği vurgulandı. Greif işçilerinin deneyiminin; başından beri tam da bu bakış açısıyla örüldüğü ve sınıf mücadelesinde yeni bir süreç olduğu ifade edildi.

Fabrikalarda mücadele ete-kemiğe büründürülmeli

DEV TEKSTİL’in Greif işçilerinin mücadelesinin devamı olduğu gibi işçi sınıfının patronlara ve sendikal bürokrasiye karşı mücadelesinde bir mevzi olduğunun dile getirildiği toplantıda, DEV TEKSTİL’in devrimci işçi hareketini oluşturma sorumluluğuyla yol yürüyeceği belirtildi. Greif deneyiminin birikimiyle ve yaşanan birçok örnekten ders çıkartarak fabrikalarda mücadeleyi ete-kemiğe büründürmek gerektiği vurgulandı. Canlı bir şekilde geçen birinci bölüm tamamlandıktan sonra toplantıya ara verildi.

Toplantının ikinci bölümünde belirlenme aşamasında olan 2015 yılının asgari ücreti üzerinden bir tartışma yürütüldü. Sermayenin her geçen gün daha da büyüdüğü fakat işçilerin ücretlerinin ve yaşam koşullarının daha da kötüleştiği vurgulandı. Dernek olarak sefalet ücretine karşı mücadelede yapılacaklar üzerine planlamalar yapıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

 

İzmir’de DEV TEKSTİL toplantısına çağrı

İzmir’de 23 Kasım Pazar günü saat 13.00’te Tepekule Kongre Merkezi’nde başlayacak DEV TEKSTİL tanıtım toplantısı için yaygın bir şekilde çağrı faaliyeti sürüyor.

19 Kasım’da sabah saatlerinde “DEV TEKSTİL kuruluyor” başlıklı bildirilerle BEGOS işçilerine seslenen sınıf devrimcileri örgütlenme ve mücadele çağrısı yaptı. İlgiyle karşılanan bildiriler üzerine tekstil işçileri ile sohbet edildi. Dağıtım sırasında 8 ila 16 yaş arasında çalışan çocuk işçilerle yapılan sohbetlerde BEGOS’ta çalışma koşulları üzerinden konuşuldu. Ayrıca yoğun olarak Suriyeli işçilerin tekstillerde çalışmaya başladığını söyleyen işçilerde, göçmen işçilere dönük tepkiler dikkat çekiciydi. Dağıtımın ardından ise BEGOS yolu, Adatepe, Üç kuyular ve Buca merkez hattı afişlerle donatıldı.

Çiğli’de işçi ve emekçilere sendika tanıtım toplantısının afişleri, bildirileri ve davetiyeleri ile çağrı yapıldı. Küçük Çiğli, Harmandalı, Güzeltepe, Çiğli merkez ve Atatürk Organize Sanayi yüzlerce çağrı afişiyle donatıldı. İşçilerin ilgiyle karşıladığı afiş çalışması sırasında sohbetler edildi. Kimi işçiler geç kalınmış bir adım olduğunu söylerken sendikaların bugünkü durumundan dem vurdular.

Ayrıca davetiyelerle ve bildirilerle Güzeltepe, Küçük Çiğli ve Harmandalı’nda oturan işçiler ve emekçiler tanıtım toplantısına davet edildi.

Bayraklı, Soğukkuyu, Yamanlar ve Karşıyaka hattını da afişlerle donatan DEV TEKSTİL Girişimi, faaliyet esnasında emekçilerle sendika üzerinden tartıştı.

DEV TEKSTİL Girişimi, İzmir’de ilerici kamuoyuna ve sendikalara da çağrılarını sürdürüyor. KESK, DİSK ve Türk-İş’e bağlı sendikaların yanı sıra ilerici ve devrimci kurumlara da davetiyelerle gidilerek toplantı çağrısı yapıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 

 

 

 

 

GREV’ işçilere seslendi

 

Gebze’de çıkartılan yerel işçi gazetesi GREV’in 10. sayısı, 17 Kasım’da servis noktalarında işçi ve emekçilere ulaştırıldı.

GREV, Beylikbağı ve Akse Sapağı’nda servis güzergahı boyunca işçilere dağıtıldı. Asgari ücret, taşeron çalışma, emperyalist savaş ve saldırganlık, işçi katliamları konularını işleyen; hesap sorma ve mücadeleyi büyütme çağrılarının yapıldığı GREV’in dağıtımı sırasında birçok işçi ile sohbet edildi.

Taşeron çalışmanın, kötü çalışma koşullarının yoğun olduğu Ekol Lojistik’e de vardiya çıkışında GREV gazetesi dağıtıldı. Direk servislere gidilerek dağıtım gerçekleştirildi. Daha önceki dağıtımlarda güvenliklerin engelleme girişimlerine rağmen dağıtımlar kararlı bir şekilde yapılmıştı. Engellemelere rağmen buraya yeniden dağıtım yapılmasının, işçileri olumlu etkilediği görüldü.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

 

Aliağa’da işçi toplantısı

Bakırçay Havzası işçileri 15 Kasım’da gerçekleştirdiği toplantıda taşeron çalışma, işçi katliamları ve işçi güvenliği konuları gündeme alındı.

Ermenek, Isparta ve son günlerde Bakırçay Havzası’nda yaşanan iş kazalarının da gündeme alındığı toplantıda canlı tartışmalar yapıldı. Ayrıca Emek ve Demokrasi Platformu’nun iş cinayetleri ile ilgili yaptığı eylem de tartışıldı. Petkim’deki işçilerin zehirlenmesi, Habaş’ta vinç düşmesi gündemleştirilerek bunlar üzerinden örgütsüzlük ve örgütlü mücadelenin ihtiyaçları üzerine tartışmalar yapıldı. Örgütlenme karşısında patronların tutumu değerlendirilerek işten çıkartılan Gürmak işçisi ile Micha’da geçtiğimiz yıllarda örgütlenme ve direniş yaşayan işçiler deneyimlerini aktararak işçi iradesine vurgular yaptılar. Toplantı alınan kararlarla bitirildi.

Toplantı sonucunda:

* 23 Kasım’da Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası tanıtım toplantısına katılmak,

* 29 Kasım’da Çiğli’de yapılacak toplantıya katılmak,

* Haftalık duvar gazeteleri çıkarmak,

* Film gösterimi yapmak,

* Taşeron işçilik ile ilgili bir panel yapmak,

* Toplantılara her gelenin yanında bir kişi de getirmesi kararlaştırıldı.

Kızıl Bayrak / İzmir

 
§