18 Mart 2016
Sayı: KB 2016/11

Ya barbarlık içinde çöküş, ya sosyalizm!
Halkların birleşik devrimci direnişini büyütelim!
Kürt halkıyla dayanışmayı güçlendirelim!
Ellerimize geçen yeryüzü nimetlerini toplayabilmek için, zihinlerimize pranga vuruluyor
“Yeni Türkiye”, “yeni anayasa” ve çürümüş eski düzen!
Anayasa tartışmaları...
Kamuda çalışanlara kadro “müjdesi” yalanı çöktü!
Kölelik yasası “işsizliğe çözüm olacak” yalanı
Tekstil Grup TİS süreci ve İnci Plastik işçilerinin tutumu üzerine
İşçiler neden suskun?
Partinin sınıf çalışması, deneyimler ve sorunlar
Paris Komünü 145 yaşında
Suriye’de “kırmızı çizgiler”
Fransa’da 9 Mart grevi, Avrupa’da büyüyen sınıf ve kitle hareketleri
DGB ve DLB mücadele çağrılarını sürdürüyor
Beyazıt’ta katliamlar lanetlendi
Gazi Katliamı 21. yılında lanetlendi
2016 8 Mart’ı: Baskı ve yasaklara karşı direniş!
EKİM 300. sayıda!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kölelik yasası “işsizliğe çözüm olacak” yalanı

 

Sermaye devleti sözcüleri Özel İstihdam Bürolarının yaygınlaştırılmasını ve kiralık işçi köleliğini pekiştirmeyi hedefledikleri yasa tasarısı için bahane aramayı sürdürüyor.

Yasa ilk gündeme geldiği dönemde, seçimlerin hemen ardından Lütfi Elvan “esnek işgücü piyasası”nın işsizliği düşüreceğini iddia etmişti. Son olarak açıklanan ve yükselen işsizlik rakamlarının ardından da, patronların baş sözcülerinden Maliye Bakanı Mehmet Şimşek benzer bir “akıl yürütme”yle, esasta ise gerçekleri çarpıtarak “işgücü piyasası ‘reformu’ ertelenemez” diye Twitter hesabından paylaşım yaptı.

“Kiralık işçilik” sürekli işsizlik demektir

Bu yasa ile esnekleştirilecek işgücü piyasası resmi işsizliği, ÖİB’lerdeki gerçeği çarpıtan kayıtlar üzerinden hesaplayarak düşük gösterebilir. Gerçekte ise işçiler, köle pazarında sürekli satışa sunuluyormuşçasına, “hem işçi hem işsiz” durumuna düşecektir. Bu, güvencesizlik demektir, işgücünün maliyetinin düşmesi demektir. Patronların istediği de budur. Bu ise bir bakıma işsizliğin süreklileştirilmesi anlamına gelmektedir.

Resmi olmayan işsizlik daha da fazla artıyor

Patronların sınıfa yönelik işten atma saldırılarını tırmandırdığı, iflasların ve fabrika taşımalarının yaşandığı bu dönemde, işsizlik düşme değil yükselme eğilimindedir. Buna bir de göçmen köleliğinin eklenmesiyle resmi olmayan işsizlik tırmanmaktadır. Kısacası, iş aramayan ama çalışmayan kişi sayısı giderek artmaktadır.

“Kiralık işçilik” işgücü maliyetlerini düşürecek

Öte yandan, işsizliğin düşmesi, işgücü maliyetlerini arttırma eğilimi yaratacağından patronların işsizliği düşürmek gibi esaslı bir dertleri yoktur. Bununla birlikte, “kiralık işçilik” ile esnekleşen işgücü piyasasının etkisiyle işgücü maliyetleri düşecektir. Bu nedenle artan işsizlikle birlikte esnekleşen işgücü piyasası patronlar sınıfı için tam da bulunmaz bir nimettir.

İşçiler patronların baş sözcülerine prim vermemeli

Patronların baş sözcüleri de bunu bildikleri için her türlü yalan ve aldatmacaya başvurarak bu yasayı geçirmek için çabalamaktadır. Bugünkü hükümette öne çıkan Mehmet Şimşek, Süleyman Soylu ve Lütfi Elvan gibilerinin kıdem tazminatıyla ilgili “uzlaşmacı” sözleri, işsizlikle ilgili “kaygı” duyduklarını açıklamaları, işçi sınıfını kandırmaya çalışmaktır, düpedüz ikiyüzlülüktür.

Sınırlı bir taşeronluk düzenlemesini dahi aylarca bekletip “kiralık işçilik” yasası meclisteyken bunu gündeme getirmek de bir yanılsama yaratmayı; taşeronluğun kalktığı izlenimiyle, işçi ve emekçileri pasifize etmeyi amaçlamaktadır.

Bunların tek derdi patronların çıkarlarıdır. Zira bunlar, işcilerin asgari ücret kıdem farkının karşılanması talebi için bir çift laf dahi etmemiştir. Sessiz kalarak, işçilerin haklı talebine karşı polis saldırısının, patronların işten atma saldırılarının arkasında durmuşlardır. Çünkü bunlar patronların çıkarlarını savundukları için başa gelmiş tiplerdir. Artık işçiler de bu asalaklara prim vermemeli, işçi kardeşlerine güvenmeli, birlik olup harekete geçmelidir.

 

 

 

 

DİSK: Kıdem hakkımız gasp edilemez!

 

DİSK Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube, kiralık işçi yasası ve kıdem tazminatının gaspına yönelik saldırıları protesto etti. 10 Mart’ta İzmir’in çeşitli bölgelerinde eş zamanlı eylem yaptı

Konak’ta toplanan işçiler, Başbakanlık Ofisi’ne yürümek istedi. Polis barikatı ile karşılaşan işçilerle polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. İşçilerin kararlılığı üzerine, polis geri çekildi ve Başbakanlık Ofisi’nin yanında açıklama yapıldı.

Eylemde konuşan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, meclis gündemine gelen kıdem tazminatı ve esnek çalışma modeli ile ilgili düzenlemelere karşı direnmeye devam edeceklerini söyledi.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve DİSK Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı saldırılara karşı direnmeye devam edeceklerini ifade etti.

DİSK’in burada yaptığı eylemle eş zamanlı olarak Buca Şirinyer Tansaş önü, Bayraklı AKP İl Binası önü, Karabağlar Yeşillik Caddesi, Eşrefpaşa Hastanesi önünde, Çiğli Belediyesi Altınyol, Bornova’da da eylemler gerçekleştirildi.
İşçilere saldırı

 

DİSK Genel-İş İzmir 3 No’lu Şube üyesi işçiler; 11 Mart’ta Gaziosmanpaşa Bulvarı ile Cumhuriyet Bulvarı’nın Konak Pier Köprüsü altındaki ana yola kendilerini zincirleyip yolu 15 dakika trafiğe kapatarak sermaye devletinin sınıfa yönelik saldırılarını protesto etti. Eyleme 20 işçi katıldı.

“Kıdemime dokunma; AKP yasanı geri çek!” pankartı açan işçiler, “Hükümet istifa!”, “Hükümet yasanı al başına çal!”, “Kıdeme uzanan eller kırılsın!” sloganları attı. Konak Pier Köprüsü’ne de “Asla kiralık işçi olmayacağız. İstihdam büroları kölelik düzenidir. Kıdeme uzanan eller kırılsın. Kadro dediniz kıdemi yediniz” pankart astı. Eylem bitiminde 4 kişi gözaltına alındı.

 

 

 

 

İşsizlik oranı 10 ayın zirvesinde

 

Sermayenin işçi ve emekçilere yönelik sosyal yıkım saldırılarına hız verdiği, köle işçilik, kıdem tazminatı hakkının gaspı gibi uygulamaları gündeme getirdiği bu dönem, işsizlik de artış gösterdi. TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı son 10 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı Aralık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 59 bin kişi artarak 3 milyon 204 bin kişiye çıktı.

İşsizlik oranı ise yıllık bazda 0.1 puan azalırken, önceki döneme göre 0.3 puan artışla yüzde 10.8 düzeyine, tarım dışı işsizlik oranı da yıllık bazda 0.2 puanlık azalırken, önceki döneme göre 0.3 puan artışla yüzde 12.7’ye çıktı.

TÜİK verilerine göre, Aralık döneminde 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı yüzde 19.2 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 11.0 olarak gerçekleşti.

 
§