23 Eylül 2016
Sayı: KB 2016/35

İşçi sınıfının alternatifi sosyalizmdir!
ABD yıkıcı savaştan çıkışın yollarını tıkıyor
ABD’nin Suriye’deki “mızrak”ı “Fırat Kalkanı”
Baskı ve zulme karşı direnişi büyütelim!
Burjuva yargısı kirli icraatlarını sürdürüyor
Hapishanelerde OHAL işkenceleri
Cerattepe davasında mahkeme heyeti reddedildi
İş cinayetleri sürüyor
İzmir’de Hasan Ülker’le dayanışma etkinliği
İşsizliğin panzehiri sosyalizm için mücadeleye!
Onlar partimizin özü ve özetidirler - H. Fırat
Kanlı ve kirli tarihiyle, burjuvazi yıkılmayı bekliyor!
Devrimci tutsaklarla dayanışmayı yükseltmek için...
Kirpiklerimiz yere düşmesin diye… / 1
Susma, kabullenme, gericiliğe karşı direnişe!
Güç ve eylem birlikleri üzerine
NATO yetmedi, şimdi de Avrupa Ordusu gündemde
Dünyadan işçi ve emekçi eylemleri
İsrail askerleri Filistinlileri katletmeye devam ediyor
1. Enternasyonal 152 yaşında!
Suat Derviş ve Fosforlu Cevriye
“Yeryüzünde konaklayan” bir ozanın tanıklıktan taraflaşmaya serüveni
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Dünyadan işçi ve emekçi eylemleri…

 

Arjantin’de genel grevin ayak sesleri

Arjantin’de Macri hükümetinin neoliberal politikalarına karşı direnen, ülkenin en büyük iki sendikası greve hazırlanıyor. CGT sendikası Ekim ayında tarihi bir genel grev örgütlüyor.

İkinci büyük sendika CTA ise “Ulusal marş” şiarı ile hükümetin tasarruf politikalarına ve neoliberal uygulamalara karşı 2 Eylül’de kitlesel bir gösteri düzenlemişti. “Ulusal marş” ilk kez 1994 yılında dönemin hükümeti ve onun liberal çizgisine karşı örgütlenmişti.

İşçi ve emekçiler arasında hükümetin ekonomi ve iş politikalarına karşı uzun süredir huzursuzluk sürüyor. Macri yönetimi ve Ağustos ayında seçilen CGT başkanı arasında güvencesiz iş, kaçak çalışma ve işsizlik konuları başta olmak üzere pek çok konuda gerilim yaşanıyordu. CTA sendikasında da benzer tepkiler büyüyor.

İşten atma saldırılarına karşı iki büyük sendika Nisan ayında kitlesel bir gösteri düzenlemişti. Grev fazla kazanım getirmedi. Bunun için CGT sendikası tarihi bir genel grev için kolları sıvadı. Kamu çalışanları sendikası ATE’ye de greve katılma çağrısı yapıldı.

Grev ile ilgili ayrıntılı bilgilerin, CGT sendikası yönetimi ile 124 branştan temsilcinin katılacağı 23 Eylül’deki toplantıdan sonra açıklanacağı belirtildi.

Brezilya’da sendikalar genel greve

Brezilya’da sendikalar Temer hükümetinin işçi haklarında sınırlamalara gitmek için planladığı reformlara karşı 22 ve 29 Eylül tarihlerinde ülke genelinde grev, protesto ve gösteriler için çağrıda bulundu. CUT sendikası tüm iş kollarındaki işçileri 22 Eylül’de iş bırakmaya çağırdı. 29 Eylül’de metal işçileri sendikası, hükümetin çalışma yasasında yapmayı planladığı değişikliklere karşı iş bırakacak, alanlara çıkacak.

Sendikalar bu grev ve gösteriler ile genel grevin ayaklarını oluşturmayı planlıyor.

Hükümet “reformlar” ile çalışma saatlerinin haftalık 48 saate yükseltilmesini, günde 12 saat çalışmayı olanaklı kılıyor. Sendikalar günde 12 saat çalışmanın kölelik koşullarına geri dönüş olduğunu söyleyerek karşı çıkıyor.

Yasada yapılacak değişikliklerden biri de şu an 57,7 olan emeklilik yaşının yükseltilmesi. Buna göre kadınlar 60, erkekler ise 65 yaşında emekli olabilecek. Ayrıca 2003-2011 yılları arasında iktidarda bulunan Lula da Silva döneminde yüzde 200 artan asgari ücrette de kısıtlamaya gidilecek.

Sadece işçi haklarında değil, sağlık ve eğitime ayrılan bütçede de kısıtlamaya gidileceği açıklandı.

Sendikalar ve sosyal hareketler Lula hükümeti döneminde sosyal politikalarda ulaşılan düzeyin Temer hükümeti ile rafa kaldırılacağını savunuyorlar.

TTIP ve CETA’ya karşı eylemler artıyor

Avrupa’da işçi ve emekçiler emperyalist tekellerin soygun ve yağma politikalarına ve onların serbest ticaret anlaşması TTIP ve CETA’ya karşı sokağa çıkarak eylemlerini arttırıyor.

17 Eylül’de Almanya’nın 7 kentinde sokağa çıkan 320 bin işçi ve emekçi Kanada ve ABD ile AB arasında yapılacak anlaşmları protesto etti. Çağrıyı sendikaların yanı sıra Yeşiller, Sol Parti, çok sayıda çevre örgütü, küreselleşme karşıtı ATTAC gibi 30’dan fazla örgüt ve inisiyatif yapmıştı.

Transatlantik Serbest Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) ve AB ile Kanada arasında Ocak ayında imzalanması beklenen Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması’na (CETA) karşı sokağa çıkan yüz binlerce işçi ve emekçi, bu anlaşmaların işsizlik ile sağlık ve güvenlik alanında tehlike yaratacağından, Avrupa pazarında standartların altını oyacağından, işçi haklarını ve standartlarını dağıtacağından endişe duyuyor.

Yüz binlerce emekçinin bu tepkisinden iki gün sonra, Wolfsburg’da toplanan SPD Danışma Meclisi, CETA antlaşmasının imzalanmasına onay verdi. Böylece, Federal Hükümet’in CETA antlaşmasını imzalamasının önünde bir engel kalmadı. Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) ise zaten antlaşmanın imzalanmasından yana. AB ile Kanada arasında yapılacak antlaşmanın 27-28 Ekim’de imzalanması planlanıyor. Böylece, ABD tekelleri de Kanada üzerinden dolaylı olarak AB ile serbest ticaret yapabilecekler.

Avusturya’da Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) üyeleri arasında yapılan oylamaya katılanların yüzde 90’ı AB ile Kanada adasında antlaşmanın imzalanmasına karşı çıktı. Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ise antlaşmanın imzalanmasını istiyor.

Şimdi de Belçika’da işçi ve emekçiler TTIP ve CETA’yı protesto için alanlara çıkmaya hazırlanıyor

Hindistan’da grev ve direnişler sürüyor

Hindistan’da Eylül ayının başında yaşanan genel grevin ardından grev ve direnişler sürüyor. Renault işçilerinin açlık grevinin yanı sıra Tapukara’daki Honda Motor işletmelerinde de kitlesel işten atmalara karşı süresiz açlık grevi başladı.

Suudi Arabistan’da sağlık emekçilerinden grev

Suudi Arabistan’da al-Chubar kentinde bulunan Saad Spezialist Hospital özel hastanesinde çalışan 200 sağlık emekçisi 4 aydır alamadıkları aylıklarının ödenmesi için greve gitti. Grev kurban bayramının bitmesinden sonra Pazartesi günü başladı. Doktorlar ve hasta bakıcılar da greve katıldılar. Hastanede acil servisin dışında hizmet verilmiyor.

Irak-Kerbela’da gösteri

Geçtiğimiz hafta sonu Irak’ın Kerbela şehrinde gündelikçi ve taşeron işçileri 5 aydır alamadıkları aylıklarının ödenmesi ve kalıcı sözleşme talepleriyle gösteri düzenlediler. Kentte 1000 kadar işçi bu koşullarda çalışıyor.

Avusturalya’da madencilerin grevi 4. haftasında

Avustralya’da Queensland Bowen kömür havzasında Alman Creek madeninde çalışan madencilerin grevleri 4. haftasına girdi. Madencilerin yüksek ücret ve daha iyi çalışma koşulları için yeni bir toplu sözleşme taleplerini yükselterek başlattıkları grev, grev kırıcılarına rağmen bastırılamadı.

Madenciler Şili’deki Los Broncos bakır madeninde grevde bulunan 1.700 grevci işçiye bir de dayanışma mesajı gönderdi. Güney Afrika Anglo-Amerikan grubuna ait her iki madende de işçiler benzer saldırılarla karşı karşıya.

İngiltere’de tersanede kendiliğinden iş bırakma eylemi

Galler amiral gemisi HMS Prens ve HMS Queen Elizabeth’te yaklaşık 300 tersane elektrikçisi 12 Eylül günü iş bıraktı. Şu anda her iki uçak gemisi Rosyth İskoç Babcock tersanesinde tamamlanıyor. Grevciler 67 yaşındaki bir meslektaşlarının tersanede çalışmaya devam etmesini talep ediyorlar. Arkadaşları iki yıl önce bir yönetici ile bir tartışma sonrasında Babcock tarafından kara listeye alınmıştı. 67 yaşındaki işçi başka bir yabancı firma aracılığı ile yeniden tersanede işe başlamıştı. Babcock ise onun çalışmasını engellemek istiyordu.

Kadınlar gemi ile Gazze’ye yola çıktı

Tıbbi malzeme yüklü iki gemi 14 Eylül günü Barcelona’dan Gazze’ye yola çıktı. Gazze ablukasına karşı kadınlar, Filistinlilere yardım götürüyor. Bir geminin teknik sorun nedeniyle geri döndüğü belirtilirken diğer gemideki kadınlar, Filistinli kadınların direniş ruhunu selamlayarak Gazze’de, Batı Şeria’da ve sürgünde bulunan ve bağımsızlık için mücadelenin merkezinde rol alan kadınlarla dayanışmayı yükseltmeyi amaçlıyor.

 
§