9 Haziran 2017
Sayı: KB 2017/22

İşçi sınıfı yumruğunu masaya vurmalıdır!
Türkiye-AB ilişkisi; bir küs bir barışık!
Doğanın ve kentin talanı için “yenilikler” gündemde!
Direniş şehitleri anıldı
“Tarihsel bir saldırı varsa tarihsel bir direniş gerekir!”
Gülmen ve Özakça için eylemler
Sermaye devleti grev ve direnişlere yasaklarla saldırıyor
‘Kıdem tazminatı haktır, gasp edilemez!’ paneli
Kıdem tazminatı hakkımıza sahip çıkalım!
15-16 Haziran Direnişi’nin ruhuyla genel grev genel direniş!
Dünya kadın örgütlenme deneyimleri üzerine - 5
Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız!
Lise ve üniversiteliler piknikte buluştu
Dinci gericilik eğitimi kuşatıyor!
Yeni yükseköğretim yasa tasarısıyla güvencesizleşme ve şirketleşmenin önü açılıyor
Kapitalizm korumaz süründürür, yaşatmaz öldürür
MI6, Kaddafi ve Manchester katliamı
Kapitalizm çürütür, yok eder!
Nazım Hikmet ve Ekim Devrimi
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız!

 

Biz Chinatool Automotiv’de çalışan kadın işçileriz. Düşük ücretler, yoğun ve yorucu çalışma koşulları, çay molasının olmayışı, kötü gelen yemekler, sürekli olarak aşağılanma, baskı vb. sebepler bizleri sendikalaşmaya iten nedenler arasındaydı. Tabi biz kadın işçiler de fabrikada yaşanan bu sorunlardan iki katı etkileniyoruz. Yaşanan her sorun kadın işçi olmamızdan kaynaklı bize katlanarak geliyordu. Fabrikamızda da ağırlıklı olarak çalışan kadınlar olarak her şeyi içimize ata ata çalışıyorduk. Ta ki sendikalı olmaya, örgütlenmeye adım atana kadar…

Bir süre öncesinde arkadaşlarımızla yan yana gelerek örgütlenme ve Petrol- İş Sendikası’na üye olma kararı aldık. Örgütlenme sürecinde fabrikada Türk Metal’in de çalışması olduğunu öğrendik. Arkadaşlarla irtibata geçtik, kısa bir sürede onlar da Petrol-İş çalışmasına katıldılar. Türk Metal üyeliklerini iptal ederek Petrol-İş’e üye oldular. Üyeliklerimizi kısa sürede tamamladıktan sonra iş kolu değişikliği ve yetki başvurusunda bulunduk.

Fabrika plastik enjeksiyon üzerine çalışmasına rağmen patron tarafından metal olarak gösterilmişti. Çalışma Bakanlığı’ndan bir müfettişin gelmesini bir süre bekledik. Fabrikada herhangi bir metal üretimi ya da iş kolunu metal gösterecek hiçbir aksan olmamasından kaynaklı bakanlıktan çıkacak raporla iş kolunun plastik çıkacağından emindik.

Müfettişin gelişinden bir süre sonra Kocaeli yerel gazetesinde çıkan bir haberle iş kolumuzun metale verildiğini öğrendik. Karar Resmi Gazete’de yayınlanmış ve yerel gazetede haber yaptırılmıştı. Bir şekilde bakanlıktan çıkan kararda Türk Metal’in parmağı olduğunu öğrendik. “Bilgimiz var o işi biz hallettik” demişlerdi soranlara… Ancak bizlerin sürecin başından beri patronların arka bahçesi olan Türk Metal’e olan yanıtımız netti. Fabrika kapansa dahi Türk Metal asla fabrikaya giremeyecekti. Bizler de irademize sahip çıkacağımızı ve Petrol-İş fabrikada yetkili olana dek mücadele edeceğimizi belirtmiştik.

Bu süre zarfı içerisinde sendikada toplantılar aldık. İş kolunun metale çıkması bir kırgınlık yaratmış olsa da kararlılığımızdan hiçbir zaman vazgeçmedik. Birliğimizi güçlendirecek adımlar attık. Üyeliklerimize devam ettik. Fabrika içerisine Petrol-İş’in stickerları yapıldı. Sendika görevlileri fabrika önünde broşür dağıttı.

Yönetimden doğru zaman zaman örgütlülüğü engellenmek için hamleler yapılsa da bir sonuç alamadılar. Fabrikanın kapanacağı, işten atılma olacağı gibi bin bir şey fabrikada fısıltı gazeteleriyle yayıldı. Kimi arkadaşlarımız insan kaynakları odasına çağrılıp tehditkâr konuşmalar yapıldı. Hepimiz her şeyi göze almıştık. Tazminatlarımız, işten atılmak hiçbirimizin umurunda değildi. Ya fabrikaya Petrol İş gelecekti, ya gelecekti.

Yemekler patlama noktası oldu

Sürecimiz ilerlerken enjeksiyonda gece vardiyasında çalışan arkadaşlarımıza sahur yemeklerinin sağlıklı ve doyurucu gelmeyişi, yalnızca kahvaltı verilmesi bizler için bardağı taşıran son damla oldu. Arkadaşlarımız gelen kahvaltıyı protesto ederek kahvaltı tabldotlarını kapının önüne bırakmış, sabah da eylem gerçekleştirmişlerdi. Refleks olarak gelişen eylemin ardından 3 vardiyada da eylem gerçekleştirdik. Vardiya çıkışlarında çıkış kapısında toplanıp servislerimize alkışlarla bindik. Sendikamız kabul edilene kadar da eylemlere devam edeceğimizi belirttik.

Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok ve hepimiz bunun farkındayız. Eylemlerimizde de söyledik, yine söylüyoruz; emeğimiz için, ekmeğimiz için, alınterimiz için, onurumuz için Chinatool’a sendika girene dek eylemlerimize, mücadelemize devam edeceğiz.

Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

Örgütlüyüz, güçlüyüz, kazanacağız!

Chinatool Automotiv’den kadın işçiler

 

 

 

 

Chinatool işçileri mücadelelerini sürdürüyor

 

Gebze Plastikçiler OSB’de bulunan Chinatool Automotiv fabrikasında patronun sendika karşıtı tutumu, baskı ve mobbing politikalarına karşı işçilerin eylemleri devam ediyor.

İşçiler akşamları alkışlarla fabrikadan ayrılırken yaptıkları konuşmalarda ise sendikal hakları kabul edilene kadar eylemlerine devam edeceklerini dile getirdiler.

Chinatool işçileri bir süre önce Petrol-İş Sendikası’nda örgütlenirken işçilerin örgütlülüğünü dağıtmak isteyen patron fabrikayı metal iş kolunda gösterdi. Türk Metal’in de ortak olduğu bu oyuna Çalışma Bakanlığı da ortak olarak işyerinin metal iş kolunda olduğuna karar verdi.

Yanı sıra patron fabrikada baskı ve mobbing ile işçilerin kararlılığını kırmaya çalışıyor.

 

 

 

 

Mayıs ayında 39 kadın katledildi

 

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, Mayıs ayı kadın cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre Mayıs ayında 39 kadın cinayeti yaşandı. 2016’nın ilk 5 ayında 137 kadın cinayeti yaşanırken 2017’nin ilk 5 ayında ise 173 kadın katledildi.

2017’de kadın cinayetlerinin geçen yıla oranla arttığına dikkat çekilen raporda aynı zamanda kadın cinayetlerinin daha vahşi bir şekilde gerçekleştirildiği belirtildi:

Kadın cinayetlerinde sayısal artışın yanında işleniş biçimi de değişiyor, daha vahşi nitelikte cinayetler işleniyor. Kadınlar işkence görüyor, çocuklarının gözleri önünde veya çocuklarıyla beraber öldürülüyor, şüpheli ölümler artıyor. Evine patlayıcı yerleştirmek, ‘levye’ ile öldürmek gibi savaş yöntemleri ve barbar yöntemler kullanıyor. Faili meçhul oranı artıyor, kapatılan kadın cinayeti dosyaları ailelerin uğraşlarıyla açığa çıkarılıyor.”

Raporda Mayıs ayında kadın cinayetlerinin en çok işlendiği kentlere ilişkin “İstanbul’da 6; İzmir’de 5; Bursa, Gaziantep ve Kayseri ‘de 3 kadın öldürüldü” bilgisi yer aldı.

Kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddet olaylarının artmasına karşın bu saldırıların basında geçen yıla oranla çok daha az yer aldığı belirtildi.

Ayrıca Mayıs ayında en az 17 kadına cinsel şiddet uygulandığı, 35 çocuğun istismara uğradığı da belirtildi.
Tacizci serbest bırakıldı

 

Mersin Üniversitesi’nde öğrencisini taciz eden öğretmen, “Ahlak Polisi”nin suç üstü yakalamasına rağmen savcılıktan serbest bırakıldı.

Mersin Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki S.D.’ye, 47 yaşındaki hocası İ.K. kendisini dersten geçirmesi karşılığında cinsel ilişki teklifinde bulundu. S.D.’nin anlatımlarına göre İ.K. kendisini okuldaki odasında taciz ederken, sürekli olarak “dışarıda görüşmeye” zorladı. S.D. okul yönetimi ve polise başvururken, “Ahlak Polisi”, savcılıktan suç üstü izni aldı. S.D., polisin takibi altında İ.K. ile evde buluşmayı kabul etti. Eve gelen polisin gözaltına aldığı İ.K. ise savcılık tarafından serbest bırakıldı. Öte yandan hem okul yönetimi hem de polis, İ.K.’nın S.D.’ye attığı mesajların “yeterli” kanıt oluşturmadığını öne sürdü.


 
§