18 Mart 2016
Sayı: KB 2016/11

Ya barbarlık içinde çöküş, ya sosyalizm!
Halkların birleşik devrimci direnişini büyütelim!
Kürt halkıyla dayanışmayı güçlendirelim!
Ellerimize geçen yeryüzü nimetlerini toplayabilmek için, zihinlerimize pranga vuruluyor
“Yeni Türkiye”, “yeni anayasa” ve çürümüş eski düzen!
Anayasa tartışmaları...
Kamuda çalışanlara kadro “müjdesi” yalanı çöktü!
Kölelik yasası “işsizliğe çözüm olacak” yalanı
Tekstil Grup TİS süreci ve İnci Plastik işçilerinin tutumu üzerine
İşçiler neden suskun?
Partinin sınıf çalışması, deneyimler ve sorunlar
Paris Komünü 145 yaşında
Suriye’de “kırmızı çizgiler”
Fransa’da 9 Mart grevi, Avrupa’da büyüyen sınıf ve kitle hareketleri
DGB ve DLB mücadele çağrılarını sürdürüyor
Beyazıt’ta katliamlar lanetlendi
Gazi Katliamı 21. yılında lanetlendi
2016 8 Mart’ı: Baskı ve yasaklara karşı direniş!
EKİM 300. sayıda!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DGB ve DLB mücadele çağrılarını sürdürüyor

 

Devrimci Gençlik Birliği (DGB) ve Devrimci Liseliler Birliği (DLB) gençliği mücadeleye çağırmaya devam ediyor.

13 Mart günü DGB ve DLB’liler, Kadıköy’de ara sokaklarda ajitasyonlar eşliğinde bildiri dağıtımı ve Liselilerin Sesi satışı yaptı. Bildiri dağıtımı sırasında yapılan konuşmalarda sınav sistemine ve Kürdistan’da yürütülen savaşla gençliğin geleceğinin yok edildiğine dikkat çekildi.

12 Mart günü de Kadıköy’de DGB 2. Genel Kurulu’na çağrı yapan, "Geleceğe yürüyoruz" şiarlı afişler yapılırken akşam saatlerinde Bahariye Caddesi’nde bildiri dağıtımı gerçekleştirildi.

Bakırköy’de de DLB’liler, çürümüş eğitim ve elemeci sınav sistemine karşı “Sınavlarınız sizin olsun, Berkinler gelecek!” şiarlı bildirilerin ve DGB 2. Genel Kurulu’na çağrı yapan broşürlerin dağıtımını gerçekleştirdi.

İzmir DGB ise Karşıyaka İzban çıkışında 2. Genel Kurulu tanıtan broşürlerin dağıtımını gerçekleştirdi. Faaliyet boyunca yüzlerce bildiri dağıtılırken, gençlerle anlamlı sohbetler gerçekleştirildi. İşçi ve emekçiler de dağıtım sırasında DGB’lilere destek oldu.

Broşür dağıtımının ardından DGB’liler Karşıyaka İzban çıkışında basın açıklaması gerçekleştirdi. Sesli çağrılarla “Geleceğe yürüyoruz!” şiarının bu topraklarda ne anlam ifade ettiği anlatıldı.

Açıklamada YGS’nin gençliğin geleceği önünde bir barikat olarak kurulduğuna değinilerek mücadele çağrısı yapıldı.

Bildiri dağıtımı sırasında eylem çağrısına yanıt verip açıklamaya katılanlar olurken açıklamanın bitiminde de çevredeki emekçiler ve gençler alkışlarla DGB’lilere destek oldu. Öte yandan sivil polisler yığınak yaparak basın açıklamasını takip etti.

DGB 2. Genel Kurulu afişleri Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü çevresine yapılırken, genel kurul stickerları da kampüsün içinde kullanıldı. Kampüs içinde DGB’nin genel kurul bildirisinin dağıtımı gerçekleştirildi.

Öte yandan, Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümü, Kürt kentlerinde süren kirli savaş ve 8 Mart gündemli yazılamalar yapıldı.

Gebze’de lise çevrelerine DLB imzalı yazılamalar yapılırken, İzmit UTL’de sınıfların tahtalarına yazılar yazılarak Berkin anıldı. Meslek Liselilerin Sesi bülteni de GATEM öğrencilerine ulaştırıldı. GATEM öğrencileri ile mobilya bölümünde okuyan ve 4 parmağı kesilen İlknur ve okulda yaşanan iş kazaları ile ilgili konuşuldu.

Ege Üniversitesi’nde DGB 2. Genel Kurulu’na çağrı kapsamında bildiri dağıtımı gerçekleştirildi. Davetiyelerle birlikte de genel kurula çağrı yapılarak sohbetler edildi.

DGB’lilerin faaliyetleri devam ederken Öğrenci Kolektifleri’nin dağıttığı bildirilerin ÖGB tarafından toplanmaya çalışıldığı fark edilince ilerici ve devrimci öğrenciler duruma müdahale etti. ÖGB, ilk başta devrimci öğrencilere saldırmayı denediyse de Ziraat Fakültesi kantinindeki öğrencilerin tepkileri ve tüm gençlik örgütlerinin devrimci dayanışma göstermesiyle geri çekilmek zorunda kaldı. Daha sonra Öğrenci Kolektifleri'nin bildirileri ortak bir şekilde dağıtıldı.

 

 

 

 

Gelecek yürüyüşümüzden vazgeçmeyeceğiz!

 

19 Mart’ta İzmir’de gerçekleştirilecek DGB 2. Genel Kurulu öncesi çalışmalarını hızlandıran İstanbul DGB’ye yönelik devlet baskısı arttı. DGB’li yoldaşlarımızdan birinin ailesini karakola çağırarak “Çocuğunuzun İstanbul’da okumaya niyeti yok, gidip alın, hakkındakiler birikiyor” diyen polisler, aile üzerinden yoldaşımıza baskı kurmaya çalışarak tehdit etmiştir.

Bir diğer yoldaşımız ise hakkında kovuşturmaya yer olmadığının belirtildiği bir soruşturma bahane edilerek kaldığı öğrenci yurdundan atılmıştır. Bir diğer yoldaşımıza ise başka bir okulda yaşadığı gözaltı sonucu hakkında açılan ve sonuçlanmamış bir dava gerekçe gösterilerek terör faaliyeti yürüttüğü iddiasıyla okulunda soruşturma açıldı. Akademisyenler tarafından polis edasıyla sorguya çekilen yoldaşımıza amacın nedir, okulda ne işin vardı, yanındakileri nereden tanıyorsun gibi sorular soruldu.

Bizler 2. Genel Kurulumuza hazırlandığımız bugünlerde biliyoruz ki bu baskı boşuna değildir. Ortadoğu’da cihatçı çeteleri besleyen, Kürdistan’da katliamlar gerçekleştiren, bodrumlarda insanları katleden, Cansel’in ölümünden sorumlu olan, Bursa’da işçilere saldıran, Ankara’nın gerçek faili olan sermaye devleti her şeyi yasaklayarak toplumsal muhalefeti ezmeye çalışıyor. Bütün bunlara karşı mücadelemizi de hedef alıp bizlere gerçek yüzünü gösteriyor. Ailelerimizi, okullarımızı kullanarak üzerimizde baskı kurmaya, mücadelemizi engellemeye çalışıyor.

Ancak çabaları nafiledir. Gelecek yürüyüşümüzden bizi vazgeçiremeyecekler. Baskılara boyun eğmeyeceğiz.

Devrimci Gençlik Birliği
15 Mart


 

 

Dokuz Eylül’de polis saldırısı

 

15 Mart günü İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Ankara’da gerçekleşen saldırıyı kınamak için yapılan eyleme polis saldırdı.

Dokuzçeşmeler Yerleşkesi’nde, oturma eylemi gerçekleştirildiği sırada yapılan saldırıya bahane olarak devletin aleyhine atılan sloganlar gösterildi.

Saldırıda 1 DGB’linin ve Öğrenci Kolektifleri üyesi 5 kişinin aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar Konak Emniyeti’ne götürüldü.

 

 

 

 

Ankara’da sınav protestosuna polis saldırdı

 

Ankara Devrimci Liseliler Birliği (DLB); gençliğin geleceğinin sınavlarla, yapboza dönen eğitim sistemiyle ve kirli savaşlarla yok edilmesine karşı, “Sınavlarınız sizin olsun, Berkin’ler gelecek!” şiarıyla 13 Mart günü Yüksel Caddesi’nde eylem yaptı.

Buradan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önüne yürümek isteyen DLB’liler polis barikatıyla engellenirken polis metro alt geçidini kullanarak yürüyüşün gerçekleştirilebileceğini söyledi. Metro alt geçidine gelindiği sırada ise polis DLB’lilere azgınca saldırdı.

DLB’liler darp edilerek işkence ile gözaltına alındı, bir DLB’linin kolunda ezilme oluştu. Gözaltına alınan DLB’liler Adli Tıp’ta yapılan sağlık kontrolünün ardından Çocuk Şube’ye götürüldü.

 
§