13 Ekim 2017
Sayı: KB 2017/39

Efendi-uşak ilişkisinde kriz büyüyor
İdlib savaşı ve bölgede değişen dengeler
Rant ve talanın önündeki engeller kalkıyor!
İzmir’de ev baskınları: 4 gözaltı
Krizin faturasını yine işçi ve emekçiler ödeyecek
MİB MYK Ekim ayı toplantısı sonuçları
“İşte barış, dünyayla yarış” mı, “sınıfa karşı sınıf” tutumu mu?
Otomotiv iş kolunda kırılan “rekor”lar sermayedarlara yetmedi
Trakya Cam’da işten atma ve direniş
Nuriye Gülmen: Boyun eğmeyeceğim!
Gerçek ve kalıcı çözüm için devrim, devrim için devrimci sınıf hareketi!
Avrupa’da burjuva demokrasisinden koyu polis devletine doğru
Katalonya’da bağımsızlık ilanı askıya alınıyor
Avrupa’da Ekim Devrimi etkinlikleri
İlan edilen “şehitliğin” ardında gizlenen suç ortaklığı
Düzen yargısı kadın cinayetlerinin, şiddetin önünü açıyor
Ucuz iş gücü yetiştirme eğitimi
İstanbul’da 10 Ekim anmaları
Sarıgazi Halk Festivali yine yasaklandı!
İstanbul ve Çorlu’da devrimci faaliyetler
Ağaçlar kökleri yaşadıkça yaşar
Sosyalist devrim ve demokrasi mücadelesi - V. İ. Lenin
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İstanbul’da 10 Ekim anmaları

 

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleşen katliamda yaşamını yitirenleri anmak ve katliamı lanetlemek için İstanbul’da eylemler gerçekleştirildi.

Kadıköy

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu tarafından gerçekleştirilen anma için kitle Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde saat 19.00’dan itibaren toplanmaya başladı. Sloganlarla süren bekleyişin ardından 19.30’da anma başladı.

“10 Ekim’in hesabı sorulacak!”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi!”, “Saray savaş halklar barış istiyor!”, “10 Ekim’i unutmadık unutmayacağız!” sloganları ile başlayan anmada 10 Ekim’de yaşamını yitirenler adına saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunda katledilenlerin isimleri sayılarak “Yaşıyor!” diye haykırıldı.

İlk olarak, katliamda yaşamını yitiren Dicle Deli’nin babası Faik Deli kitleye seslendi. Bu esnada ise kitlenin içinden atılan “Katil devlet hesap verecek!” sloganı üzerine ise polis anmaya saldırma tehditleri savurdu. Kürsü, belirlenen sloganların dışına çıkılmamasını isterken kitle polisi yuhalayarak öfkeli sloganlarını haykırmaya devam etti.

Faik Deli ise konuşmasında katliamdan sağ kurtulanların yaşamlarının 10 Ekim öncesi ve sonrası olarak ikiye bölündüğünü ifade etti. “Yeter artık insanlar ölmesin” diyen Deli, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’nin taleplerini sıraladı. 10 Ekim davasına da değinen Deli, devletin katliamdaki sorumluluğuna dikkat çekti. “Taşıdıkları bayrakları yere düşürmeyeceğiz” diyerek 10 Ekim’de katledilenlerin mücadelesinin sürdüğüne işaret eden Deli, Ankara ve İstanbul’da yapılan anmalara dönük polis terörünü ise kınadı.

Anma, katliamda yaşamını yitiren Ata Önder Atabay’ın ablasının kardeşine yazdığı şiiri okuması ile devam etti.

Ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko söz alarak katliamı kınayan bir konuşma yaptı. Katliamdan devlet yetkililerinin haberinin olduğunu ifade eden Beko, sorumlular hesap vermedikçe katliamların devam edeceğini söyledi.

Beko’nun ardından okunan basın metninde ise 10 Ekim Katliamı’nın ilk ve son olmadığı hatırlatıldı. 10 Ekim davasında mahkeme heyetinin tutumu hatırlatılarak “Bu tutum ülkenin yönetenlerinin kanlı geleneği sürdürdüğünün açık göstergesidir” denildi. Baskılara, katliamlara rağmen direnişlerin de sürdüğüne dikkat çekilen açıklamada “10 Ekim şehitleri bizimle yaşamaya devam edecek” denildi.

Açıklamanın ardından anma sonlandırıldı. Kitlenin açıklama sırasında “Nuriye, Semih yalnız değildir!” sloganı atması da dikkat çekti.

Bakırköy

Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda, saat 12.30’da başlayan basın açıklamasında ilk olarak, katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından KESK İstanbul Şubeler Platformu adına konuşma yapıldı. Konuşmada katliamın sorumlusu devlet yetkililerinin hâlâ korunduğu fakat katledilenleri anmak isteyenlere azgınca saldırıldığı vurgulandı.

Devamında, DİSK adına Genel-İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı söz alarak katillerin yargılanması için mücadelenin büyütülmesi çağrısı yaptı. Konuşmaların ardından Bakırköylü bir emekçi, barış temalı şiir ve Azeri ezgileri seslendirdi. Ezgilerin ardından anma sonlandırıldı. İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına yapılan eyleme BDSP de katıldı.

Sarıgazi

Katliamın gerçekleştiği saat 10.04’te, Sarıgazi Demokrasi Caddesi’nde anma için bir araya gelindi. Kolluk kuvvetleri de sabahın ilk ışıklarıyla Demokrasi Caddesi’ni ablukaya aldı. Abluka altında da olsa anma yapmakta ısrar eden kitle, devletin saldırı ve tacizlerine aldırmadan anma programını sürdürdü.

10 Ekim’i unutma, unutturma!” sloganıyla başlayan eylem, 10 Ekim’de kat
ledilenler anısına saygı duruşuyla devam etti. Ardından kısa bir açıklama yapılarak katliamların ne ilk ne de son olduğu vurgulandı.

Katillerden ve katliamcı düzenden hesap sorma çağrısı yapıldıktan sonra eylem sloganlarla bitirildi.

 

 

 

 

Mamak’ta 10 Ekim anması

 

Katliamın yıldönümünde saat 19.00’da devrimci ve ilerici güçler Tuzluçayır Mahallesi’nde, 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Eski muhtarlık önünde toplanan kitle “10 Ekim’in hesabı sorulacak, katil devlet hesap verecek” şiarının yazılı olduğu pankart arkasında Tuzluçayır Meydan’a geldi. Burada yapılan açıklamada sabahki anmada estirilen devlet terörü teşhir edilirken, katliamı iktidarın beslediği IŞİD çetesinin gerçekleştirdiği belirtildi. “Katil devlet hesap verecek!”, “10 Ekim’i unutma unutturma!” sloganlarının atılmasının ardından açıklama sonlandırıldı

Ardından ara sokaklarda bir yürüyüş gerçekleştirilerek katliam protesto edildi.

 
Eğitim Sen’den Çorlu’da 10 Ekim anması

 

Eğitim Sen Çorlu Şubesi, Ankara Katliamı’nın ikinci yıldönümünde yaptığı etkinlikle, katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Saat 17.30’da, sendika temsilciliğinde yapılan anma, katliamda yaşamını yitirenler anısına saygı duruşuyla başladı. Ardından 10 Ekim Platformu'nun hazırlamış olduğu sinevizyon gösterimi ile devam etti. Sinevizyon gösterimi sonrasında Eğitim Sen Çorlu Temsilcisi Şükrü Civelek bir konuşma yaparak, katliamların bu topraklarda yeni olmadğına değindi ve mücadelenin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Etkinlik, patlama esnasında yaralanan Ayşe öğretmenin konuşmasıyla devam etti. Ayşe öğretmenin konuşması ardından katılımcılar söz alarak düşüncelerini ifade ettiler.


 
§