22 Temmuz 2016
Sayı: KB 2016/27

Faşist baskı ve zorbalığa karşı tek yol devrim
Darbe girişimi ve emperyalistlerle ilişkiler
AKP “darbe girişimi” gerekçesiyle darbe koşulları yaratmaya çalışıyor
Gericiliğin karanlığını işçi ve emekçiler dağıtacak!
Ne dinci-gerici AKP iktidarı ne de darbe
Kendi davası için dövüşmeyen…
Türkiye’de darbeler
15 Temmuz “darbe girişimi”
Çözüm devrimde, kurtuluş sosyalizmde!
Katliamın birinci yılında Suruç anmaları
Düzen cephesi ve rejim krizi - H.Fırat
15 Temmuz darbesi ve Türkiye sol hareketi
Tarih, başarılı bir darbe olana kadar çok geçmeyeceğini gösteriyor
Fransa’da Nice katliamı ve kirli hesaplar
ABD’den Suriye’yi parçalama planı
Evvel Temmuz Festivali üzerine
Memleketimden manzaralar...
Yaşamları, direnişleri ve ölümleriyle geleceği şekillendirenlere...
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Katliamın birinci yılında Suruç anmaları

 

Geçtiğimiz yıl Suruç’ta gerçekleştirilen bombalı saldırıda yaşamını yitirenler katliamın yıldönümü vesilesiyle başta Suruç olmak üzere birçok kentte 20 Temmuz’da yapılan eylemlerle anıldı.

Amara Kültür Merkezi’nde anma

Türk sermaye devletinin, IŞİD eliyle gerçekleştirdiği Suruç Katliamı’nda katledilenlerin anılmasına da tahammülsüzlüğü sürüyor. Katliamın 1. yıldönümü bahanesiyle şehirdeki her türlü eylem ve etkinlik Urfa Valiliği tarafından yasaklanmıştı. 20 Temmuz’da da bu doğrultuda, Amara Kültür Merkezi önünde yapılacak anma polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Yasak gerekçesiyle Amara Kültür Merkezi polis tarafından abluka altına alınırken binanın çevresi polis barikatlarıyla kapatıldı. Anma için Suruç’ta bulunan Suruç Aileleri İnisiyatifi, Suruç İçin Adalet Platformu, Suruç Belediyesi Eşbaşkanları, ESP, SGDF, DBP ve HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup başta olmak üzere kimse içeri alınmadı.

Kültür merkezinin de gece boşaltıldığı bildirildi. İçişleri Bakanlığı’nın 19 Temmuz’da yeni bir karar alarak anmaya önce izin verdiği ardından son olarak tekrar yasakladığı ve gelen herkesin gözaltına alınması talimatı verdiği ileri sürüldü.

Anma için Suruç’a gelenler ilçe girişinde özel harekat polisleri tarafından durduruldu. Araçlarda GBT dayatması ve cep telefonu kontrolü yapıldığı belirtildi. Benzer şekilde Aligor’da bekleyenler de Suruç girişinde durduruldu. Kontrollerin ardından grubun geçişine izin verilirken Amara Kültür Merkezi’ne de Suruç şehit ailelerinin içerisinde bulunduğu grup iki kez detaylı aramadan geçirilerek ulaşabildi.

Kültür merkezi bahçesinde katliamın gerçekleştiği noktada anma yapılarak buraya karanfiller ve güller bırakıldı.

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri de yaptıkları basın toplantısıyla katliamı kınadı. Açıklamada “Suruç Katliamı’nın sorumlularının yargılanması bir yana katliamı kınayanlar yargılandı” vurgusu yapılarak, katliamın hesabının sorulması istendi.

Akşamki anmanın yapılacağı İnönü Parkı, ABD Konsolosluğu'nun bomba ihbarı bahanesiyle polis ablukasına alınırken eylem için toplananların parka girişi engellenmeye çalışıldı. Eylemciler kendileri arama yapıp parka insanları öyle sokacaklarını söyleyince, polis aramayı kendisinin yapacağı dayatmasında bulundu. Arama noktasından yapılan kontroller ile parkta bir araya gelen kitle eyleme başladı.

Suruç şehitleri şahsında devrim şehitleri için saygı duruşundan sonra basın metni okundu.

Basın metninde Suruç Katliamı ardından Türk sermaye devletinin başlattığı kirli savaşa vurgu yapılarak katillerin hala sokakta olduğu ifade edildi. Kürdistan’daki katliamlar ve sonrasında gerçekleştirilen bombalı saldırılar teşhir edildi. Sorumlunun sadece IŞİD olmadığı söylenerek “Suruç katliamı AKP ve IŞİD işbirliği ile gerçekleştirilen ortak bir saldırıdır” denildi.

Açıklamanın ardından 10 dakikalık oturma eylemi yapıldı. Suruç şehitlerinin tek tek isimleri sayılarak “Yaşıyor!” denildikten sonra, müzik dinletisi ve sloganlarla eylem bitirildi. BDSP'nin de destek verdiği anma sloganlarla sonlandırıldı.

Mersin’de ise Emek ve Demokrasi Platformu ve gençlik örgütlerinin çağrısıyla Özgür Çocuk Parkı’nda anma yapıldı.

Anmada ilk sözü Emek ve Demokrasi Platformu Mersin dönem sözcüsü aldı. Konuşmada Suruç’tan sonra da katliamların sürdüğü, Suruç Katliamı aydınlatılmadan katliamların hesabının sorulamayacağı vurgulandı. Daha sonra SGDF adına yapılan açıklamada Suruç şehitlerinin hesabı sorulana kadar sokaklarda olunacağı söylendi. Suruç davasında katillerin değil Suruç gazilerinin, şehitlerin ailelerinin yargılandığı belirtildi. Anma şiir ve müzik dinletisiyle sona erdi.

Kadıköy’de de gençlik örgütleri rıhtımda bir anma gerçekleştidi.

Suruç şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından SGDF Eşbaşkanı Özgen Sadet'in yaptığı konuşmada 33 düş yolcusu anlatıldı. Onların yürüyüşlerinin süreceği vurgulandı.

Anmada “Suruç’u unutma unutturma!” ve “Katillerden hesabı gençlik soracak!” sloganları atıldı. Yoğun polis baskısı altında gerçekleşen anma biterken mücadele alanlarında olma çağrısı yapıldı.

Anma boyunca polis kitleyi çember içinde tuttu.

İzmir’de de SGDF’nin çağrısıyla Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde anma yapıldı. Basın açıklamasının okunmasının ardından Praksis müzik grubu şarkılarıyla eyleme destek verdi. DGB’nin de destek verdiği anma sloganlarla sona erdi.

Mamak Tuzluçayır Mahallesi’nde SGDF’nin çağrısı ile Suruç şehitlerini anma eylemi yapıldı. Keke Kültür Merkezi’nde toplanan kitle Feyzullah Çınar Parkı’na doğru sloganlarla yürüyüşe geçti. BDSP’nin de destek verdiği eylemde parka ulaşılmasının ardından başta Suruç olmak üzere devrim şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı.

Ardından SGDF adına yapılan açıklamada Suruç Katliamı’nın bu toprakların gördüğü en kanlı katliamlardan olduğu dile getirildi. “Sadece sosyalist gençler değil gençlik hareketi hedef alınmıştır” denilerek Suruç için adalet mücadelesinin gençliğin ortak talep ve mücadelesi olduğu belirtildi. Gündemdeki sorunların da işlendiği metinde AKP’nin demokrasi havarisi kesilmesine inanılmaması gerektiği belirtildi. “Darbeciler de diktatörler de başta Suruç Katliamı olmak üzere bütün katliamları ortaklaşa gerçekleştirmişlerdir” denildi.

“Suruç’u unutmayacağız, unutturmayacağız” sözleriyle sonlandırılan açıklamanın ardından kurum temsilcilerinin konuşmalarıyla anma sonlandırıldı.


 
§