23 Aralık 2016
Sayı: SİKB 2016/01 (48)

Sermaye iktidarı dinci-mezhepçi-şoven histeriyi körüklüyor
“Kanlı da olsa, kansız da olsa” kazanan hep sermaye!
HDP’ye yönelik saldırılar sürüyor
Kayseri’de yaşanan faşist saldırılar üzerine
En büyük tekeller; en yoğun sömürü ve kölelik dayatanlar!
Kapitalizmin “fıtratında” ölüm ve yolsuzluk var!
Toplu Sözleşme Sempozyumu Sonuç Bildirgesi
Metal fabrikalarında TİS süreçleri devam ediyor!
“Süreci sonuna kadar götüreceğiz!”
Kamu Emekçileri Forumu’ndan Kamu Çalışanları Birliği’ne...
Burjuva diktatörlüğünün yönetim biçimleri
2016’nın aynasından geleceğe bakmak-1
Tetikçinin ölümü ve Paris katliamının sorumluları
Krizden “stratejik işbirliğine” Türkiye-Rusya ilişkileri
Suriye topraklarına gömülecek olan hayaller ve gerçekler
FARC: '80’li yılların tekrarı mı? - 1
Fidel ya da tarihte bireyin rolü
Kadın işçi grevlerinin gösterdikleri-2
Üniversitelerde gericilik tırmandırılıyor
19 Aralık Direnişi yol gösteriyor!
Bu düzende kimin yaşamı kutsal?
“Neşelen biraz, asla ölümden bahsetme, başaracağız!”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Üniversitelerde gericilik tırmandırılıyor

 

Dünya çapında yaşanan çok boyutlu kriz, bugün Ortadoğu üzerinde kendini hissettiriyor. Emperyalist tekellerin daha çok sömürü alanı yaratmak için başlattıkları savaş en nihayetinde Ortadoğu halklarına ölüm, açlık, sefalet ve göçü dayatıyor. Türk sermaye devletinin emperyalizmin hizmetinde dolaysız olarak savaşın içinde olması ise, Türkiye halklarının yaşamını dolaysız olarak etkiliyor.

Halep’in Suriye rejiminin eline geçmesinin, ABD ve işbirlikçilerinin hesaplarını bozduğu görülüyor. Bu nedenle sermaye devleti hızla ‘seferberlik’ ilan etti. Dinci-faşist çetelerin iplerini çözen devlet sözde “Halep’e yardım” adı altında gerici bir furyanın startını verdi. ‘Halep’te insanlar katlediliyor’ söylemiyle sokaklarda, üniversitelerde gerici faşistler eliyle eylemler düzenlendi. Boğaziçi Üniversitesi'nde önceki gün “Nafibaba Camialtı Konferansları” adlı sosyal medya sayfasından “Halep için ayağa kalk” adlı bir etkinliğin gerçekleştirileceği duyurulmuştu. Etkinliğin açıklamasında “Halep’te, Rusya ve İran destekli rejim güçleri ve Şii milislerin kadın, çocuk ve yaşlı demeden işkenceler, katliamlar yaptığı öne sürülüyordu. Ertesi gün Boğaziçi Üniversitesi Kuzey Kampüsü’nde haremlik-selamlık şeklinde bir araya gelen yaklaşık 250 kişilik grup, “İnsanlığın enkazı Halep” yazılı pankartla yaptıkları basın açıklamasının ardından gıyabi cenaze namazı kılıp, Kuran okudu.

Geçen haftalarda gerici faşist çeteler Ankara Üniversitesi’nin Cebeci Kampüsü'nde “Halep’te katliam var” başlığıyla bildiriler dağıtmıştı. Daha sonra sosyal medyada organize olan faşistler, kampüs içerisinde bir gösteri düzenledi. Polis, kampüse girerek gericilerin bu gösterisine eşlik etti. Geçen hafta da gericiler, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi dekanının da öncülüğüyle bir protesto gösterisi düzenlemişti.

Sesini çıkaran ilerici devrimci öğrenciler soruşturmalarla, uzaklaştırmalarla cezalandırılırken üniversitelerde rektörlük-dekanlık eliyle gericilik tırmandırılıyor. Elbette ne sermaye devletinin ne de beslediği gerici faşist çetelerin Ortadoğu’da katledilen halkı düşündükleri yoktur. Bugün Kürdistan’a bakılarak bile “Suriye’de katliam var” diyerek ‘yardımsever’ rolünü oynayan Türk sermaye devletinin Suriye rejiminden bir farkı olmadığı görülebilir. Bugün sermaye devletinin de, besledikleri dinci-faşist çetelerin de Halep için döktükleri timsah gözyaşlarından başka bir şey değildir.

P. Sevra

 

 

 

 

Dayanışma güçlendirir” etkinliği gerçekleştirildi!

 

Devrimci Liseliler Birliği (DLB) beyin kanaması geçiren ve bir süredir hastanede tedavi gören DLB’li Olgun Ekinci için 17 Aralık’ta Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde dayanışma etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinlik, kapitalist sistemin yaşadığı krizin eğitim, sağlık vb. alanlara yansımalarını işleyen açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Olgun’un görüntülerinden oluşan bir slayt gösterimi yapıldı. Kartal Üç Fidan Çocuk Topluluğu sahne alarak Olgun’u selamladı ve Nazım Hikmet’ten “Yaşama sırası sende bebek” şiirini okudu. Sonrasında dayanışma etkinliğine destek olan Domané Dersim müzik grubu Kürtçe ve Türkçe türküleriyle sahnede yer aldı.

DLB: Geleceğiz ve değişecek dünya!

DLB adına yapılan konuşmada “Sağlıklı olmayan koskoca bir toplum var. Koç ailesine mensup değilsek maalesef ki canımız çok ucuz. Kürdistan’da, Suriye’de savaştaki çocukların, stajlarda Oğuzhan, Ufuk ve nicelerinin, Özgecanların, Cansellerin canı bu sistem için hiçbir şey ifade etmiyor. Bugün mücadeleye omuz vermeli, yanımızdakilere olduğu kadar hiç görmediğimiz milyonlarca insan için de sorumluluk hissetmeli ve dayanışma içinde olmalıyız” denildi. Son olarak “Sistem bize hiçbir alanda yaşama hakkı tanımazken, ‘yaşamak için sosyalizm!’ çağrısını yükseltelim” vurgusuyla konuşma sonlandırıldı.

Lise Meclisleri: Dayanışma güçlendirir

Hacı Hatice Bayraktar Anadolu Lisesi’nden bir DLB’li de lise meclisleri adına konuşma gerçekleştirdi. Konuşmada; “Onların ahır gibi kullandıkları, emekçi halklara ölüm ve kandan başka hiçbir şey getirmedikleri meclislerini reddediyoruz. Asıl meclisler bizlerin özgürlüğü ve geleceği için birlikte kararlar aldığımız meclislerdir. Bu meclis sayesinde bizler Olgun’la dayanışma ağı örerek maddi ve manevi destek toplayarak birlikteliğimizi güçlendirdik” denildi.

Lise meclisleri adına yapılan konuşmanın ardından yerel halk sanatçısı Deste Günaydın ezilen tüm halkları selamlayarak programdaki yerini aldı. “Sağlıklı bir toplum olmadan sağlıklı bireyler yetişemez” diyen Günaydın mücadele çağrısı yaparak türkülerine başladı.

Etkinlikte folklor ekibi de Karadeniz yöresinden bir oyun sergiledi. Folklor sonrası verilen aranın bitimiyle Olgun Ekinci’nin ailesi sahneye çıktı. Katılımcılara “Hoşgeldiniz kızıl afacanlar, liseliler-gençler gelecek sizinle güzelleşecek. Biz Olgun’un biyolojik ailesiyiz ama sizler gerçek ailesisiniz” diye seslenen aile Olgun’un “Ben iyiyim, tüm yoldaşlara bin selam” mesajını iletti.

Aileden sonra Olgun’un okul arkadaşları ve Pendik Barbaros Hayrettin Paşa Denizcilik Lisesi’nden DLB’liler söz aldı. Etkinliğin devamında Grup Özgün, Gebze İşçilerin Birliği Derneği Müzik Topluluğu, Üç Fidan Çocuk Topluluğu ve bir kızıl afacan sahne aldı.

Etkinlikte maddi destek amaçlı yiyecek-içecek stantları açıldı. Kızıl Bayrak ve liseli fanzini Özgür Tahta etkinliğe gelenlere ulaştırıldı.


 
§