23 Kasım 2012
Sayı: SİKB 2012/13 (46)

 Kızıl Bayrak'tan
25 yılın birikimi ile
Açlık grevleri sona erdi
İdris Naim Şahin Alevilere yönelik tehditlere destek verdi
“Ulusal İstihdam Strateji” saldırıları devam ediyor
Oyak Renault’da işten atılan işçilerden Yaşar Kula ile konuştuk
Sağlık alanının kapıları sermayeye açılıyor
31 DHF’li tutuklandı
Emekçiler devrim ve sosyalizm için buluştu!
İstanbul “İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği” etkinliğine
gelen mesajlardan
“İşçilerin birliği, halkların kardeşliği” etkinliğine katılan
işçi ve emekçilerden
“Binlerce Alaattin olacak, sosyalizmi kuracağız!”
TKİP IV. Kongresi
Açılış Konuşması
Alaattin yoldaşın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz
Ekim devrimi ve kadın sorunu
Kadın, şiddet ve şiddetin türleri
İşçi direnişleri ve eylemlerinin
karakteri ve özellikleri
Volkan Yaraşır
Otomotiv sanayiinde kriz yayılıyor
Taksim Meydanı
Yayalaştırma Projesi
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...Komünist hareketin 25. yılı vesilesiyle gündeme gelen etkinliklerin sonuncusu 18 Kasım’da İstanbul'da gerçekleştirildi.

Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte yüzlerce emekçi bir araya geldi. “25. yıl: Devrime hazırlanıyoruz!” üst başlığıyla örgütlenen etkinliğe coşku ve devrimci bir atmosfer hakimdi. Birçok açıdan başarılı geçen etkinlik, geriye anlamlı bir deneyim, güçlü-devrimci bir faaliyet tablosu bıraktı. Gazetemizin bu sayısında İstanbul'da gerçekleşen etkinliğe geniş bir yer ayırıyor, elde edilen deneyim ve birikimi okurlarımızla paylaşıyoruz.

Gelinen yerde onlarca sınıf devrimcisinin emeği ile örgütlenen 25. yıl etkinliklerinin sonuna gelinmiş olundu. 25 Kasım'da Adana'da yapılacak 25. yıl etkinliğ ile sınıf devrimcileri önemli bir faaliyet dönemini geride bırakacaklar. Adana'da gerçekleşecek olan etkinliğin de başarılı ve güçlü geçmesi umudu ile tüm okurlarımızı etkinliği sahiplenmeye ve çalışmalarına omuz vermeye çağırıyoruz.

***

Kürt siyasi tutsakların başlattığı ve uzunca bir süredir gündemin ilk sıralarını tutan süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, Abdullah Öcalan'ın çağırısıyla geçtiğimiz hafta sona ermişti. Gazetemizin bu sayısında, bir dizi eyleme, bununla birlikte azgın devlet terörüne sahne olan bu süreci, sonuçları üzerinden ele alan bir değerlendirmeye yer veriyoruz.

***

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele günü yaklaşıyor. Kadına yönelik şiddete karşı mücadeleyi, kadınlara çifte baskı ve kölelik getiren kapitalizme karşı mücadelenin bir parçası olarak ele alan Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu (BDSP), 25 Kasım Pazar günü, saat 15.00'te Avcılar Marmara Caddesi girişinde bir eylem gerçekleştirecek. Bütün okurlarımızı eyleme katılmaya ve kadına yönelik her türlü baskı ve şiddete son vermek için devrimci sınıf mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz.

Ayrıca kadın sorunu ve kadına yönelik şiddet üzerinden bir takım eylemlerin gündeme geleceği bu süreci devrimci bir yaklaşım üzerinden ele almak büyük önem taşıyor. Gazetemizin bu sayısında konuya genişçe bir yer ayırmış bulunuyoruz.