03 Eylül 2010
Sayı: SİKB 2010/35

 Kızıl Bayrak'tan
İşçi sınıfı ayak bağlarından kurtulmaksızın sınıf mücadelesinde
yol alamaz!
Orduda resmi çizgi devam ederken
rejim krizi derinleşiyor!
Kürt halkının özgürlük ve eşitlik
istemleri boğulamaz!
BDSP’nin referandum seminerleri
devam etti..
Metal İşçileri Birliği MYK
Eylül ayı toplantısı sonuçları
BETESAN’da direniş
dayanışmayla büyüyor!.
UPS direnişiyle uluslararası
dayanışma büyüyor
Direnişçi UPS işçileri
eğitim seminerinde buluştu
Toplu görüşme oyunu sona erdi..
İşçi ve emekçi hareketinden.
12 Eylül’ün hesabını
işçi ve emekçiler soracak!
Eyvah; Lenin de
boykota karşıymış!
Devleti aklamanın yeni hamlesi: Ergenekon’dan sonra Cemaat!.
Güney Afrika kapitalizminin konsolidasyonu ve işçi hareketi
Güney Afrika Cumhuriyeti’nde
kitlesel militan grev!
UPS’de sendika düşmanlığı tüm dünyada protesto edildi..
“Yok olup gitsinler!”
Rize’de su boşa değil felakete aktı
Tacizciye terfi,
tacize uğrayana ceza!..
Dünya Barış Günü, TC ve Kürdistan
M. Can Yüce
“Hasta tutsaklar
serbest bırakılmasın”
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

12 Eylül askeri faşist darbesinin 30. yıldönümü, geçmiş yıllardan farklı olarak sermaye düzeninin ihtiyaçları doğrultusunda gündeme getirilen anayasa referandumuna denk geliyor. Artan sosyal yıkım saldırıları, derinleşen yoksulluk ve toplumsal çürüme, demokratik hak ve özgürlüklerin tırpanlanması, baskı ve terör rejimi uygulamalarının yoğunlaşması düzenin referandum tezgahına karşı işçi ve emekçi kitlelerin karşısına devrimci bir alternatif olarak çıkmanın önemini ortaya koyuyor.

Sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda ABD’de tezgahlanan faşist darbenin yıldönümü aynı zamanda rejim krizinin de derinleştiği bir döneme denk geliyor.

Orgeneral İlker Başbuğ’dan görevi devraldığı 27 Ağustos’taki devir-teslim töreninde konuşan yeni Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner, sermaye devletinin önümüzdeki süreçte Kürt halkına karşı inkar ve imha siyasetini derinleştireceğine, anayasa referandumunun sonucu ne olursa olsun resmi çizginin yılmaz savunucusu olacağı mesajını verdi. Koşaner’in, devir-teslim törenindeki konuşması sırasında sınırötesi harekat talebini dile getirmesi ise sermaye devletinin topyekûn savaş stratejisinin önümüzdeki dönemde sahneye konulmaya devam edeceğini gösteriyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken, 3 Eylül’de Diyarbakır’da yapılacak referandum mitinginde vereceği mesajlar merak edilen Tayyip Erdoğan da tartışmalara son noktayı koydu. Sermaye hükümetinin şefi Erdoğan, “Ankara’da ne söylersem Diyarbakır’da da onu söylerim” diyerek sermaye hükümetinin Kürt sorunu konusunda geleneksel çizgiden kopmayacağını gösterdi. Düzen cephesinin aktörleri referandum sürecinde rollerini oynarken işçi sınıfı ve emekçileri 13 Eylül günü bir kez daha yeni yıkım ve kölelik saldırıları bekliyor. 12 Eylül karanlığının hüküm sürdüğü bir düzende sınıf devrimcileri de emekçileri referandum sandığına değil “BOYKOT”a çağırıyorlar.

Anayasa referandumu gündemiyle birlikte hazırlıklarını yoğunlaştıran, sanayi havzalarına, emekçi semtlerine ve merkezi alanlara bildirge, afiş ve çeşitli araçlarla kitle çalışmasını yaygın bir biçimde örgütleyen komünistler, işçi ve emekçileri referandum aldatmacasına karşı devrim ve sosyalizm mücadelesini yükseltmeye çağırıyorlar. Yerellerde gerçekleştirilen referandum seminerleriyle boykot tumunun arka planını da tartışan komünistler, referandum çalışmasını, sınıfa yönelik etkin bir devrimci siyasal sınıf faaliyetiyle birleştirmek için güçlerini seferber ediyorlar.

Önümüzdeki haftanın önemli gündemlerinden birinin ise TÜMTİS üyesi UPS işçilerinin direnişi olması bekleniyor. 1 Eylül günü dünyanın dört bir yanında ve Türkiye’de gerçekleştirilen dayanışma eylemlerin ardından UPS yönetimiyle masaya oturulması beklentileri sürüyor.

Kapsamı ve iç örgütlülüğü açısından oldukça önemli olan UPS direnişinin, taleplerin tamamı kabul ettirilerek sona erdirilmesi büyük bir önem taşıyor. Görüşme gerçekleşsin veya gerçekleşmesin UPS işçileriyle en ileri düzeyden sınıf dayanışmasını yükseltmek başta sınıf devrimcileri olmak üzere tüm ilerici ve devrimci güçlerin önünde bir görev olarak duruyor.

* * *

Önemli hatırlatma:

Gazetemizin önümüzdeki hafta çıkacak 10 Eylül 2010 tarihli sayısını Ramazan Bayramı nedeniyle yaşanacak dağıtım sorunlardan dolayı ertelemek zorunda kaldık. Bayram sonrası yeni sayımız 17 Eylül günü çıkacaktır. Bu zorunlu ertelemeden dolayı tüm okurlarımızdan özür diler, bizi anlayışla karşılayacaklarını umarız.