11 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/15

Greif direnişi yeni bir dönemin kapılarını açtı
Greif işgal okulu ve kısa dersleri
60 uzun gün: “Greif İşgali!”
Kavga bitmedi daha yeni başlıyor!
İzmir’de Greif için üç eylem!
Greif işçilerine saldırı
dört yanda protesto edildi
İki ayrı dünyaya ait iki ayrı insan…
Greif’te iki düzen, iki dünya karşı karşıya!
İşgal fabrikasında
coşkulu dayanışma etkinliği!
Greif işçileri kararlılıklarını İzmir’e taşıdı
Özelleştirmeye karşı Ankara’da eylem!
Sağlık işçilerinden
iş bırakma eylemi!
Kölelik ve sömürü düzenine karşı
devrimci sınıf kavgasına!
Osmanlı’dan günümüze 1 Mayıslar
İşçi sınıfı Taksim’e,
Türk-İş Kadıköy’e!
İzmir’de işçi sınıfının
devrimci 1 Mayıs’ını örgütleyelim!
Devrimci 1 Mayıs faaliyetlerinden...
“Taksim işçi ve emekçi mücadelesi açısından bir bellektir!”
Canları alan
şeytanların hırsıdır!
Perinçek, AKP ile ittifaka hazır!
AKP gericiliği
sınır tanımıyor!
Kayıp çocuklar ülkesi
Paraları sıfırlayanlar
yoksullara sadaka dağıtıyor!
Türkiye’de
göçmen olmak...
Avrupa: Sosyal demagoji ve faşist hareketlerin seçim başarıları - A. Eren
Küba’ya karşı yeni
emperyalist komplo
Suriye’deki kirli savaş ve ortalığa saçılan pislikler!
Brüksel’de 50 bin
işçi ve emekçi yürüdü
Direnişe, özgürlüğe,
1 Mayıs’a!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Devrimci 1 Mayıs faaliyetlerinden...

 

Ankara’da seçimler öncesinde yürütülen faaliyetleri değerlendirmek ve 1 Mayıs çalışmasını planlamak için 3 Nisan günü bir toplantı düzenleyen BDSP, seçim öncesi yürütülen çeşitli çalışmaları, eksiklik ve kazanımları değerlendirdi.

Değerlendirmelerin ardından çıkartılan derslerle birlikte sınıfın devrimci ve kitlesel 1 Mayısı’nın örgütlenmesi üzerine konuşuldu. 1 Mayıs çalışmalarına hızla başlamak ve 1 Mayıs’ı gündemleştirmek, yerellerde eylem ve etkinlikler örgütlemek ve 27 Nisan Pazar günü kitlesel bir 1 Mayıs etkinliği gerçekleştirme hedefi konularak toplantı bitirildi.

Sincan BDSP 1 Mayıs çalışmalarına başladı.

BDSP’nin 1 Mayıs afişlerini 12. Cadde üzerine yapan sınıf devrimcileri, 1 Mayıs’a çağrı yapan bildirilerini emekçilere ulaştırdı. Bildiri dağıtımı sırasında sohbet edilen emekçiler çözümün sandıkta değil sokakta olduğunu ifade ettiler.

Ümraniye BDSP, daha önce aldığı kararlar doğrultusunda 1 Mayıs çalışmalarına başladı. Ev ziyaretleri, gazete satışları ve el ilanı dağıtımı yapan BDSP’liler, Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde 1 Mayıs gündemiyle stant açtı. Stantta “Kölelik koşullarına karşı direnişe!” şiarlı el ilanlarının dağıtımı yapıldı ve Kızıl Bayrak satışı yapıldı. 1 Mayıs için çağrı yapılan stantta Greif Direnişi ile ilgili fotoğraf sergisi yapıldı. Sergi emekçiler tarafından ilgiyle karşılandı.

Esenyurt BDSP, işgalci Greif işçileriyle dayanışma çağrılarını sürdürüyor.

Esenyurt’un birçok noktasına Greif işgaliyle ilgili ozalitler asan sınıf devrimcileri, Depo’da açılan stant ile birçok imza topladı ve emekçilerle sohbet etti. Ajitasyon konuşmalarının da yapıldığı imza standında Kızıl Bayrak gazetesinin satışı gerçekleştirildi.

Kartal’da 6 Nisan günü Berkin Elvan’ın ailesine yapılan ziyaretin ardından Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde sohbet gerçekleştirdi.

Sohbette sermayenin yasakladığı Taksim’e tüm işçi ve emekçilerle birlikte gidilme çağrısı yapıldı. Devletin işçi ve emekçileri alt kimliklerine göre böldüğü ve son yerel seçimlerin de gösterdiği gibi çözümün sandıklarda değil sokak mücadelesinde olduğu vurgulandı.

Gebze İşçilerin Birliği Derneği 6 Nisan’da gerçekleştirdiği toplantıda Greif direnişini ve 1 Mayıs’ı ele aldı.

Bu yıl gerçekleşecek olan 1 Mayıs’ın önemine vurgu yapılan toplantıda, taşeron çalıştırmaya, düşük ücretlere ve mezarda emekliliğe karşı güçlü bir faaliyet örülmesinin gerekliliğine dikkat çekildi. Toplantıda Greif direnişinin önemi vurgulandı ve 1 Mayıs gündemli somut planlamalar yapıldı.

Adana’da sınıf devrimcileri, direnişe destek amaçlı hazırlanan dayanışma kartlarından toplanan katkıları 9 Nisan günü Greif işçilerinin belirttiği banka hesabına yatırdı. Greif işçileriyle dayanışma mesajı yayınlayan sınıf devrimcileri, Adana ve Mersin’de dayanışma platformları için çalışmalar yürütüyor.

Aliağa’dan sınıf devrimcileri “Gezi direnişinden Greif işgaline, Greif işgalinden Devrimci 1 Mayıs’a, zafer sokakta kazanılır! / BDSP” yazılı ozalitleri emekçi semtlerine ve merkezi noktalara yapıştırdılar.

BDSP’nin çağrısını yaptığı “Greif işgali ve güncel görevler” başlıklı toplantı ise 5 Nisan günü gerçekleşti. Toplantıya ÖDP, TKP, BES temsilcileri ve Petrol-İş üyesi işçiler katılım sağladı. İşgalin son sürecinin anlatıldığı toplantıda Greif direnişi ile ilgili sinevizyon izlendi.

TKP ve ÖDP direnişle ilgili eylem ve etkinliklere destek olacağını açıklarken, BES Temsilcisi ise konunun Aliağa Emek ve Demokrasi Platformu’nda da ele alındığını ve BDSP’nin bir sonraki toplantıya katılarak konuyu tekrar gündemleştirebileceğini ifade etti. Petrol-İş üyesi işçiler de Greif işgalinin sesini çalıştıkları fabrikalara taşıyacaklarını söyleyerek dayanışma kartlarını aldılar.

 

 

 

 

İzmir Ekim Gençliği: Yargılıyoruz!

 

İzmir Ekim Gençliği katillerden, yolsuzlardan, hırsızlardan, savaş suçlularından, sansürcülerden, “Emri ben verdim” diyenlerden hesap sormak için “Yargılıyoruz!” şiarı ile bir kampanya çalışması başlattı. Kampanya çerçevesinde hazırlanan iddianamede son zamanlarda gerçekleşen ve devletin üzerini örtmeye çalıştığı olaylara yer verildi.

Çalışmanın kurgusu, genel olarak ezilenlerin ve işçi sınıfının adaletinde bu insanların hali hazırda suçlu olduğunun bilindiği, buna karşı kendi oluşturdukları burjuva anayasası ve hukukuna göre de suçlu oldukları vurgusunu içeriyor. Çalışmalarda, kasten adam öldürmenin, savaş suçlarının, bilgi edinme ve fikir beyan etme özgürlüğünü engellemenin, yolsuzlukların burjuva hukukuna göre dahi suç olduğu, buna rağmen sorumlulara hiçbir ceza verilmediği anlatılıyor.

Çalışma sonunda, 17 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da Öğrenci Çarşısı’nda bir mahkeme kurulacak ve hukuki bir süreç işleseydi katliamların sorumlularının, savaş suçlularının ve hırsızların ne ceza alması gerektiği ortaya konulacak. 17 Nisan’a kadar yapılacak iddianame çalışması ile Ekim Gençliği İzmir’deki üniversitelileri taraf olmaya çağıracak.

Hesap sorma çağrısı!

“Yargılıyoruz” kampanyası çalışmalarına 7 Nisan’da Ege Üniversitesi’nde başlandı. Öğrenci Çarşısı’nda Ekim Gençliği standı açıldı. Yaygın bir afiş çalışması ile öğrencilerin gündemine sokulmaya çalışan kampanya çalışmasında kampüsün yoğun saatlerinde kafelere girilerek, masa masa dolaşıldı. Faaliyet sırasında öğrencilerle tartışma yürütülerek iddianameye imzacı olmaları istendi.

8 Nisan’da E-Cafe’de, 9 Nisan’da da Hazırlık Fakültesi önünde açılan standda Kızıl Bayrak ve Ekim Gençliği’nin yanı sıra Greif işçileriyle dayanışma kartları yer aldı. Üzerinde “Yargılıyoruz” yazılı olan büyük bir pankart asıldı. 1 Mayıs’a yaklaşırken, bu sene gerçekleşen direnişlerin fotoğrafları ile 1 Mayıs çağrısının bulunduğu bir kolaj yapılarak sergilendi.

DEÜ’de devrimci faaliyet

Dokuzçeşmeler Kampüsü’ne “Greif işçisi yalnız değildir! Greif işçisini sömüren düzene karşı diren-örgütlen!” şiarlı afişler ile ozalitler yapıldı. Aynı zamanda kampüs içine “Greif işçilerinin işgalini selamlıyoruz!” şiarlı pankart asıldı.

Yabancı Diller Yüksekokulu önüne ise stand açıldı. Standda Kızıl Bayrak ve Ekim Gençliği satışı yapıldı. Greif işçileri ile dayanışma kutusu ve imza kampanyası yer aldı. Yoğun ilginin olduğu standa gelen öğrencilerle Greif işgalinin son süreci üzerine konuşuldu ve 1 Mayıs tartışmaları yürütüldü.

 
§