18 Eylül 2015
Sayı: KB 2015/36

Sermaye iktidarı kirli savaşı, ırkçı-şovenizmi derinleştiriyor
“Artık yeter! / Êdi Bese!”
Milliyetçiliğin panzehri: Birlik ve kardeşlik!
Erdoğan da aynı: Cizre’de öldürülenler sivil değil!
Sermayenin “istikrar”ı için kirli savaş!- U. Evren
Kirli savaş sürüyor, emekçi sınıflar direniyor!
Sansürle iktidar korunamaz, gerçekler devrimcidir!
Bu düzenin temelleri yalan ve kan üzerine kurulu!
Sermaye partileri / çeteleri kanla semiriyor
Kaçak Saray’a para yetiştiremiyorlar
Sağlıkta şiddete karşı emekçilerin öfkesi büyüyor
Kubilay Boya işçileri üretimi durdurdu
Hukuk, polis, medya: Hepsi patrondan yana!
Yeni toplumsal hareket dalgası
Emperyalist savaşların ve çok yönlü bunalımların yeni dönemi - A. Engin Yılmaz
Rusya ve ABD arasında emperyalist rekabet kızışıyor!
Avrupa’da Cizre ile dayanışma
AB gerçek yüzünü gösterdi
Göçmenlik sorununda kadın
“İktidar” ve “hükümet” kavramlarının kullanımı üzerine
Devrimci tutsaklar teslim alınamaz!
Bak işte yaklaşıyor fırtına!
Üniversite yönetimlerinden saldırı hazırlığı
Birbirimiz için yaşamı kolaylaştıralım!
“Ya susacağız, ya kenetleneceğiz!”
Ulucanlar bir direniş abidesidir!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Avrupa’da Cizre ile dayanışma

 

Türk sermaye devletinin Cizre başta olmak üzere Kürt illerinde gerçekleştirdiği katliamlar Avrupa’nın çeşitli merkezlerinde de eylemlerle protesto edilerek Kürt halkıyla dayanışma çağrıları yapıldı.

Essen

İlk eylem 12 Eylül akşamı, Almanya’nın Hannover kentinde bir Kürt gencinin yaralanması ve İsviçre’nin Bern kentinde yürüyüş yapan kitleye saldırılmasını protesto etmek amacıyla Kürt kurumunun çağrısıyla akşam saat 21.00’de yüzlerce kişi tarafından şehir ana istasyonunun işgal edilmesi ile gerçekleştirildi.

13 Eylül akşamı ise faşist çetelerin düzenlemek istediği yürüyüşe engel olmak üzere Kürt yurtseverleri ve BİR-KAR çalışanları, Essen’in Katanberg semti pazar yerinde saat 14.00’te bir araya geldi. Pazar yeri yüzlerce polis tarafından işgal edilmişti. Polisin yurtsever ve komünistlerin alana girişini engelleme yönündeki çabası, kitlenin direnci ile boşa düşürüldü ve coşkulu sloganlar eşliğinde faşistlerin toplanmak istediği alan işgal edildi. Burada ilk olarak Kürt kurumu adına ardından ise BİR-KAR adına konuşmalar yapıldı. Yaklaşık 3 saat süren eyleme BİR-KAR çalışanları, üzerinde “Faşist saldırganlığa ve şovenizme karşı, yaşasın halkların kardeşliği!” yazan BİR-KAR imzalı pankart ve flamalarıyla katıldı.

Bielefeld

Türk sermaye devletinin Kürt halkına yönelik yürüttüğü kirli savaş, saldırılar ve katliamlar 12 Eylül günü Almanya’nın Bielefeld kentinde yapılan eylemle protesto edildi. Saat 14.00’te Bielefeld Garı önünde gerçekleştirilen mitinge 300 civarında kişi katıldı.

Bielefeld Güç Birliği, Die Linke OWL (Sol Parti) ve BİR-KAR’ın çağrısı ile gerçekleştirilen mitinge gençler yaygın bir şekilde katılırken mitingde yapılan konuşmalarla saldırı ve katliamlar teşhir edildi.

BİR-KAR adına yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye’nin sınıf devrimcisi komünistleri olarak, kardeş Kürt halkının her türden haklı ve onurlu direnişine destek veriyor, başta Cizre olmak üzere Kürt kentlerindeki faşist terörü ve katliamları lanetliyoruz. Türkiyeli bütün işçi ve emekçileri, Kürt halkının her bakımdan haklı ve onurlu olan direnişine sahip çıkmaya, kardeşçe dayanışma ve mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz.”

Arminia Bielefeld futbol takımı taraftarlarının da “Katil Erdoğan!“ sloganlarıyla destekledikleri eylem, sivil/resmi yoğun polis ordusu ve havadan iki helikopterin takibiyle adeta polis ablukası altında geçti.

Frankfurt

Faşist devlet terörünü protesto etmek ve başta Cizre olmak üzere Kürt halkının direnişiyle dayanışmak amacıyla 12 Eylül günü Frankfurt kentinde binlerce kişi toplandı. Nav-Dem tarafından organize edilen ve Kürt gençliğinin yoğun katılım gösterdiği eyleme BİR-KAR, ATİK, ADHK, DDİF, AGİF, MLPD, Die Linke gibi parti ve örgütler de bayrak ve flamalarıyla katılarak destek verdi.

Merkezi istasyonda başlayan eylemde özellikle Cizre direnişiyle dayanışmayı ifade eden pankartların yanı sıra, katledilen çocukların resimleri ile barış çağrısını ifade eden pankart ve dövizler taşındı. Atılan sloganlara özellikle gençler, coşkuyla katıldı.

10 Eylül'de faşistlerle yaşanan çatışmadan dolayı polisin yoğun ablukasının olduğu eylemde, yürüyüşün ardından kentin merkezi bir alanında miting yapıldı. Katliamların teşhir edilerek direnişin selamlandığı konuşmalar gerçekleştirildi.

Ulusalcı-gerici çete TGB’nin çağrısıyla kentin başka bir yerinde ise Türk bayraklarıyla gösteri yapan az sayıdaki gerici-faşist güruh bir süre sonra dağıldı.

Paris

11 Eylül günü, Fransa Demokratik Kürt Konseyi’nin (CDK-F) çağrısıyla saat 18.00’de Gare de L’Est de toplanılarak Republique Meydanı’na kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Fransız ve Türkiyeli sol örgütlerin de desteklediği eyleme TKİP ve İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) da bayrak ve flamalarıyla katıldı.

Yürüyüş boyunca Türk sermaye devletinin Kürt halkına yönelik estirdiği faşist terör teşhir edilerek öfkeli sloganlar haykırıldı. Meydanda ilk olarak gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından örgütleyici ve katılımcı kurumlar adına konuşmalar yapılırken BİR-KAR temsilcisi, saldırıları teşhir ederek Kürt halkının onurlu direnişini selamladı.

Wuppertal

11 Eylül günü, Kürt Toplum Merkezi ve bazı bileşenlerin çağrısıyla, Almanya’nın Wuppertal kentinde Cizre’deki katliamı protesto eylemi yapıldı.

Saat 18.00’de City Arkaden önünde yapılan miting ve yürüyüşteki konuşmalarda, Cizre’deki zulüm ve katliam teşhir edilerek Türk sermaye devletinin vahşice kadın, çocuk demeden bir kıyıma giriştiği, ek olarak faşist çeteleri sokağa da dökmeye çalıştığı ve Kürtlerin devlet eliyle linç edilmeye çalışıldığı ortaya kondu. Bu sürecin AKP şahsında devletin Kürtleri nasıl aldatmaya çalıştığının bir göstergesi olduğu vurgulandı. Eylem yürüyüşün ardından sonlandırılırken, Wuppertal Dayanışma Platformu, Aleviler ve Alman ilerici güçler de eyleme katıldı.

Kızıl Bayrak / Bielefeld, Essen, Wuppertal, Frankfurt, Paris

 

 

 

 

Avrupa’da Kürtlere yönelik
ırkçı-faşist saldırılar

 

İsviçre’nin Bern kentinde AKP’nin Avrupa örgütü Avrupa Türk Demokratlar Birliği tarafından ırkçı-faşist bir gösteri düzenlenmek istendi. “Terör” demagojisi ile yapılmak istenen eyleme Kürt emekçiler ve ilerici-devrimci güçler izin vermedi. Polis, faşist grubu koruma altına alarak kitleye plastik mermi ve biber gazı ile saldırdı. Bu sırada faşist grup ile çıkan çatışmada Kürt gençlerinin üzerine araba sürüldü. Saldırıda 1’i ağır olmak üzere 4 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla hastaneye kaldırılırken polis, Kürtlere yönelik saldırıları sürdürdü.

Almanya’nın Hannover kentinde de Türkiyeli faşist bir güruhun gösterisi, Kürt emekçiler tarafından protesto edildi. Faşist grup kendilerini protesto eden Kürtlere karşı taş ve şişelerle saldırdı. Hannoversche Allgemeine gazetesinin haberine göre biber gazı ile eylemi dağıtan polis, birçok kişiyi gözaltına aldı. Kente dağılan kitle, sokaklarda faşistlerle çatışmayı sürdürürken, faşistler 26 yaşında bir Kürt gencini boğazından bıçakladı.

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Kürt Demokratik Toplum Merkezi’ne ırkçı-faşist gruplar tarafından saldırı düzenlendi. Merkezin camlarını kıran faşistler, çevreye ırkçı yazılamalar yaptı. Polisin merkeze gelerek incelemelerde bulunduğu belirtilirken gece ve sabah saatlerinde saldırıyı duyan birçok kişi merkeze geldi.

 
§