8 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/32

Filistin halkının direniş iradesi kazandı!
AKP iktidarı Suriyeli sığınmacıları kamplara kapatıyor
IŞİD Şengal’e girdi,
Ezidi emekçiler silahlandı
Zindanlardaki hak ihlallerine karşı
tutsaklarla dayanışmaya!
“Sosyalist işçi-emekçi cumhuriyetini kuralım!”
Ali Ağaoğlu: Burjuvazinin ahlak abidesi
Yoksul çocukları ölürse...
Düzenin her ‘kazası’ geliyorum diyor!
Kıdem tazminatı ve taşeron Çelik’in temel gündemi
EKK grevdeki Kent işçilerini ziyaret etti

Kimberly Clark grevi kazanımla sonuçlandı!

Danıştay, bakanlık görüşlerini talimat saydı

“Sınıfım için direniyorum!”

“Habaş işçisi artık yumruğunu masaya vurmalı!”

Greif Direnişi işçi sınıfı hareketinin
devrimci geleceğidir!
Almanya’da taşeron sistemi ve devrimci sorumluluk
Avrupalı tekellerin gözü İran’da!
Ukrayna krizi ve emperyalist saldırganlık! - E. Eren
DGB için bir adım ileri!
Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir!
Dinci-gericilik kadınları hedefliyor
Sırça köşkler için “bereket”, şehrimiz için “felaket!” - Z. Eylül
Dünyayı değiştirmeden
dünyanı değiştiremezsin!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kimberly Clark grevi kazanımla sonuçlandı!

 

36 gündür grevde olan Tümka-İş Sendikasına üye Kimberly Clark işçileri 6 Ağustos’ta sözleşme imzaladılar.

İhbar tazminatının oranı üzerinden tıkanan TİS sürecinde patronun tutumuna karşı işçiler grevle karşılık vermişlerdi. İşçiler, güvenceli çalışma koşulu olarak 50 haftalık ihbar tazminatı isterken yönetim bunu en son gelinen aşamada en çok 15 hafta olarak kabul edebileceğini söylüyordu. TİS masasındaki bu ısrar grevle kırıldı.

5 Ağustos’taki görüşmelerde prensipte anlaşıldı, 6 Ağustos’ta ise sözleşmeye imzalar atıldı. Sözleşmede 25 haftalık ihbar tazminatı hakkı, ortalama %12,6 ücret zammı elde edilmiş oldu. Ücret zamları ücret makasını daraltan oranla hesaplandı ve düşük ücretle çalışanların maaşlarında %35’e kadar zam söz konusu. Sözleşme masasında en önemli konulardan biri ise atılan 5 işçinin işe geri alınması da kazanımla sonuçlandı. 5 işçi koşulsuz, şartsız işe geri alındı.

Greve karşı oyunlar boşa düşürüldü

Kimberly Clark patronu grevi delerek geçtiğimiz günlerde 17 işçiyi fabrikada çalıştırmaya başladı. Bu 17 işçi grev süresince grev alanından uzak duran, patrona yalakalık yapmanın kendilerine kâr getireceğini düşünen, onursuz, arkadaşlarını satan işçilerdi. Bu işçileri çalıştırarak işçilerin grev kararlığını kıracağını düşünen patron tarafı bunu başaramayınca masaya oturmak zorunda kaldı.

Bu grev kırıcılara müdahale etmeyen grevci işçilerse grevin bitmesinin ardından bu kişileri işyerinde izole edeceklerini, onlarla hiçbir sosyal diyalog geliştirmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Kızıl Bayrak / Gebze

 

 

 

 

Polis sendikayı bastı

 

41 Sütaş işçisi sendikalı oldukları için işten atılmışlardı. Bunun üzerine direnişe geçen Sütaş işçileri birçok baskıyla karşılaştılar. Direniş alanına hayvan pisliği dökülmüş, işçilerin direnişi kırılamayınca jandarma saldırısına uğramışlardı. Sütaş işçilerinin eylemleri devam ederken Tek Gıda-İş Sendikası tarafından Sütaş ürünlerini boykot kararı alınmıştı.

Özellikle süt ve yoğurtta geri dönüşlerin fazla olması Sütaş’ı zor durumda bıraktı. İşçi ve emekçilerden destek gören bu boykot kampanyası üzerine Sütaş kapitalistleri bu kez boykotu kırmanın yollarını aradılar.

Sütaş işçilerinin direnişi nedeniyle TÜSİAD başkanlığından da olan Sütaş patronu Muharrem Yılmaz, sermaye devletinin emrindeki polislere Tek Gıda-İş Sendikası’nı bastırdı. Tek Gıda-İş Sendikası İzmir 7 No’lu Şube ve İstanbul Avrupa Yakası Şubeleri Sütaş’ın şikayeti üzerine 1 Ağustos’ta polis tarafından basıldı. Sendika binalarında yapılan aramalarda Sütaş boykotuna ilişkin tüm basılı materyallere el konuldu. Şube başkanlarının ifadeleri alındı.

 

 

 

 

Peşini bırakmayacağız!”

Deva İlaç fabrikasındaki işçi kıyımı ile ilgili Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından 5 Ağustos’ta açıklama yapıldı, İşten atılan işçilerin fabrika önünde sürdürdükleri direnişin 36 günü doldurduğu hatırlatılarak, Çalışma Bakanlığı’nın ilaç işçilerinin önündeki örgütlenme engellerinin kaldırılması için harekete geçmesi gerektiği söylendi.

Petrol-İş Sendikası’nın 1984 yılından 2010 yılına kadar toplu sözleşme imzalayarak varlığını sürdürdüğüne dikkat çekildi. Açıklamada, 2006 yılında Deva İlaç’ın İngiliz East Pharma adında bir fon şirketi tarafından satın alınmasının ardından sendikasızlaştırma saldırıları yaşandığı ifade edildi.

Saldırıların en etkilisinin 2010 yılında bazı işyeri temsilcilerinin patron tarafından satın alınmasıyla olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Deva işvereni sendika ile masaya oturmayacağını ve toplu iş sözleşmesi imzalamayacağını ilan etti. Sendika üyelerine bireysel sözleşmeler dayatıldı. Kabul etmeyen 77 üyemiz işten çıkartılarak sendikal örgütlülük yok edilmeye çalışıldı. İşten çıkartılanlar açtıkları davalar sonucunda işe iade hakkı kazandıkları halde geri alınmadılar” ifadeleri kullanıldı.

İki ay önce işçilerin tekrar toplu sözleşmeli çalışmak için çalışmalarda bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, Deva yönetiminin öncü işçileri işten attığı hatırlatıld ve Deva’nın sendika düşmanlığı teşhir edildi.

 

 

 

 

Yıldız Entegre işçilerine polis barikatı

 

Sendika genel merkezi ve patronun şube yönetiminden ve işçilerden habersiz olarak anlaşmalarına tepki gösteren Yıldız Entegre işçileri eylemlerine 2 Ağustos’ta da fabrikanın işçi girişi kapısında devam etti. Her eylemlerini farklı bir şekilde sürdüren yaklaşık 300 işçi, bu kez Ağaç-İş Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan’ın gazetede çıkan haberine tepki gösterdi. Doğan’ın işçilere yönelik “Güneş balçıkla sıvanmaz, yaşananlar ortada” sözlerinin üzerine konuşan Ağaç-İş Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, “Güneş hiç üstümüze doğmadı ki balçıkla sıvayalım. İşverenlerle işbirliği yapan sendika sayesinde güneşi hiç göremedik” dedi. Ardından sloganlar eşliğinde giriş kapısına yaklaşan işçilerin önü çevik kuvvet barikatıyla kesildi.

Yaklaşık 300 işçinin sürdürdüğü eylemde ayrıca Ağaç-İş Genel Mali Sekreteri Hasan Doğan’ın gazetede çıkan haberine gönderme yaparak işçilere seslenen Ağaç-İş Kocaeli Şube Başkanı Şener Furuncu, “Ya siz ne namussuz adamsınız. Sendikanız sizler için uğraşıyor siz sendikanıza nankörlük yapıyorsunuz. Bakın habere göre sendikamızın genel merkezi bizlerle birlikteymiş, imzalanan sözleşmeyle ilgili haberimiz varmış, 1200-2000 TL arası maaş alıyormuşsunuz. Yazıklar olsun daha ne eylemi yapıyorsunuz?!” şeklinde konuştu.

İşbirlikçi sendika temsilcileri görevden aldı

Yıldız Entegre fabrikasında işçilerin kabul etmediği Toplu İş Sözleşmesi’ni imzalayan işbirlikçi sendika merkez yönetimi şimdi de temsilcileri görevden aldı.

Fabrika temsilcileri Mevlüt Kolay, Mehmet Gül ve Yaşar Işık, sendika genel merkezi tarafından “toplu sözleşmeden doğan haklardan dolayı” gibi ne olduğu belirsiz bir gerekçeyle görevden alındı.

 
§