13 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/24

Sermaye iktidarı çözümün değil
sorunun kaynağıdır!
“Çözüm” değil, eşitlik ve özgürlük özlemlerini boğma süreci…
Şovenizmle suçlarını örtmeye çalışıyorlar!
“Çözüm süreci” kalekol güvencesindeydi!
Lice katliamına yaygın eylemlerle yanıt
Taşeron köleliğine karşı mücadeleye!
Sendika ağaları
destek veriyor!
Yatağan işçileri Türk-İş Genel Merkezi’ni işgal etti!
Seyitömer işçisi
yine direnişte!
Soma ve Seyitömer’in öfkesini
Greif deneyimiyle birleştiren sınıf yenilmez!

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’na Rıdvan Budak damgası

Metal grup TİS süreci başlarken...

MİB MESS Grup TİS süreci genel toplantısı

Bunalımlar, savaşlar ve devrimin olanakları-A. Eren
Finans kapitalin militarizasyonu: NATO ve AMB kararları
ABD ile işbirlikçilerinin beslediği IŞİD Musul’da
Brezilya kupaya grevle hazırlanıyor!
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nda buluşalım!
Gençlik hareketinin örgütlenme ihtiyacını karşılamak için...
İşçilerin cansız bedenleri üzerinde yükseliyorlar
Kadına yönelik
şiddet raporu
Çocuk istismarı- 2
“Hayatın olduğu her yerde savaşmak istiyorum!”
Eserleriyle ışık saçmaya devam eden büyük yazar
Greif direnişinin deneyim ve dersleri tartışılıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nda buluşalım!

 

İsyan barikatlarından geliyoruz, gecenin kör karanlığında geleceğimiz ve özgürlüğümüz için dövüştük. Sabahın aydınlığını barikatta karşıladık.

Ethem’le omuz omuzaydık polisin “yasal mermisi” ile vurulduğunda, ancak Ali İsmail’in yanında olamadık gecenin kör karanlığındaki pusuda… Berkin bir çocuk değil yoldaşımızdı, elinde sapanı… Ahmet, Abdullah, Mehmet, Medeni, Hasan Ferit’le aynı barikatın başındaydık. Haziran’da yaktığımız isyan ateşi sönmedi. Kor bir ateş gibi avucumuzda isyan ateşi ve yakacağız zulmün saraylarını elbet…

Ege’den, İTÜ’den, Soma’daki madenci katliamının hesabını sormak için gerçekleştirdiğimiz işgallerden geliyoruz.

ODTÜ’den, rantın yoluna karşı devrimin yolunu tutarak geliyoruz.

Greif işçilerinin işgal ettiği fabrikadan çıktık geliyoruz. İşçi sınıfıyla omuz omuza işgal, grev, direniş türküsünü söyleyerek geliyoruz.

Taşeron köleliğine, iş cinayetlerine, özelleştirmelere, işçi sınıfının haklarının gasp edilmesine karşı Greif, Soma, Yatağan, Feniş, Anteks, Sütaş işçileriyle geleceğimizi bir tutup geliyoruz.

1 Mayıslar’da dövüşerek Taksim, Kızılay iradesini kuşanıp geliyoruz.

Üniversitelerden geliyoruz; paralı eğitime, soruşturmalara, baskılara, yasaklamalara karşı mücadelenin içinden geliyoruz.

Kendi geleceğimizi kurmak için, gençliği devrime kazanmak için geliyoruz. Ve biliyoruz ki, bunun tek yolu örgütlenmek ve mücadele etmekten geçiyor.

Karşımızda örgütlü bir sermaye sınıfı ve onun devleti varken, bizim de devrimi örgütlememiz gerekiyor.

İşte bunun için onlarca üniversite ve liseden, kendi geleceğimiz için tartışmaya, kararlar almaya, mücadeleyi büyütmeye ve kendi geleceğimizi ellerimize almaya geliyoruz.

Sokağa dökülen milyonların devrimci potansiyelini, dinamizmini kucaklamaya, örgütlemeye geliyoruz. Bu kokuşmuş düzeni yıkmak için devrimci politikayı etkin kılmaya geliyoruz. Gençliğin devrimci birliğini yaratmak için, mücadelenin ateşini sıkılı yumruklarımızın içine alarak biraraya geliyoruz.

Gençliğin devrimci birliği için Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nda buluşuyoruz.

Sunumlarla, atölye çalışmalarıyla, söyleşilerle kendi geleceğimizi tartışmak, üretmek, paylaşmak, sınıfsız sömürüsüz sosyalist bir dünyanın tohumlarını atmak için buluşuyoruz.

7-13 Temmuz’da İzmir Seferihisar’da, kavgamız üzerine tartışmak ve onu büyütmek için buluşuyoruz.

Sen de kavgada yerini al, sen de gençliğin devrimci birliğini yaratmak için bize katıl ve elini taşın altına koy.

Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nda beraber örgütleyelim geleceğimizi!

Ekim Gençliği

 

 

 

 

Devrimci sanatçılar anıldı

 

Gebze

Gebze İşçilerin Birliği Derneği Haziran ayında yitirilen devrimci sanatçılar Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal ile Haziran Direnişi’nde katledilenleri ve Soma’da yitirilen 301 madenciyi andı.

Gebze İşçilerin Birliği Derneği Kültür-Sanat Komisyonu tarafından 7 Haziran’da “Haziranda Ölmek Zor!” şiarıyla düzenlenen etkinlik saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunda Adnan Yücel’in “Biz Kazanacağız!” şiiri okundu. Sonrasında “Haziranda Ölmek Zor!” adlı sinevizyon izlendi. İki bölümden oluşan sinevizyon devrimci sanatçıları, Haziran Direnişi’ni ve Soma’da katledilen maden işçilerini konu alırken beğeniyle izlendi

Etkinliğin devamında Kültür-Sanat Komisyonu adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada devrimci sanatçıların insanların insan gibi yaşayacağı bir dünya için mücadele ettikleri, mücadeleyi en ileri noktadan sahiplenerek, hiçbir baskıya, zorbalığa, işkenceye boyun eğmedikleri söylendi. Yıllar öncesinden işçi ve emekçileri mücadeleyi çağıranların Haziran’la birlikte sokaklarda yer aldığı söylenerek Haziran Direnişi anlatıldı. Haziran ruhunun sönmediği, tam tersine ODTÜ’de, İTÜ işgalinde, üniversite işgallerinde, Greif’te, Feniş’te mücadeleye devam edildiği vurgulandı. Hesap sorma çağrısı yükseltilerek konuşma sonlandırıldı.

Konuşmanın ardından Gebze İşçilerin Birliği Derneği Müzik Grubu tarafından devrimci sanatçılar tarafından yazılıp bestelenen ezgiler söylenirken, Soma maden işçileri için de türküler söylendi. Müzik dinletisi Çav Bella ile bitirildi. Etkinlik mücadeleyi büyütme çağrısı ile sonlandırıldı.

Küçükçekmece

6 Haziran Cuma günü Orhan Kemal’in büyük eseri “Bereketli Topraklar Üzerinde” romanının 1979’da Erden Kıral tarafından çekilen ve sıkıyönetim tarafından yasaklanan filmi izlendi. Çukurova’ya çalışmak için gelen Köse Hasan, Pehlivan Ali ve Yusuf adlı üç işçinin yaşamları üzerinden işçilerin yaşadıkları sömürüyü anlatan film ilgi ile izlendi.

Anmada devrimci sanatçılar anısına müzik ve şiir dinletisi gerçekleştirildi.

Anma programından önce İşçilerin Birliği Derneği adına konuşma yapıldı.

İşçilerin Birliği Derneği adına yapılan konuşmanın ardından anma programı başladı. Devrimci Liseliler Birliği ve derneğin müzik topluluğunun ortak hazırladığı sunum başta Nazım Hikmet, Orhan Kemal, Ahmed Arif ve Haziran Direnişi’nde katledilenler olmak üzere mücadelede yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından Nazım Hikmet, Orhan Kemal ve Ahmed Arif’in hayatlarını, sanatlarını ve verdikleri mücadeleyi anlatan, onların şiirlerinden, yazılarından parçalara yer verilen sunum, müzik ve şiir dinletisi gerçekleştirildi. Anma programı baştan sona büyük bir ilgi ile izlendi ve “Haziranda Ölmek Zor” parçası ile sonlandırıldı.

Kızıl Bayrak / Gebze - Küçükçekmece

 
§