28 Ağustos 2015
Sayı: KB 2015/33

Çözüm devrimde, barış sosyalizmde!
“Çözüm süreci”, “özyönetim” ve Kürt hareketinin tutarsızlığı
1 Eylül Dünya Barış Günü üzerine
Yine 1 Eylül günü - H. Eylül
İşçilerin birliği, halkların kardeşliği şiarını ete kemiğe büründürelim
1 Kasım seçimleri ve bitmeyen hayaller - Ç. İnci
Kapitalizmde seçim, burjuvazinin ihtiyacı oranında “demokrasi”dir
Artvin’de ihmaller katletti: 8 ölü
“Hopa yapay yolla oluşturulmuş bir felakettir”
Sınıf savaşını büyütecek bir hazırlık içine girmeliyiz
Yaşasın işçilerin birliği, hakların kardeşliği!
“Neden TOMİS’i seçtim?”
Devletin Kürt açılımı
Yıkıcı savaşın hedefindeki Suriye halkları emperyalistlere, cihatçı çetelere ve suç ortaklarına karşı direniyor!
Yunanistan’da yeni bir döneme doğru
Ortadoğu’da emekçiler sokakta
Göçmenlere saldırılar artarak sürüyor
Kapitalizm işçileri katlediyor
Hema ve Denfa’da 2 Eylül’de greve gidiliyor
SKE: İhanet sözleşmesini yırtıp atalım!
Karanlıkta uyananların ortak rüyası - T. Kor
Grev dayanışması da Denizler’i anmak da suç(!)
DGB MYK Ağustos ayı toplantısı gerçekleştirildi
Kadın katiline yargı koruması
“Düşmana vereceğimiz en güzel cevap olacaktır festivalimiz”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

SKE: İhanet sözleşmesini
yırtıp atalım!

 

Sosyalist Kamu Emekçileri, hükümet ve işbirlikçi Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmeye ilişkin açıklama yaptı. Sözleşmenin ekonomik sefalet koşullarının katmerlenmesine yol açacağını belirten Sosyalist Kamu Emekçileri, kamu emekçilerini ihanet sözleşmesini yırtıp atmaya çağırdı.

Sosyalist Kamu Emekçilerinin açıklaması şöyle: “Hükümetle Memur-Sen arasında önümüzdeki iki yılı kapsayacak olan satış sözleşmesi imzalandı. Sözleşmede, zam oranları %6+5 ve 3+4 şeklinde belirlenirken, öğretmenler için tutulan nöbetlerin ücretlendirilmesi, sağlık çalışanları için döner sermaye tavan oranlarının yükseltilmesi ve hafta sonları yapılan sınav ücretlerinin arttırılması gibi maddeler yer aldı. 4-C çalışanlarının kadroya alınması hasıraltı edilirken, bu kesimin ücretine 150 TL ek ödeme yapılması kararlaştırıldı. Sözleşmede ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması ise gündeme dahi getirilmedi.

İşbirlikçi Memur-Sen’in gerçekleştirdiği satış sözleşmesi, bırakın önümüzdeki iki yılı, geçmiş iki yılın kayıplarını dahi karşılamamaktadır. Buna rağmen ne geçmiş yılların ekonomik kayıpları ne de önümüzdeki iki yıl boyunca gerçekleşecek enflasyon farkları gündeme getirilmiştir. Ekonomik olarak sefalet koşullarının katmerlenmesine yol açacak olan sözleşme, özlük haklarıyla ilgili de, başta 4-C’li, sözleşmeli çalışanların kadroya alınması ve ücretli öğretmenlerin özlük ve ekonomik hakları olmak üzere, hiçbir iyileştirme taşımamaktadır.

Kamu emekçileri, tıpkı metal işlerinin yaptığı gibi işbirlikçi yandaş sendikanın imzaladığı ihanet sözleşmesini yırtıp atmak göreviyle karşı karşıyadır.

Sosyalist Kamu Emekçileri”

 

 

 

 

Kamu emekçisine sefalet zammı açıklandı

 

Milyonlarca kamu emekçisi ile emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri, 22 Ağustos’ta yapılan oturumla sonuçlandırıldı. Görüşmelerden kamu emekçilerine bir kez daha sefalet zammı çıktı.

Kamu İşveren Heyeti adına görüşme masasına oturan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik 2016 için yüzde 6+5, 2017 için yüzde 3+4 oranında zam yapıldığını açıkladı. Çelik “Sürecin anlaşmayla sonuçlandığını açıklamaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

Çelik sözleşmenin ayrıntılarına ilişkin şunları söyledi:

* Bu toplu sözleşme ile 2005 yılından sonra göreve başlayan çalışanlara ilave bir derece verildi.

* 850 bin öğretmenimize aylık bürüt 98 TL’ye kadar 2017 yılında da 140 TL’ye kadar nöbet ödenecek.

* Hafta sonu sınavda görev yapan öğretmenlerin ücreti 58 TL’den 132 TL’ye çıkarıldı.

* Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline taban oranı artırıldı. Örneğin bir hemşireye yapılan döner sermaye ödemesi 180 TL arttı.

* Başta sağlık personeli olmak üzere fiili hizmet zammı talebi için bir bilim kurulu oluşturulacak. Bilim kurulu çalışmalarını 2016’da tamamlayacak.

* 4C kapmasında çalışan memur gibi çalışan işçilerin sözleşmeli pozisyonuna yasal düzenleme kadro için çalışma yapılacak. 4c’lilere 150 TL ek ödeme

* Yurtdışı teşkilatta çalışanlara aile yardımı yapılacaktır.

* Mimar mühendis koruma güvenliği ilave artış

* Tapu dairelerinde yoğun olarak çalışanlara fazla çalışma ücreti verilecek.

* Cuma günleri ibadet tatili çalışması yapılacaktır.

 

 

 

 

Taşeron işçileri haklarını istedi

Ankara Numune Hastanesi’nde çalışan Genel-İş üyesi taşeron işçileri, toplu sözleşme haklarının verilmesi için eylem yaptı.

Ankara Numune Hastanesi’nde çalışan Genel-İş üyesi taşeron işçileri, toplu sözleşme haklarının verilmesi için 26 Ağustos’ta hastane önünde eylem yaptı. İşçiler adına açıklama yapan Genel-İş Konut İşçileri ve Hastane Şubesi Başkanı Nermin Yurttaş, taşeron işçileri olarak hiçbir haktan faydalanamadıklarına dikkat çekerek “Her yıl yenilenen, yasaya uygun olmayan sözleşmelerle girdi çıktı yapılarak haklarımızın gasp edilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

Yurttaş, taşeron işçiliğinin insan onuruna yakışmadığına, bunun aynı işi yapanlar arasında statü ve ekonomik farklılık doğurduğuna vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı:

İnsan onuruna yakışır geçinilebilir bir ücret istiyoruz. Toplu sözleşme talebimiz hiçbir bahane ve engelleme olmadan bir an önce tanınsın istiyoruz. Sağlıklı ve güvencesiz çalışma ortamına son verilmesini istiyoruz.”

Nero Plastik’te grev

 

Düzce’de bulunan Nero Plastik Ambalaj İmalat Sanayi Tic. Ltd, Şti.’de 21 Ağustos’ta grev ilanı asıldı.

Grev ilanın asıldığı eyleme Nero Plastik işçilerinin yanı sıra Petrol-iş Genel Sekreteri Ali Ufuk Yaşar, Düzce Şube Başkanı Ünal Akbulut da katıldı. “Bu işyerinde grev var” yazılı pankartın açıldığı eyleme Standart Profil işyeri temsilcileri de destek verdi.

Petrol-İş’in Nero Plastik’te 52 üyesi bulunuyor. Şirket, işçilerin Petrol-İş’te örgütlenmesine karşı yargı oyununa başvursa da Yargıtay, Nero Plastik’in itirazını reddetmişti.

 
§