8 Ağustos 2014
Sayı: KB 2014/32

Filistin halkının direniş iradesi kazandı!
AKP iktidarı Suriyeli sığınmacıları kamplara kapatıyor
IŞİD Şengal’e girdi,
Ezidi emekçiler silahlandı
Zindanlardaki hak ihlallerine karşı
tutsaklarla dayanışmaya!
“Sosyalist işçi-emekçi cumhuriyetini kuralım!”
Ali Ağaoğlu: Burjuvazinin ahlak abidesi
Yoksul çocukları ölürse...
Düzenin her ‘kazası’ geliyorum diyor!
Kıdem tazminatı ve taşeron Çelik’in temel gündemi
EKK grevdeki Kent işçilerini ziyaret etti

Kimberly Clark grevi kazanımla sonuçlandı!

Danıştay, bakanlık görüşlerini talimat saydı

“Sınıfım için direniyorum!”

“Habaş işçisi artık yumruğunu masaya vurmalı!”

Greif Direnişi işçi sınıfı hareketinin
devrimci geleceğidir!
Almanya’da taşeron sistemi ve devrimci sorumluluk
Avrupalı tekellerin gözü İran’da!
Ukrayna krizi ve emperyalist saldırganlık! - E. Eren
DGB için bir adım ileri!
Taşı delen suyun kuvveti değil, damlaların sürekliliğidir!
Dinci-gericilik kadınları hedefliyor
Sırça köşkler için “bereket”, şehrimiz için “felaket!” - Z. Eylül
Dünyayı değiştirmeden
dünyanı değiştiremezsin!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kıdem tazminatı ve taşeron Çelik’in temel gündemi

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatı ve taşeron sistemi hakkında açıklama yaptı. Çelik, her işçinin aylık olarak bireysel hesabına kıdem tazminatının yatırılmasını kabul etmeleri için sendikalara çağrıda bulunurken, taşeron sisteminin ise “yaygınlaşmanın tersine daraltıldığı” yalanını attı.

Sendika toplantısında ‘uyarı’: Yanlış yoldasınız!

KOOP-İş Sendikası’nın Ankara Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirdiği 8.Olağan Genel Kurulu’na katılan Çelik, sermayenin isteği doğrultusunda gasp edilmesi istenen kıdem tazminatı hakkı için açıklama yaptı. İşçi sınıfının verdiği tepkiden çekinerek, hakkın gasp edilmesine şu an için onay veremeyen sendika bürokratlarına seslenen Çelik, şunları söyledi:

Gelin her işçinin aylık olarak bireysel hesabına kıdem tazminatını yatıralım işçi kendi hesabından nemalansın patron iflas etse işyeri kapansa da işçi kıdem tazminatı konusunda mağduriyet yaşamasın. Ama Türk-İş’in bir kararı var dediğimiz dedik diyorlar ben de size diyorum yanlış yoldasınız. Kıdem tazminatı devletin güvencesinde bireysel hesabına nasıl sigorta primine yatırıyorsa her ay bireysel hesaba da işçinin hesabına da kıdem tazminatını yatırsın işçi 10 yıl sonra 15 yıl sonra nemalanmış bir şekilde o parayı hangi yılda çekecekse çeksin. Ama işçi yarın patronun hesabını kitabını tutmasın. Demesin ki patron gelişiyor patron kalkınıyor patron iflas ediyor işi bozuldu gibi meselelerle uğraşmasın işçi kendi işine baksın ve desin ki maaşımı alıyorum sigorta primim yatıyor tazminatım da kendi bireysel hesabıma yatıyor. Dolayısıyla ben özgürüm ve özgür bir işçi olarak da rahat bir şekilde kendime göre çalışabilecek yeri tayin etme tespit etme imkanım var diyebilsin ama bu konuda uzlaşı sağlayamıyoruz. Sayın Başbakanımız da uzlaşı sağlamadan bu konuyu masaya indirmeyin diyor.”

Taşeron yaygınlaşmıyor disiplin ediliyor!’

Daha sonra sözü taşeron sistemine getiren Çelik, sistemin 1936 yılından bu yana mevzuatta yer aldığını söyleyerek, kölelik sistemini meşrulaştırmaya çalıştı. Çelik, konuşmasının devamında torba yasa ile birlikte taşeron sisteminin ‘daraltılacağını’ savundu.

 

 

 

 

Metal patronlarından hükümete

Biz de grev yasağı isteriz!”

 

Cam grevini ve madenci grevlerini yasaklayarak işçilerin grev silahını elinden alan AKP hükümeti, metal patronlarının da iştahını kabarttı.

Metal İşçileri Birliği’ne ulaşan bilgilere göre, kârlılıklarını kölelik koşullarında ucuz işçiliğe borçlu olan metal patronları, MESS Grup TİS sürecinin başlamasının ardından, düzenlerinin bozulmasından korkuyorlar.

Bunun için şimdiden iplerini sağlam kazığa bağlamak isteyen metal şirketlerinin yönetimlerinin hükümet nezdinde girişimlerde bulundukları, olası bir grevi kaldıramayacaklarını belirterek grev yasağı kararının alınmasını istedikleri, aksi takdirde de yatırımlarını başka ülkelere çekmekle tehdit ettikleri bildirildi.

Cam grevinin yasaklanması karşısında sessiz kalan sendika yönetimlerinin olası bir grev yasağı karşısında ne yapacakları ise merak konusu.

Metal İşçileri Birliği

 

 

 

 

Taleplerimiz taslakta yer almadı”

 

Bayramdan önce temsilci arkadaşlarla birlikte toplantılar yaparak taleplerimizi belirlemeye çalışıyorduk. Gerçekleşen genişletilmiş temsilciler toplantısına da hazırladığımız taleplerle temsilci arkadaşlarımız gittiler.

İzmir Demir Çelik’te (İDÇ) genel olarak ücretlere %20 zam yapılması talebimiz vardı. Ayrıca demir-çelik fabrikalarının ağır sanayi işkoluna girmesini ve ağır sanayi yönetmeliğinin sözleşmeye girmesini talep etmiştik. Ayrıca gece çalışmasına % 25-30 arasında zam yapılmasını ve her üç ayda 200 TL’lik erzak parasının sözleşmelere konulmasını istemiştik.

Ancak İDÇ işçileri olarak hazırladığımız taleplerimizin hiçbiri genişletilmiş temsilciler toplantısından geçmedi. Demir-çelik fabrikaları da dahil birçok yerde taslak toplantılarının yapıldığını öğreniyoruz, ancak işçilerin taleplerinin hazırlanan taslaklarda yer bulmadığını gördük. Bayram arifesinde sözleşme taslağını açıkladılar.

Bu aralar krizlerden bahsediliyor. Özellikle bizim burada Ortadoğu’ya olan siparişler bitmiş durumda. Ortadoğu savaşları sanırım bizim buralarda da sözleşmelere yansıyacak gibi gözüküyor.

Kriz edebiyatı yapılarak sözleşme sürecini gürültüsüz bitirmek niyetindeler. Türk-Metal’in taslağı da öyle MESS tarafından imzalanmayacak bir taslak değil. MESS’te sadece bir yönetim değişikliği olduğu söyleniyor, bunun da sözleşme sürecini nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

İzmir Demir Çelik Sanayi işçisi

 

 

 

 

İzmir’de MİB faaliyeti

 

İzmir’de Metal İşçileri Birliği faaliyeti TİS broşürü dağıtımlarıyla sürüyor.

Türk-Metal’in satış sözleşmesini açıklamasıyla birlikte Metal İşçileri Birliği de çalışmalarına devam ediyor.

MİB’in “MESS Grup TİS sürecini kazanmak için” şiarıyla çıkardığı taslak ve talepler broşürü İzmir Bakırçay havzasındaki demir çelik işçilerine ulaştırıldı. Menemen üst geçit servis durağında da 08.00/16.00 ve 24.00/08.00 vardiyasında çalışan işçilere bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Dağıtımlarla Metal İşçileri Birliği’nin alternatif talepleri işçilere ulaştırıldı.

 
§