11 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/15

Greif direnişi yeni bir dönemin kapılarını açtı
Greif işgal okulu ve kısa dersleri
60 uzun gün: “Greif İşgali!”
Kavga bitmedi daha yeni başlıyor!
İzmir’de Greif için üç eylem!
Greif işçilerine saldırı
dört yanda protesto edildi
İki ayrı dünyaya ait iki ayrı insan…
Greif’te iki düzen, iki dünya karşı karşıya!
İşgal fabrikasında
coşkulu dayanışma etkinliği!
Greif işçileri kararlılıklarını İzmir’e taşıdı
Özelleştirmeye karşı Ankara’da eylem!
Sağlık işçilerinden
iş bırakma eylemi!
Kölelik ve sömürü düzenine karşı
devrimci sınıf kavgasına!
Osmanlı’dan günümüze 1 Mayıslar
İşçi sınıfı Taksim’e,
Türk-İş Kadıköy’e!
İzmir’de işçi sınıfının
devrimci 1 Mayıs’ını örgütleyelim!
Devrimci 1 Mayıs faaliyetlerinden...
“Taksim işçi ve emekçi mücadelesi açısından bir bellektir!”
Canları alan
şeytanların hırsıdır!
Perinçek, AKP ile ittifaka hazır!
AKP gericiliği
sınır tanımıyor!
Kayıp çocuklar ülkesi
Paraları sıfırlayanlar
yoksullara sadaka dağıtıyor!
Türkiye’de
göçmen olmak...
Avrupa: Sosyal demagoji ve faşist hareketlerin seçim başarıları - A. Eren
Küba’ya karşı yeni
emperyalist komplo
Suriye’deki kirli savaş ve ortalığa saçılan pislikler!
Brüksel’de 50 bin
işçi ve emekçi yürüdü
Direnişe, özgürlüğe,
1 Mayıs’a!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İşçi sınıfı Taksim’e, Türk-İş Kadıköy’e!

 

Taksim, 2014 1 Mayısın’ı beklerken, Taksim kaçaklarını Kayseri ve Kadıköy bekliyor.

AKP’nin Taksim 1 Mayısı’na yönelik aldığı yasak kararının ardından, sendika konfederasyonları da tutumunu netleştirmeye başladı. Sermaye sınıfına ve AKP’ye hizmet etmeye devam ettiğini ilk açıklayan Hak-İş Konfederasyonu oldu. Kayseri’de merkezi 1 Mayıs kararı aldığını açıklayan Hak-İş’i Türk-İş takip etti. KESK ve DİSK ise 1 Mayıs’ta Taksim’de olacaklarını duyurdular.

Türk-İş yaptığı yazılı açıklamayla AKP karşısında hazırolda durup sayım vereceği yerin “Kadıköy” olduğunu ilan etti. Türk-İş yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Kutlamaların merkezi düzeyde aynı yerde kutlanması yönünde geçmiş dönemde emek örgütleri birlikte karar almış ve bu kararlarını en geniş katılımla başarılı biçimde hayata geçirmiştir. Ancak bu yıl, işçi konfederasyonları arasında herhangi bir ön görüşme ve toplantı yapılmadan bazı açıklamalarda bulunulduğu ve kararlar alındığı görülmüştür. Bu gelişmeleri değerlendiren Türk-İş Başkanlar Kurulu, 2014 yılı 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün merkezi kutlamasının İstanbul Kadıköy Meydanı’nda ve ayrıca tüm illerde Türk-İş öncülüğünde ve girişimiyle yapılmasını kararlaştırmıştır. Türk-İş Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs nedeniyle yapılacak kutlamalara, toplumun emek ve demokrasiden yana tüm kesimlerini davet etmekte, destek ve katılımlarını beklemektedir.”

Türk-İş’in bu açıklamasında geçen, “geçmiş dönemde emek örgütleri birlikte karar almış ve bu kararlarını en geniş katılımla başarılı biçimde hayata geçirmiştir” cümlesi ise tümüyle çarpıtmadan ibarettir. Zira Türk-İş’in Taksim 1 Mayısı’na katılımı, sınıftan gelen bir basınçtan ve Taksim yolunun dişe diş bir mücadeleyle açılmış olmasından kaynaklıdır. Türk-İş konfederasyonunun teşrif ettiği Taksim 1 Mayıs’ı, Taksim’in kazanıldığı 2010 1 Mayıs’ıdır.

İşçi sınıfına her yer Taksim, Türk-İş’e tek yer Kadıköy!

Taksim 1 Mayıs’ı geniş sınıf bölüklerinin gündemine girdiği ve dişe diş çatışmalara sahne olduğu 2007’den 2009’a kadar üç yıl boyunca, Türk-İş tercihini Taksim’den kaçmak olarak yapmıştır. Bu üç yılda Türk-İş, peşine taktıklarıyla birlikte 1 Mayıs alanı seçtiği Kadıköy’ü mesiresi yerine çevirmiştir.

İstanbul sokaklarında “her yerin Taksim olduğu” yıllarda Türk-İş’in aldığı “Kadıköy” tercihini, 2014 1 Mayıs’ında da tekrarlıyor olması tesadüf değildir. Haziran Direnişi’nin bir yıl sonrasındaki 2014 Taksim 1 Mayıs’ının politik öneminin ne kadar fazla olduğu ortadadır. Türk-İş de Hak-İş gibi tümüyle politik bir tercih yapmaktadır.

Taksim, Türkiye işçi sınıfının kalbinin çarptığı meydan!

2014 Taksim 1 Mayıs’ı bir kez daha iki ezeli sınıfın, işçi sınıfı ve burjuvazinin hesaplaşma alanı olacak. AKP şahsında hayat bulan düzen gericiliği, karşısında güçlü bir kamp yarattığının bilinciyle Taksim’den daha fazla korkmaktadır. AKP de bilmektedir ki Haziran’da yapılan başlangıcın süreceği kavga alanlarının başında Taksim 1 Mayısı gelmektedir. Bu nedenden kaynaklı “ayaklar baş olursa kıyamet kopar” korkusu onları her zamankinden daha fazla telaşlandırmaktadır.

Yandaş sendikalar, denetimi altında tuttukları sınıf bölüklerini Taksim’den uzak tutarak kendilerine verilen görevi yerine getirmeye çalışıyorlar. Ancak ilk defa denemedikleri bu yöntemde dün nasıl başarılı olamamışlarsa, bugün de olamayacaklardır. Taksim, Türkiye işçi sınıfının kalbinin çarptığı meydandır.

2014’te kazanacak olan Taksim 1 Mayısı iradesi olacaktır.

 

 

 

 

Kayseri’de 1 Mayıs’a hazırlık toplantısı

 

Kayseri’de 1 Mayıs hazırlıkları başladı. BDSP’nin çağrısı üzerine, ağırlıklı olarak metal işçilerinin katılımı ile yapılan işçi toplantısı BDSP temsilcisinin açılış konuşmasıyla başladı.

BDSP temsilcisi seçimlerde düzenin tüm pisliklerinin ortalığa saçıldığını belirtti. “Yerel seçimlerden AKP birinci parti olarak çıktı. Bu arada hileler de ayyuka çıktı. Buna rağmen düzen partilerinin hiçbiri seçimlerin meşru olmadığını söylemiyor. Diğer düzen partilerinin AKP’yi zorlayacak gücü olmadığı da kanıtlandı” dedi.

Reformist solun da seçimin mağlubu olduğunu belirten BDSP temsilcisi, çözümün sandıklarda değil işçi sınıfı ve emekçilerin mücadelesinde olduğunu belirterek şunları söyledi: “50’li günleri aşan sermayenin kutsal özel mülkiyet yasasını ayaklar altına alan Greif direnişi, burjuvazinin ideolojik-politik hegemonyasını kırmanın başka bir yolu olmadığını döne döne gösteriyor.”

1 Mayıs’ta iki dünyanın karşı karşıya geleceğini söyleyen temsilci, Kayseri BDSP’nin 1 Mayıs’a ilişkin önerilerini sıraladı.

Kayseri’de sınıf devrimcilerine yönelik saldırılara rağmen, devrimci faaliyetin güçlenerek sürdüğünü belirten BDSP temsilcisi, “Gözaltı ve tutuklama saldırısına inat 1 Mayıs’ta işçi sınıfı gücünü gösterecek. BDSP geçmiş yılları aşan bir katılımı başaracaktır” dedi.

İkinci bölümde toplantıya katılan bir metal işçisi söz alarak “Seçim bitti. Ama bize dönük saldırılar bitmeyecek. 1 Mayıs’ta boyun eğmeyeceğimizi göstermeliyiz” dedi.

İstikbal’de çalışan bir işçi de “Sendika ağalarının patron yanlısı tutumuna dur demeliyiz. 1 Mayıs sendika ağalarının umurunda değil. 1 Mayıs’ta sendika ağalarına karşı gücümüzü göstermeliyiz” dedi.

Toplantı sonunda 1 Mayıs Hazırlık Komitesi oluşturuldu. Komite faaliyeti kapsamında, çeşitli fabrika ve işyerlerinde toplantılar düzenlenecek. Bu toplantılara ilişkin planlamalar yapılacak.

Kızıl Bayrak / Kayseri


 
§