22 Şubat 2013
Sayı: KB 2013/08

 Kızıl Bayrak'tan
“Heyet krizi”, İmralı masası ve şovenist histeri
Beşir Atalay devrimcilere “terörist” dedi
Sermaye devleti faşist baskı ve
terörü tırmandırıyor!
KESK operasyonuna yaygın ve kitlesel tepki
KESK’e yönelik saldırı kınandı
ÇHD Genel Merkez Yöneticisi Av. Zeycan Balcı Şimşek ile AKP’nin yargı alanındaki saldırıları üzerine konuştuk
Sendikal harekette örgütlenme “atağı”!
Karanlıklar içinden güneşle gelen grev: NETAŞ
Kayseri İşçilerin Birliği Derneği kuruldu
“Vergi haftasında
ne kutlanacak!”
Devrimci sınıf faaliyetlerinden
Sınıf hareketinden

Çalışma tarzında köklü bir değişim ihtiyacı

Devrimci Kadın Kurultayı’nın ardından
Devrimci Kadın Kurultayı tebliğleri - 2
Tarihte kadın hareketleri / 3
Halep kentinin yağmalanmasından
Erdoğan ve hükümeti
sorumludur!
İslamcı Hamas gerici rejimlerin saflarında!
Meclis komisyonu
Mısır’da direniş yeniden yayılıyor
Emekçilerin öfkesi hükümetleri deviriyor!
Hegemonya krizi - “savaşları” / 2 - Volkan Yaraşır
Yeni YÖK Yasası
hükümetin gündeminden çıktı mı?
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

 Faşist devlet terörü, devrimci-ilerici kamu emekçilerini hedef alan polis operasyonları ve gözaltı saldırılarıyla, Kürt halkına ve ilerici-sol güçlere yönelik organize edilen linç girişimleriyle kesintisiz bir şekilde devam ediyor.

Arkası kesilmeyen ve gün be gün tırmandırılan devlet terörünün hedefinde geçtiğimiz hafta KESK’li kamu emekçileri ve HDK vardı. HDK’nin Karadeniz gezisi ve kimi illere yönelik ziyaretleri sırasında ipleri sermaye devletinin elinde olan faşist çeteler tarafından gerçekleştirilen saldırılar ve linç girişimleri yaşandı. Sermaye devleti tarafından organize edilen saldırılarda yabancı olmadığımız görüntüler sahnelendi. İlerici kurumlar faşistler tarafından kuşatılıp tahrip edildi, HDK heyetinin araçları ve bulundukları binalar da yine faşist çapulcuların saldırılarına hedef oldu.

Bu aynı sürece paralel olarak bir dizi kentte devrimci ve ilerici kamu emekçilerini hedef alan polis terörü devreye sokuldu. Onlarca kamu emekçisi “DHKP-C Operasyonu” adı altında gözaltına alındı, işkenceden geçirildi. Devrimci-ilerici kamu emekçilerini hedef alan polis terörü sırasında KESK Genel Merkezi dahil olmak üzere birçok yer basıldı ve talan edildi.

Bütün bu gelişmeler bir kez daha göstermektedir ki, faşist devlet terörü her geçen gün tırmanmaktadır. Biçimi, yöntemi değişse de sermaye devletinin saldırıları hız kesmeden devam etmektedir. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte faşist devlet terörüne ve buna paralel bir şekilde yükseltilen ırkçı-şoven saldırılara karşı yükseltilecek mücadele büyük bir önem taşımaktadır. Sınıf devrimcileri olarak bahar sürecinde yükselteceğimiz “İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” çağırısını, aynı zamanda faşist devlet terörüne ve ırkçı-şoven kudurganlığa karşı mücadeleyi büyütme bakışıyla birleştirebilmeliyiz.

***

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne sayılı günler kaldı. Bir kez daha ayrışmalara konu olan 8 Mart’ın tarihsel, sınıfsal ve devrimci özüne uygun bir şekilde örgütlenmesi ve kutlanması büyük bir önem taşımaktadır. Zira ayrışma biçimsel değil ideolojiktir, politik ve pratik olarak düzenle devrim arasında yaşanmaktadır. Dolayısıyla bugün 8 Mart’ın devrimci mahiyetinin karartılmasına hizmet eden her türden yaklaşımla mücadele etmek, aynı zamanda 8 Mart’a karşı temel ve güncel bir sorumluluk olarak önümüzde durmaktadır.

Bu nedenle sınıf devrimcileri “Devrimci 8 Mart” çağırısını önümüzdeki günlerde çok daha güçlendirmeli, bunu en başta sınıf ve emekçi kitlelerin bilincine güçlü bir şekilde taşımalıdırlar. Sınıf devrimcileri geriye kalan sınırlı zaman içerisinde bu yönlü çabayı yoğunlaştırmalı ve 8 Mart sürecini tarihsel, sınıfsal ve devrimci içeriğine uygun bir mücadele pratiği ile örmelidirler. Zira 8 Mart alanlarının ve bu çerçevede gündeme gelecek olan eylem ve etkinliklerin her açıdan güçlü şekillenmesi, ancak böylesi bir çabanın ürünü olabilir.

***

Liselilerin Sesi dergisinin 49., Ekim Gençliği’nin 143. sayıları çıktı. Okurlarımız dergiye kitapçılardan ve Eksen Yayıncılık bürolarından ulaşabilir.