11 Nisan 2014
Sayi: KB 2014/15

Greif direnişi yeni bir dönemin kapılarını açtı
Greif işgal okulu ve kısa dersleri
60 uzun gün: “Greif İşgali!”
Kavga bitmedi daha yeni başlıyor!
İzmir’de Greif için üç eylem!
Greif işçilerine saldırı
dört yanda protesto edildi
İki ayrı dünyaya ait iki ayrı insan…
Greif’te iki düzen, iki dünya karşı karşıya!
İşgal fabrikasında
coşkulu dayanışma etkinliği!
Greif işçileri kararlılıklarını İzmir’e taşıdı
Özelleştirmeye karşı Ankara’da eylem!
Sağlık işçilerinden
iş bırakma eylemi!
Kölelik ve sömürü düzenine karşı
devrimci sınıf kavgasına!
Osmanlı’dan günümüze 1 Mayıslar
İşçi sınıfı Taksim’e,
Türk-İş Kadıköy’e!
İzmir’de işçi sınıfının
devrimci 1 Mayıs’ını örgütleyelim!
Devrimci 1 Mayıs faaliyetlerinden...
“Taksim işçi ve emekçi mücadelesi açısından bir bellektir!”
Canları alan
şeytanların hırsıdır!
Perinçek, AKP ile ittifaka hazır!
AKP gericiliği
sınır tanımıyor!
Kayıp çocuklar ülkesi
Paraları sıfırlayanlar
yoksullara sadaka dağıtıyor!
Türkiye’de
göçmen olmak...
Avrupa: Sosyal demagoji ve faşist hareketlerin seçim başarıları - A. Eren
Küba’ya karşı yeni
emperyalist komplo
Suriye’deki kirli savaş ve ortalığa saçılan pislikler!
Brüksel’de 50 bin
işçi ve emekçi yürüdü
Direnişe, özgürlüğe,
1 Mayıs’a!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de Greif için üç eylem!

 

Polisin Greif’e saldırdığı haberinin yayılması üzerine, İzmir Greif Direnişiyle Dayanışma Platformu, saldırıyı protesto etmek için Kemeraltı’nda eylem kararı aldı. 10 Nisan günü öğle saatlerinde eylem için toplanmalar başladığında polis kitleyi abluka altına alarak engellemeye çalıştı. Kemeraltı girişini kapatan polis karşısında eylem kararlılığı korunarak konuşmalar yapıldı. İzmir Greif Direnişiyle Dayanışma Platformu’nun direnen işçilerin yanında olduğu, polisin engelleme çabasına boyun eğilmeyeceği ifade edildi. Greif işçilerine destek çağrısı yapıldı.

Kısa süre sonra kitle polisi zorlayarak aştı. Kemeraltı’na girerek Valilik önünde basın açıklaması yaptı.

Oturma eylemi devam ederken polis kitleyi tehdit etmeye başladı. Polis tehditlerine karşılık, Greif işçilerinin talepleri kabul edilene ve polis fabrikadan çekilene kadar eylemin süreceği belirtildi. “Bir buçuk saatlik sürenin dolmasını” gerekçe gösteren polis, kitlenin etrafını sardı ve biber gazı ve coplarla saldırıya geçti. Saldırı sonucunda tüm eylemciler gözaltına alındı.

Polisin azgın saldırısı sırasında, çevrede toplanan kalabalık “Katiller, hırsızlar!” diye bağırarak polise tepki gösterdi. Polis tepki gösterenleri de gözaltına almakla tehdit etti.

Gözaltına alınanlar Konak Güvenlik Şube’ye götürüldü. Gözaltına alınanlardan 8 kadın devrimci, karakoldaki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Seyfi Demirsoy Hastanesi’ne götürüldüler. Hastanedeki işlemlerin ardından da akşam saatinde serbest bırakıldılar.

Erkek gözaltılar da karakoldaki işlemlerin tamamlanmasının ardından hastaneye sevkedildiler ve yaklaşık bir saat sonra serbest bırakıldılar.

Polis saldırısında, aldığı tekme darbeleri nedeniyle bir BDSP’linin kafasında çatlak oluştu. Vücudunda darp izleri bulunan BDSP’linin kelepçe nedeniyle kollarında da izler oluştu.

Ekim Gençliği’nden zincirleme eylemi

Polis saldırısından kısa bir süre sonra Ekim Gençliği okurları Konak Saat Kulesi’ne zincirleme eylemi yaptı. Kendilerini Saat Kulesi’ne kilitleyen ve “Greif işçisi yalnız değildir!” şiarlı pankart açan Ekim Gençliği okurları, Greif işçilerine yönelik polis saldırısını protesto etti. Greif işçilerinin taşeron çalışma ve kölelik düzenine karşı direndikleri belirtilerek dayanışma çağrısı yapıldı.

Polis bu eyleme de saldırdı. Önce zincirleri kesti ve eylemcileri darp ederek gözaltına aldı. Bu sırada çekim yapan bir Ekim Gençliği okuruna da saldırarak elindeki kamerayı aldı. Ancak çevredekilerin tepki göstermesi sonucu geri vermek zorunda kaldı.

Gözaltına alınan Ekim Gençliği okurları, karakol ve hastanedeki işlemlerin tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde serbest bırakıldılar.

Polis saldırısı ve gözaltılara protesto

Akşamüzeri, Greif’e yönelik polis saldırısını protesto etmek için bir eylem daha yapıldı. Sevinç Pastanesi önünde toplanan kitle hep birlikte direniş sloganları haykırdı.

Burada eylemin tamamlanmasının ardından kitle, gözaltına alınanların götürüldüğü Konak Güvenlik Şube önüne geçti.


 
§