22 Mart 2013
Sayı: KB 2013/12

 Kızıl Bayrak'tan
Newroz dönemecinde “İmralı süreci”
Bosch’ta geçen bir yılın ardından
Sınıfa karşı sınıf bilinciyle örgütlü mücadeleye!
Sendikal harekette
büyük tasfiye dalgası
Hapishanelerde 12 Eylül’e rahmet okutacak uygulamalar
İzmir ÇHD Başkanı Av. Hüseyin Korkmaz ile konuştuk
Bijî Newroz, bijî sosyalizm!”
Newroz ateşi dört bir yanda harlandı
Kurultay hazırlıkları sürüyor
Beyanname işçi ve emekçilere açıldı!
Sınıf hareketinden
Metal TİS’lerinde uyuşmazlık!

Siyasal mücadele ve devrimci şiddet - H. Fırat

Kimyasal başlıklı
füze saldırısının ardından
Suriye’ye ABD vatandaşı “başbakan!”
Emperyalist işgalin 10. yılında
Dünyada işçi ve emekçi eylemleri
Özgür yarınlar sosyalizmde!
Faşist çeteler iş başında!
Faşist saldırılara ve
polis terörüne geçit yok
Kadına yönelik şiddet
dünyanın her yerinde!
Cinayeti gördük...
Ahmet Yıldız katledildi!
Kızıldere bir savaş çağrısıdır!
Dikmen’de yıkım saldırısı tırmandırılıyor
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

 

Kızıl Bayrak'tan...

 Gazetemizin yayına hazırlandığı sırada “tarihi” anlamlar yüklenen Diyarbakır Newrozu henüz gerçekleşmemiş olsa da önden yapılan Newroz kutlamalarının mahiyeti, Diyarbakır Newrozu’na da ayna tuttu.

Kürt hareketi tarafından “Öcalan'a özgürlük, Kürt halkına statü” çağırısıyla örgütlenen ve geçtiğimiz haftaya yayılan Newroz kutlamalarına, Kürt hareketinin içerisinde sürüklendiği tasfiyeci süreç rengini verdi. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi belli başlı büyük kentlerin yanı sıra Diyarbakır haricindeki Kürt illerinde yapılan Newroz kutlamalarının coşkulu ve kitlesel geçmesi ise tasfiyeci süreç üzerinden Kürt halkında yaratılan beklentiyi gözler önüne serdi.

***

Sınıf devrimcileri tarafından 6 kentte gerçekleştirilecek olan kurultaylara dönük hazırlıklar, programların netleşmesiyle birlikte hız kazanmış bulunuyor.

Emperyalist saldırganlığın gün be gün tırmandırıldığı, Kürt sorunu üzerinden ise düzen içi çözüm arayışlarının tasfiyeci politikalar eşliğinde Kürt halkına ve emekçi kitlelere pompalandığı bir dönemde, bu aynı gündemler üzerinden sınıfın devrimci programını öne çıkarmak ve işçi sınıfı içerisinde maddi bir güce dönüştürmek, kurultay çalışmalarının esas eksenini oluşturuyor. Kürt sorunu ve emperyalist savaş gibi temel siyasal gündemler üzerinden “sınıfa karşı sınıf” tutumunun öne çıkarılacağı kurultaylar sürecinin sınıfın öncü-ilerici kesimlerine mal edilmesi ise ayrıca önem taşıyor. Bunun kendisini ön hazırlık sürecinin ve kitle çalışmasının en temel halkalarından birisi olarak kavramak gerekiyor.

***

Bu yıl Mahir Çayan ve 9 yoldaşının sermaye devleti tarafından katledildiği Kızıldere direnişinin 41. yılı. Devrime adanmışlığın, devrimci fedakarlığın, kavgada yoldaşlaşmanın ve siper yoldaşlığının adı olan Kızıldere direnişi, yarattığı değerlerle bugün hala bizlere yol gösteriyor.

Mahirler'in ölümüne bir direnişle dalgalandırdığı devrim ve sosyalizm bayrağı bugün sınıf devrimcilerinin ellerinde dalgalanıyor. On'ların yarattığı değerler sistemi, devrimci sınıf mücadelemizde büyüyor ve geleceğe taşınıyor.

Katledilişlerinin 41. yılında bir kez daha anıları önünde saygıyla eğiliyor, bizlere bıraktıkları devrimci birikim ve değerleri göz bebeğimiz gibi koruyacağımızın sözünü veriyoruz.

***

Üniversitelerde gençliğe dönük saldırılara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Polis-ÖGB terörü kampüslerde kol gezerken ipleri çözülen faşist çeteler de devrimci ve ilerici öğrencileri hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz haftanın bilançosu dahi üniversitelerde yaşanan Polis-ÖGB ve faşist saldırıların boyutlarını gözler önüne serdi. Bununla birlikte saldırılar karşısında öğrenci gençliğin tepkisi de büyüyerek eylemli biçimler aldı. Özellikle Osmangazi Üniversitesi’nde yaşanan ÖGB terörüne karşı gerçekleştirilen eylem, gençlik içerisinde saldırılara karşı biriken öfkeyi gözler önüne serdi.

Önümüzdeki günlerde gençliğin bu öfkesini büyütme ve örgütlü bir güce dönüştürme sorumluğu genç komünistlerin omuzlarında duruyor.