13 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/24

Sermaye iktidarı çözümün değil
sorunun kaynağıdır!
“Çözüm” değil, eşitlik ve özgürlük özlemlerini boğma süreci…
Şovenizmle suçlarını örtmeye çalışıyorlar!
“Çözüm süreci” kalekol güvencesindeydi!
Lice katliamına yaygın eylemlerle yanıt
Taşeron köleliğine karşı mücadeleye!
Sendika ağaları
destek veriyor!
Yatağan işçileri Türk-İş Genel Merkezi’ni işgal etti!
Seyitömer işçisi
yine direnişte!
Soma ve Seyitömer’in öfkesini
Greif deneyimiyle birleştiren sınıf yenilmez!

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’na Rıdvan Budak damgası

Metal grup TİS süreci başlarken...

MİB MESS Grup TİS süreci genel toplantısı

Bunalımlar, savaşlar ve devrimin olanakları-A. Eren
Finans kapitalin militarizasyonu: NATO ve AMB kararları
ABD ile işbirlikçilerinin beslediği IŞİD Musul’da
Brezilya kupaya grevle hazırlanıyor!
Ekim Gençliği II. Yaz Kampı’nda buluşalım!
Gençlik hareketinin örgütlenme ihtiyacını karşılamak için...
İşçilerin cansız bedenleri üzerinde yükseliyorlar
Kadına yönelik
şiddet raporu
Çocuk istismarı- 2
“Hayatın olduğu her yerde savaşmak istiyorum!”
Eserleriyle ışık saçmaya devam eden büyük yazar
Greif direnişinin deneyim ve dersleri tartışılıyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Brezilya kupaya grevle hazırlanıyor!

 

Dünya Kupası turnuvası yaklaştıkça Brezilya’daki işçi ve emekçilerin eylemlilikleri de artıyor.

Stadyumlar ve kupa hazırlıkları için harcanan paranın sağlık, ulaşım, eğitim ve barınma sorunlarına aktarılması gerektiğini savunan işçi ve emekçiler son olarak Sao Paulo metrosunda grev ilan etti. Sao Paulo kenti Dünya Kupası açılışına ev sahipliği yapacak. Metro grevi, açılış stadına giden bütün yolların kapanmasına yol açtı. Günlük 4.5 milyon yolcu taşıyan Sao Paulo metrosunun durması nedeniyle 209 km’lik kuyruklar oluştu.

Sendikalar ile vali arasındaki taleplere ilişkin görüşmelerden bir sonuç alınamayınca vali grevi durdurmak için mahkemeye başvurmuştu. Sao Paulo yerel mahkemesi, davayı trafiğin yoğun olduğu saatlerde %100 diğer saatlerde %70 oranda metronun hizmet vermesi hükmüne bağlayarak sendikalara gözdağı vermeye çalışmıştı. Fakat karara uymayanların cezalandırılacağı açıklanmasına karşın işçiler grev kararına sahip çıktı. Mahkemenin kararı neredeyse hiç uygulanmayarak grev hayata geçirildi.

İşçiler, evsizler sokakta!

Binlerce evsiz Brezilyalı, turnuvanın ilk maçının yapılacağı Corinthians Stadyumu önünde eylem yaptı. “Evsiz İşçiler Hareketi” üyelerinin düzenlediği yürüyüşte, hükümetten sağlık ve eğitime daha çok yatırım yapması, ayrıca toplu taşımayı finansal olarak desteklemesi talep edildi. Ana caddeyi trafiğe kapatarak yürüyen eylemciler talepleri için mücadelenin süreceğini ifade ettiler.

Eylemlere karşı demagoji

Eylemler artarken Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise “Halkın futbol sevgisine güveniyorum. Kupa başladığında gösteriler bıçak gibi kesilecektir” diyerek hareketi kırmak için demagojiyi sürdürüyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter de Rousseff’e katılarak “Ben de optimistim (iyimser) futbol başladığında her şey daha güzel olacak” dedi. Korkularını gizlemeye çalışsalar da demagojinin yanında tehditler savrularak “Dünya Kupası sırasında şiddet içeren eylemlere izin vermeyiz” dendi. Kupa için binlerce polis ve askerin görev alacağı açıklandı.

Ronaldo, bizi iyi dinle!”

Devletin işçi ve emekçi eylemlerine yönelik anti-propaganda çalışmasına Brezilyalı futbolcu Ronaldo da destek verdi.

Ronaldo geçen hafta ülke çapında süren gösterilere yönelik “Gösteri yapmak herkesin hakkı, ancak yüzleri maskeli vandallar ortaya çıkınca polis hemen harekete geçerek tekme tokat hepsini dışarı atmalı” diyerek polis saldırılarını meşrulaştırmıştı.

Ronaldo’nun sözleri de protesto edilerek futbolcunun basın işlerini yürüten ajansın önünde eylem yapıldı. Juntos (Birlikte) Gençlik Hareketi üyeleri Ronaldo’nun açıklamalarını protesto ettiler.

“FIFA go home!” yazılı pankartı ajansın önüne bırakan gençler, “Ronaldo, bizi iyi dinle, halkımız stad değil sağlık ve eğitim istiyor” dediler.

 

 

 

 

Brezilya’da metro grevcilerine saldırı

 

Dünya Kupası turnuvasının açılış maçının yapılacağı Sao Paulo’da 3 bin metro işçisinin grevi kararlılıkla sürüyor. “Vandallık” ve “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla 42 işçinin işten çıkarılması ve zam oranındaki fark üzerine başlayan grev birinci haftasını doldurdu. 9 Haziran’da metro işçilerini bulundukları Ana Rosa İstasyonu’ndan çıkarmak için polis saldırıya geçti. Polisin plastik mermi ve gaz bombası da kullandığı saldırıya direnişle karşılık veren metro işçileri binada kalmaya devam etti. Saldırıyı dışarda karşılayan işçilerden 13’ü gözaltına alındı. İşçileri çıkarmayı başaramayan polis geri çekilmek zorunda kaldı.

Grevi mahkeme kararıyla engellemeye çalışan vali başarılı olamamış, işçiler ortak kararlarıyla greve başlamışlardı. 9 Haziran’da bir mahkeme kararı daha çıkarılarak grev üzerindeki baskı yoğunlaştırıldı. Sao Paulo Bölge İş Mahkemesi grevin sona erdirilmesine ilişkin karar aldığını açıkladı. Mahkeme heyetinin açıklamasında grevin “haksız” olduğu iddia edilirken grevci işçilere eylemin her günü için 400 bin Real (yaklaşık 178 Dolar) para cezası verildi. Cezayı Metro İşçileri Sendikası’nın ödeyeceği belirtildi.

Mahkemeden çıkan “haksız grev” kararı da polis saldırısı da işçilerin kararlı duruşunu kıramadı. Geniş bir forum toplayan metro işçileri greve devam kararı aldı.

Sao Paulo Metrosu Çalışanları Sendika Başkanı Prazeres Junior, grev kararına ilişkin şunları aktardı: “Eğilim şu anda grevin devam etmesi yönünde çünkü Alckmin bu sabah işten çıkarılan 42 işçinin yeniden göreve başlamasını reddetti. Eğer işten çıkarılanlar yeniden göreve başlarsa bence sendika grevi bırakır.”

Grevdekiler toplu sözleşmedeki zam taleplerini yüzde 12.2’ye indirdi. Fakat eyalet hükümeti yüzde 8.7’lik artış teklifinden geri adım atmamakla beraber işçilerin yeniden işe alınmayacağını da söyleyerek pervasızlığını sürdürdü.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise “Sao Paulo’da yaşanan bu restleşmeye ve diğerlerine müdahil olmama” kararı aldığını açıkladı. İşçilerin zam talebini restleşme olarak tanımlayan Rousseff böylece taraf olduğunu da gösterdi.

 
§