6 Haziran 2014
Sayi: KB 2014/23

Sermayenin saldırıları 15-16 Haziran’ın
direniş ruhuyla püskürtülebilir!
Burjuvazinin saldırıları ve sendikal bürokrasi
AKP iktidarının polis ordusu!
Haziran eylemleri ve
düzenin topyekûn saldırısı!
TOMA’nın üzerine çıkan direnişçi o anları anlattı!
Maskeli düzenin
‘maske’ alerjisi
Çocuklardan elinizi ve dilinizi çekin!
Mehmet Ayvalıtaş anıldı!
Cam işçisi taban inisiyatifi ile grevi kazanıma taşıyabilir!
AKP’nin taşeron anlayışında kölelik baki!

Erdemir’de işçiler
direnerek kazandılar

Soma: Ücretli köleliğin dayandığı sınır

Madenciler kutsal ittifakı parçalıyor!

15-16 Haziran, sol hareket ve işçi hareketi - H. Fırat
Greif’in onurlu ve yiğit öncülerine açık mektup
“Bundan sonra sınıf tarihinde Greif var!”
Paris’te Haziran Direnişi selamlandı
Suriye’de cumhurbaşkanlığı seçimleri - M. Dağlı
Siemens’ın rekabet savaşında işten atma politikası
Ekim Gençliği
2. Yaz Kampı’nda buluşalım!
Kapitalizm sağlığa zararlıdır!
Çocuk istismarı…
Kartal EKK’dan “Çocuklara dokunma” paneli
‘84 Ölüm Orucu direnişçileri ölümsüzdür!
Bir gözaltı deneyimi
15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi yolumuza ışık tutuyor
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

TOMA’nın üzerine çıkan direnişçi
o anları anlattı!

 

31 Mayıs günü, Adana’da Haziran Direnişi’nin yıldönümü eyleminde TOMA’nın üzerine çıkan BDSP’li Onurcan Taşdemir’in eylemi sosyal medyada geniş yer bulmuş, yankı yaratmıştı. Taşdemir, eylemde TOMA’nın üzerine çıktığı anı kizilbayrak.net’e anlattı.

Taşdemir eylem için şunları söyledi:

Beni görenler ‘TOMA’nın üstüne nasıl çıktın’ ve ‘neden çıktın’ sorularını soruyorlar. Benim de soranlara ilk cevabım ‘ben o gün Berkin için, Ali İsmail için, Ethem Sarısülük ve diğer Gezi şehitleri için oradaydım. Katillerden hesap sormak için, Soma’da katledilen işçi sınıfı için, Greif’te yapılan polis saldırısı ve diğer saldırılar karşısında işçi sınıfının aslında ne kadar büyük bir güç olabileceğini ve güç olduğunu göstermek için o gün alandaydım. Tankıyla, topuyla, silahıyla, TOMA’larıyla emekçilerin ve işçi sınıfının hak arayışı karşısında azgınca saldıran polis ve devlete karşı asıl yapmamız gereken şey örgütlü bilinçli militan bir direniş sergilemektir. Ve bunun bilincinde olan her insanın yapabileceği bir şeydir bu’ oluyor.

O anlık inisiyatifimi kullanarak bana ve yoldaşlarıma, devrimcilere karşı yapılan, oradaki işçi ve emekçilere karşı yapılan azgınca saldırıyı bir nebze durdurabilmek için, polis şiddeti ve devlet terörüne karşı çıktım o TOMA denilen devletin aracının üzerine. TOMA’nın üzerine çıktığımda ilk aklıma gelen şey ‘TOMA fıskiyesini çevirebilir miyim?’ oldu. Ne kadar başarılı olduğum tartışılır. Önünden tırmanarak çıktım aslında, o kadar da zor bir şey değil TOMA’nın üzerine çıkmak ve orda durmak. Ama burada tartışılması gereken nasıl ve neden çıktığım değil. Aslında tartışılması gereken o eyleme hangi bilinçle katıldığımdır. TOMA’ya çıkış refleksimin asıl altında yatan örgütlü bir gücümün olmasıdır. Sınıf devrimcisi olarak BDSP saflarında mücadele ve bilinç kazanarak inançlarımın doğrultusunda o gün alandaydım ve bu bilinçle mücadele alanlarını bırakmadık. O gün mücadele alanında sloganlarla, TOMA’nın, tazyikli suyun karşısında direnen yoldaşlarımdan ve devrimcilerden direnme gücü alarak çıktım.

Hiç korkmadın mı, ne büyük bir cesaret örneği sergiledin’ sorusuna ise elbette ilk çıktıktan sonra biraz çekindim ama TOMA’nın üzerinde ilk sloganı attıktan sonra hiçbir korku kalmadı. TOMA’nın üstünden inene kadar ve indikten sonra da sloganlarıma devam ettim. TOMA’dan sıkılan sulara karşı sloganlarla cevap verdim. İki TOMA beni düşürmek için birbirlerine su sıkmaya başladıklarında bir yandan slogan atıp bir yandan gelen tazyikli suya karşı bazen eğilip bazen de yumruklarımı sıkarak sloganla karşılık verdim. ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek!’, ‘Katil devlet hesap verecek!’ sloganlarıyla karşılık verdim. Orada sıkılan sulara, sivil polisin attığı taşlara, çevik kuvvetin sıktığı plastik mermilere karşı tok bir sesle, sloganlarımızla cevap verdim.

TOMA’nın üzerinden atladıktan sonra sivil polisler tarafından darp edildim. Sayamayacağım kadar sivil polis bir yanda uluorta işkence yaparken bir yandan da ağzımı kapatmaya çalışıyordu. Çünkü onlar da bizim en büyük gücümüz sloganlarımızdan ve örgütlü tavrımızdan korkuyorlar. Gözaltında bile sloganlarla girip sloganlarla çıktık. Polisin keyfi uygulamalarına karşı devrimci duruşumuzla direndik. Keyfi dayatmalarına karşı direndik. Ve sınıf devrimcilerine yakışan şekilde oradan çıktık. İçeride gözaltında kaldığımız süre zarfında asla duruşumuzdan ödün vermedik. Keyfi dayatmalara karşı duruşum açık ve netti. Gözaltı sürecinde bu tutum bizimle alınan diğer apolitik insanları da etkiledi. Açlık grevindeydik, onlar da bu eylemi benimsedi. Oradakilerin çoğu çıktıktan sonra daha fazla eyleme katılacağını söyledi. Sisteme, bu düzene karşı hınçları bir kat daha arttı.”

 

 

 

 

Adana’da hukuk terörü

 

Temel hak ve özgürlüklerin kullanımına, söz, basın, gösteri ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik saldırılara her gün bir yenisi daha ekleniyor.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “silahlı terör örgütü adına eylem ve faaliyetlerde bulunmak” ve “TKİP adına propaganda” yapmak gerekçesiyle “TKİP ile ilgili yürütülen soruşturma kapsamında” sınıf devrimcilerinin ifadelerine başvurulması için işlem başlattığı öğrenildi.

Suç olduğu iddia edilen eylemler arasında Haziran Direnişi süreci ile ilgili eylemlere, basın açıklamalarına, forumlara ve 19 Aralık Katliamı ile ilgili basın açıklamalarına katılmak da var.

Karakolda ifade vermeyen sınıf devrimcilerinin verdiği bilgiye göre, bu kapsamda Ahmet Subaşı, Zuhal Subaşı, Zemin Demirel, Serpil Demirel, Serkan Tatlı, Hüseyin Anar, Özhan Safatlı hakkında savcılığın ifade için işlem başlatacağı belirtildi.

 

 

 

 

Gezi rüzgarı’ Amasya’da

 

Amasya’da benzin istasyonu inşaatı için bölgedeki ağaçlık alanda kesime başlanmasına tepki gösteren emekçiler nöbete başladı.

Nöbetin başladığı yerin TCDD’ye ait olduğu ve 3,5 dönümlük arsanın bir petrol şirketine satıldığı belirtildi. Bu şirketin araziyi ihaleyle 49 yıllığına başka bir şirkete kiraya verdiği ve bunun ardından benzin istasyonu yapımına başlandığı ifade edildi.

Dün akşam saatlerinde Borsa İlköğretim Okulu karşısındaki alanda inşaat çalışmalarının başladığı haberini alarak bölgeye gidenler ağaç kesimini engelledi.

Şirketin çağrısıyla gelen polis emekçilere karşı saldırganlığını bir kez daha gösterdi. Alanın panellerle çevrilmesine tepki gösteren emekçiler fiilen yıkıma geçtiklerinde polis saldırısıyla karşılaştılar. Polis silahına sarılarak havaya ateş açtı.

Polis daha sonra geri çekilirken bölgede emekçiler ağaç kesimine karşı toplanmaya devam etti. Ağaç kesimi tamamen durduruldu.

Dün kesilen ağaçların yerine yeni fidanların dikilmesi kararı alınırken emekçiler yeniden kesim ihtimaline karşı nöbeti sürdürüyor. Aileler ilköğretim okulundan çocuklarını da alarak alana gitti. Ağaçların kesimine karşı olduklarını gösteren aileler direnişe desteklerini sundular.

Alanın girişine yazılan “Gezi 2. Sezon 2. Bölüm” yazısı da dikkat çekti.

 
§