10 Ekim 2014
Sayı: KB 2014/40

IŞİD-AKP katliamlarına karşı
Kürt halkıyla dayanışmaya!
Reformist hayaller ve
Kobane direnişinin gücü
AKP’nin tezkeresi varsa, direnenlerin sokakları var!
Kürt halkı ayakta!
Her yer Kobanê, her yer direniş!
Kobanê sokak sokak direniyor!
Kürdistan’da polis-AKP-kontra çeteler katletti!
Suruç’a giden bir DGB’li gözlemlerini aktarıyor
“Kobanê halkı insanlık onurunu ölümüne savunuyor!”
Üniversitelerde gerici saldırganlık!
Sermaye devleti işkencecileri, katilleri, tecavüzcüleri koruyor!
Kürt halkıyla dayanışmayı büyütelim,
devrimci mücadeleyi yükseltelim!
Kobanê için sınırsız direniş yükseldi!
“Zamanın hurdası” ya da “hurdalığın” zamanla imtihanı!
Hastanelerde taşeron var!
Yol-İş Genel Kurulu üzerine
“Filler tepişirken işçiler eziliyor!”
Nestle’de tanıdık bir ihanet!
Rant, yağma ve talanda sınır tanımamışlar
Devrimci gençlik çalışmasına polis tacizi artıyor
15. yılında Ulucanlar Katliamı lanetlendi
Kızıl Bayrak Avrupa’da da dalgalanıyor!
Bir kitap tanıtımı:
Halkın Sesi
El Che’nin Savaş Günlükleri yazılmaya devam ediyor - K. Ehram
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Kürt halkı ayakta!

 

Kürt halkı, IŞİD çetelerinin Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı Kürdistan’da hayatı durdurdu.

IŞİD çetelerinin 6 Ekim akşamı Kobanê üzerindeki kuşatmasını ve saldırılarını yoğunlaştırması birçok Kürt ilinde kitlesel eylem dalgasını tetikledi. 6 Ekim akşamı başlayan kitlesel protestolar, devlet terörüne ve sokağa çıkma yasağına rağmen gazetemizin yayına hazırlandığı sırada kararlılıkla devam ediyordu. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Diyarbakır, Mardin, Van, Siirt, Batman’da halk, yasağı sokaklara çıkarak çiğnedi.

Kürt illeri Kobanê için ayaktaydı

DBP Diyarbakır İl Örgütü’nün çağrısı ile 6 Ekim akşamı kentin tüm mahallelerinde eylemler düzenlendi. Bağlar, Göçmenler Caddesi ve 5 Nisan Mahallesi’nde yaşanan çatışmaların yanı sıra Kayapınar’ın İplik Mahallesi’nde de sokağa çıkan yüzlerce kişi Ergani-Diyarbakır karayolunu trafiğe kapattı. Lice’de tüm caddeler trafiğe kapatılarak, havaya ateş açıldı. Polis ve asker karakollarından dışarı çıkmadı. Diyarbakır’da yasağa rağmen eylemler 7 Ekim günü de on binlerin katılımıyla devam etti. Direniş karşısında acizleşen polis, eylemlerin sürdüğü birçok bölgeye giremedi. On binlerce kişi polis ve askerlerle çatıştı. Öğlen saatlerinden itibaren yoğunlaşan eylemlerde kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, AKP ve HÜDA-PAR binaları hedef alındı. Bağlar’da Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ne ses bombası atıldı.

Batman’ın birçok mahallesinde toplanan yüzlerce kişi eylemler yaptı. Sokağa çıkan halk, İluh Mahallesi’nde bulunan İl Merkez Jandarma Komutanlığı’na yürüyerek karakola yönelik eylem gerçekleştirdi. Karakola yönelik eylemin ardından polis tazyikli su ve gaz bombaları ile halka saldırdı. Çatışmalar gece boyu devam etti.

Adıyaman’da Karapınar Mahallesi’nde toplanan yüzlerce kişi AKP İl Teşkilatı’na yürüdü. Yürüyüş sırasında çevreye ses bombaları atıldı.

Van’da her noktadan Cumhuriyet Caddesi’ne yürümeye başlayan halka polis saldırdı. Saldırı üzerine çatışmalar yaşandı.

Hakkari’de sokağa çıkan binlerce kişiye polisin saldırısıyla çatışmalar kentin tamamına yayıldı. Polisler de akşam karanlığıyla beraber saldırılarını yoğunlaştırdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde AKP ve FEM Dershanesi binaları ateşe verilirken, Silopi’de İpek Yolu’nu trafiğe kapatan yüzlerce genç polisle çatıştı. TIR ve kamyonları durdurarak barikat kuran gençler, polise ses bombası, taş ve molotof kokteyli ile karşılık verdi.

Mardin’e bağlı Kızıltepe ve Nusaybin’de sokaklara çıkan halk ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Derik ve Mazıdağı ilçelerinde tencere ve tava çalarak balkonlarda saldırıları protesto edenlerle birlikte binlerce kişi sokaklara çıktı.

Siirt’te de Ulus, Barış İnönü, Conkbayır, Algül, Karakol, Alan mahallelerinde sokağa inerek saldırılara karşı öfkelerini gösteren Kürtler sloganlar atıp tencere, tava ve teneke çaldı. Polisin saldırısına havai fişek ve taşlarla karşılık verildi.

Cizre’de sınır hattına yürüyen on binlerin önüne askerler zırhlı araçlarla barikat kurdu. Ancak kitlenin kararlılığı üzerine zırhlı araçlar alanı terk etti. Kitlenin sınır tellerini ve askeri kulübeleri yıkmaya başlaması üzerine polis ve askerler gerçek mermilerle kitleye saldırdı.

Hakkari’den direniş nöbeti için sınıra giden kafilenin uğurlanmasının ardından polis saldırısı yaşandı. Çatışmalar kısa süre içerisinde kent geneline yayıldı.

Mardin’in Artuklu ilçesinde Yeniyol Caddesi, Mardin-Midyat yolu olmak üzere birçok noktada sokağa çıkıldı. Yeniyol Caddesi üzerindeki bir market de ateşe verildi.

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde binlerce kişi DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek Belediye Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Zırhlı araç ve TOMA’lar ile saldıran polis ile kitle arasında çıkan çatışmalarda İş Bankası, Vergi Dairesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü taş ve molotof yağmuruna tutuldu.

Van’ın Başkale ve Erciş ilçelerinde binlerce kişi polisle çatıştı. Erciş’te de binlerce kişi DBP ilçe binası önünde bir araya gelerek AKP ile Saadet Partisi'nin binaları ve Halk Bankası şubesini ateşe verdi. Eylemciler ayrıca bir silah dükkanını ele geçirdi.

Muş’un Varto ilçesinde binlerce kişi, ilçe merkezinin tüm cadde ve sokaklarında barikat kurdu. Kitle polis saldırısı üzerine AKP ilçe binasını ateşe verdi. Cumhuriyet Caddesi’nde, eczanelerin bulunduğu noktada panzerin üzerinden kitleye ateş açan polis, 25 yaşındaki Hakan Baksur’u kafasından vurarak öldürdü.

Darbe geleneği OHAL'le sürdürülüyor

Kürdistan’ın birçok ilindeki sıkıyönetime rağmen halk gece boyunca sokakları terk etmedi. Militan sokak eylemleri 8 Ekim günü de devam etti. Diyarbakır’da valilik sokağa çıkma yasağını, 8 ilçeyi daha ekleyerek uzattı. THY’ye ait uçak seferleri iptal edilirken, Dicle Üniversitesi’nde de eğitime 3 gün ara verildi. Gece boyu süren gösterilerde birçok banka ve market ateşe verildi.

Sabah saatlerinde ise özel harekat polisleri, Demokratik Toplum Kongresi binasına baskın yaptı. Gerici Hizbulkontra çeteleri ise DBP Kayapınar İlçe Başkanlığı binasını silahlarla taradı.

Hakkari Çukurca’da ve Bitlis’te PTT binaları ateşe verilirken, Kızıltepe’de eylemler devam ederken ilçe merkezine 10 tane paletli tank girerek çeşitli noktalarda konuşlandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, belde ve köylerde on binlerce kişi sokağa çıkarak eylemler gerçekleştirdi. Gece boyunca yaşanan şiddetli çatışmalar sonucunda cemaate yakınlığı ile bilinen bir dershane, 7 kamu aracı, Ciner Grubu’na ait bir iş makinesi ve birçok banka ateşe verildi. Bostancı Köyü’nde binlerce kişi Rojava’nın Cizri Kantonu’na bağlı Zerye Köyü’ne geçerek insan zinciri oluşturdu. Bu sırada sınırda bulunan askerler, Kobra tipi zırhlı aracı kitlenin üzerine sürdü. Kitlenin taşlarla karşılık vermesiyle ağır hasar alan araç kitlenin arasından çıkamadı.

Van’ın Edremit ilçesinde DBP ilçe binası gece saatlerinde “kimliği belirsiz kişiler” tarafından ateşe verildi. Van merkezde öğle saatlerinde polise IŞİD yanlısı çeteler de eşlik ederek halka saldırdı. Polis gözetiminde, ellerinde kalaşnikof ile bekleyen grup tehditler savurdu. Protestolar sırasında açılan ateş sonucunda katledilen Hamit Caner, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle toprağa verildi. Cenazenin defnedilmesinin ardından kitleye asker ve polisler saldırdı.

Siirt’te sabah saatlerinden itibaren başlayan eylemlerde polisin silahlı saldırısı sonucu 17 yaşındaki Davut Nas hayatını kaybetti. Gün içerisinde yaralıların hastaneye götürülmesi polis saldırıları ile engellendi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde asker ve polisler ilçe merkezinde bulunurken, mahalleler ise halkın denetimine geçti.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde yapılacak yürüyüş öncesinde asker ve polisler ise ilçe merkezini ablukaya aldı. Cumhuriyet Caddesi üzerindeki binaların çatısına askerler yerleştirildi.

Erzurum’un Karayazı ilçesinde de sokağa çıkan kitle polis saldırısına uğradı. Eylemi sürdüren kitle Ziraat Bankası, CHP ve AKP binalarını ateşe verdi.

Ağrı Doğubayazıt ve Iğdır’da polis saldırıları yaşanması üzerine çatışma çıktı. Esnafın kepenk kapattığı Doğubayazıt’ta A101 marketi ateşe verildi. Patnos’ta ise AKP’li Patnos Belediyesi’nin binası içerden ve dışardan ateşe verildi. Makine parkında bulunan itfaiye aracı, kamyon, traktör, iş makinesi, minibüs gibi taşıtlar çalıştırılarak ilçe merkezine getirildi ve yakıldı.

Mardin’in Kızıltepe ilçesindeki eylemlerde sermaye devleti yine kan döktü. İpekyolu üzerinde bulunan Musa Anter Caddesi’nde çıkan çatışmalarda 2 kişi polis tarafından katledildi.

 

 

 

 

 

Avukatlardan Kobanê için eylem!

 

Avukatlar Kobanê direnişiyle dayanışma için adliyede eylem yaptı. Ardından AKP önüne yürüyerek siyah çelenk bıraktı.

Kobanê’de 23 gündür IŞİD çetelerine karşı süren direnişe destek amacıyla avukatlar da eyleme geçti. Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatların çağrısıyla Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar Grubu, Çağdaş Avukatlar Grubu, Ezilenlerin Hukuk Bürosu’ndan avukatlar eyleme katıldı.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde toplanan avukatlar önce adliye içerisinde oturma eylemi yaptı. 200’e yakın avukat, adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Av. Sinan Zincir “AKP hükümeti IŞİD’i kınayan tek bir söz etmediği gibi Başbakan Davutoğlu bir adım daha ileri giderek IŞİD için ‘öfkeli çocuklar’ demiştir. İçişleri Bakanı Efkan Ala ise devlet terörünü tırmandıracaklarını açıklamıştır. Hiçbir zorbalık ve katliam halk direnişini kıramayacaktır” dedi.

Açıklamanın ardından AKP Şişli İlçe Başkanlığı’na yürüyen avukatlar, AKP’nin çetelere desteğini teşhir ederek bina önüne siyah çelenk bıraktı.

Kızıl Bayrak / İstanbul


 
§