6 Ekim 2017
Sayı: KB 2017/38

Sömürü ve yağma düzenine karşı mücadeleye!
Kaçak sarayın temizlik masrafı bile yıllık 2 milyon TL
10 Ekim Ankara Katliamı
Yüksek “direniş şüphesi” ile hukuksuzluğa devam...
Tutuklu gazeteci sayısı 176
TTE saldırısına karşı dışarıda mücadele örgütlenmeli
Üçlü “şer ittifakı”na karşı mücadele kaçınılmazdır
Kod-A işçileri köleliğe karşı direniyor
MİB: Vergi soygununa ve soygun düzenine son!
Avcılar Belediyesi eylemlerine dair
Büyük devrimin aynasında parti davası
Katalonya bağımsızlık referandumu üzerine
BİR-KAR’dan Frankfurt’ta işçi toplantısı
Yeni dönemde üniversiteler bizimdir!
Dev-Genç devrimci tarihimizin toprağıdır
Devlet-çete işbirliğiyle gerçekleştirilen bir katliam: Bahçelievler
Kadına yönelik şiddet ve düzen yargısının rolü
Ernesto Che Guevara
“Bu mütevazı emek sizlerce de bilinsin istedim”
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

BİR-KAR’dan Frankfurt’ta işçi toplantısı

 

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR) Frankfurt İşçi Komisyonu 1 Ekim’de işçi toplantısı gerçekleştirdi. Çeşitli iş kollarında çalışan işçi ve emekçilerin katıldığı toplantıya, işçi kıyımı saldırısıyla karşı karşıya olan LSG Sky Chefs işçileri de katıldı.

Volkswagen’in (VW) egzoz gazı skandalını işçilere fatura etme saldırısı ve LSG’deki saldırıların konu edildiği toplantıda,  ilk olarak katılan öncü LSG işçileri söz alarak süreçlerini anlattılar.

İşçiler, LSG’nin “rekabet edememe, kârların düşmesi ve maliyetlerin yüksek olması” gibi bahanelerle, Frankfurt’taki işletmesini kapatarak Çekya’ya taşımak istediği ve bu yüzden de işçi kıyımını planladığını belirttiler.

Bazıları çok uzun yıllardır çalışmakta olan yüzlerce işçiyi kapsayan bu ağır saldırı karşısında başta iş kolunda örgütlü olan AGİL Sendikası olmak üzere, öncü işçilerin ortaya koydukları çabalar aktarıldı.

LSG’de saldırıya karşı örgütlü duruşun bazı ilk nüveleri olsa bile, henüz bu kapsamlı saldırıları durdurabilecek nitelikte olmadığı, onlarca ülkeden çok çeşitli bir işçi profilinin olduğu işletmede, işçilerin sınıf bilincinin oldukça geri olmasının bunu güçleştirdiği aktarıldı.

LSG işçileri, saldırılara karşı neler yapılabileceği konusundaki önerileri toplantının sonuna bırakmak üzere anlatımlarını sonlandırdılar.

Daha sonra Alman devlet kanalı ZDF’de yayınlanan, Lufthansa Teknik ve LSG’de yaşanan dönüşüm ve saldırılar ile burada dönen oyunları anlatan bir film izlendi. Alman hava yolları Lufthansa’da perde arkasında dönen oyunları başarılı bir şekilde anlatan film konuya daha bir açıklık getirdi.

Verilen aranın ardından, toplantının diğer konusu olan VW’deki egzoz gazı skandalı ve işçilere dönük saldırılar konusu zaman darlığından dolayı başka bir toplantıya bırakıldı. Bu bahiste sadece, VW’nin kendi egzoz skandalının faturasını işçilere keserek, binlerce işçiyi atmayı gündemine aldığı, bunların da büyük çoğunluğunun Almanya’dan olacağı bilgisi verildi.

Toplantı, işçi kıyımı ile karşı karşıya olan LSG işçilerinin hangi mücadele yöntem ve araçlarını kullanabilecekleri üzerine tartışma ve önerilerle devam etti. Yapılan tartışma ve önerilerin ardından, temel çözücü halkanın işçilerin tabandan örgütlenmesi olduğu, bunu da ancak sınıf bilinci taşıyan öncü işçilerin başarabileceği ifade edildi. Dışarıdan verilen desteklerin de ancak bu durumda işlevli olabileceği vurgulandı.

Ayrıca, çeşitli uluslardan oluşan işçilerin daha iyi kaynaşması için bir kültürel etkinlik organize edilmesi; dışarıdan da desteklenen bir dayanışma komitesinin kurulması önerileri de işçiler tarafından olumlu karşılanarak, hayata geçirmek için çaba gösterileceği ifade edildi.

Sunumları, sendikacılık pratiği de olan deneyimli bir işçi tarafından yapılan toplantı oldukça eğitici ve verimli oldu.

BİR-KAR İşçi Komisyonu’nun, değişik vesilelerle eğitim amacı da güden bu tür toplantıları yapmaya devam edeceği belirtildi.

 

 

 

 

BİR-KAR’dan Almanya ve Fransa’da Ekim Devrimi etkinliklerine çağrı

 

İşçilerin Birliği Halkların Kardeşliği Platformu (BİR-KAR), Ekim Devrimi’nin 100. yılıyla ilgili olarak Fransa’nın başkenti Paris’te ve Almanya’nın NRW eyaletine bağlı Wuppertal’da etkinlikler düzenleyecek.

Ekim Devrimi 100. yılında; Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarıyla düzenlenecek etkinlikler için çağrı yapan BİR-KAR’ın açıklaması şöyle:

Ekim Devrimi 100. yılında...

Gelecek mutlak sosyalizm!

 

Dünyayı sarsan büyük sosyalist Ekim Devrimi’nin 100. yılındayız.

Sadece Rusya’da değil, tüm dünyada işçilerin, ezilen mazlum halkların ve tüm insanlığın yaşamında çığır açan ve yeni bir çağ başlatan bu büyük devrimin üzerinden tam 100 yıl geçti. Ne var ki, özellikle Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku’nun yıkılışı ile birlikte şaha kaldırılan anti-komünist kara propagandalara rağmen, Ekim Devrimi, hâlâ güncel ve hâlâ uluslararası burjuvazinin büyük korkusu olmaya devem ediyor. Sosyalizm de hâlâ insanlığın en yakıcı ihtiyacı ve en büyük özlemidir.

İnsanlık, bir yüzyılın ardından, bir kez daha “Ya barbarlık içinde çöküş, ya sosyalizm!” ikilemi ile karşı karşıyadır. Hiç kuşkusuz insanlık bu çöküşe mahkum ve alternatifsiz değildir. 100 yıl önce olduğu gibi bugün de kapitalizm denen sömürü, soygun ve kölelik düzenine karşı alternatifimiz, her türden sömürüden, baskıdan, eşitsizlikten ve kölelikten arındırılmış, herkesin “bir ağaç gibi tek ve hür, ve bir orman gibi kardeşçesine” yaşadığı bir toplum, yani sosyalizmdir.

Tüm yoldaşlarımızı ve devrimci dostlarımızı “Ekim Devrimi 100. yılında; Gelecek mutlak sosyalizm!” şiarı ile düzenleyeceğimiz etkinliğimize katılmaya, ‘Yeni Ekimler’e ve sosyalizme inancımızı, coşkumuzu ve sevincimizi bizimle paylaşmaya çağırıyoruz.

Fransa-Paris

Program:

* Konuşma

* Devrimci marşlar

* Şiir dinletisi

* Ekim Devrimi ile ilgili film gösterimi

Tarih: 8 Ekim 2017

Saat: 15.00

Adres: C.İ.C.B 21 Ter Rue Voltaire

75011 / Paris

Almanya-Wuppertal

Program

* Konuşma

* Devrimci marşlar

* Şiir dinletisi

* Ekim Devrimi ile ilgili film gösterimi

Tarih: 7 Ekim 2017

Saat: 16.00

Adres: Alte Feuerwache, Gathe 6, 42103 Wuppertal

 

 

 

 

Fransa’da kalıcı OHAL yasalaştı

 

Avrupa’da polis devleti uygulamaları her geçen gün daha da artarken iki yıldır OHAL ile yönetilen Fransa’da, burjuvazi OHAL’in kendilerine sunduğu nimetlerden vazgeçmemek için yeni bir yasa çıkardı.

Fransa’da 13 Kasım 2015’te 130 kişinin hayatını kaybettiği silahlı ve bombalı saldırının ardından ilan edilen OHAL 6 kez uzatıldı. 1 Kasım itibariyle sona erecek OHAL’i kalıcılaştırmak için harekete geçen parlamento yeni ‘Terörle Mücadele Yasası’nı 415 ‘Evet’ oyuna karşın 127 ‘Hayır’ ve 19 çekimser oyla kabul etti.

OHAL’i kalıcılaştıracak yasayı onaylayanlar “kalıcı hale gelen tehdide karşı kalıcı bir cevap” söylemiyle kendilerini savunuyor.

Yeni düzenlemeyle adli makamların birçok yetkisi valiliklere devredildi. OHAL kapsamında bulunan “ibadethaneleri kapatma, adres baskınları, aramalar, güvenlik bölgesi ilan etme ve ev hapisleri” gibi çok sayıda uygulama yasada yer alırken valiliklerin yetkisinde olacak.


 
§