15 Eylül 2017
Sayı: KB 2017/35

Dikta rejimi ancak sınıf mücadelesiyle yıkılabilir!
Reza Zarrab davası ve AKP’nin zayıf karnı
Gerginliğe dayalı siyaset ve gerginliğin pazarlanması
Kontrgerillanın yeni katliam aracı: SİHA
Metalde kazanımın anahtarı Metal Fırtına ve Greif’tir!
EİB’den sempozyum çağrısı
İşçi sınıfı mücadeleyi sürdürüyor
12 saatlik çalışma süresi ve sınıfa dönük saldırılar üzerine...
Gece çalışması: Kapitalistin kan dolu kadehi
Kadına şiddet üreten kapitalizm, eşitlik sunan sosyalizm!
Yeni insanın inşasında eğitim
Eğitimdeki gericileşme ve TÜSİAD’ın serzenişleri
Gerici eğitime karşı başka bir dünya mümkün!
Üniversitelerde yeni mücadele yılı
Deyr ez-Zor savaşı, emperyalistler ve PYD
Asya-Pasifik’te sular ısınmaya devam ediyor
Bağımsızlık referandumu ve Kerkük sorunu
Bir fırtına bir “çaresizlik”
Şili halkının direniş sembolü: Victor Jara
Musa Anter Kürt halkının mücadelesinde yaşıyor!
Müziğe aşık bir devrimci ozan: Ruhi Su
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İşçi sınıfı mücadeleyi sürdürüyor

 

İşçi sınıfı kıyım saldırılarına ve sendika düşmanlığına karşı grev ve direnişlerle mücadeleyi sürdürüyor.

Tekno Maccaferri grevine jandarma saldırısı

Düzce’de bulunan Tekno Maccaferri fabrikasında 31 Temmuz’dan bu yana grevde olan işçiler 12 Eylül’de ikinci defa jandarma saldırısıyla karşılaştılar.

Patronun sefalet dayatmaları karşısında başlayan grev 43. gününde devam ederken yasak olmasına rağmen patron fabrikadan malları çıkarmaya çalıştı.

Bu duruma tepki gösteren işçiler kamyonların önüne geçerek sevkiyatı engellemek istedi.

Ancak patronun burjuva yasaları dahi çiğneyen bu tutumuna jandarma da destek verirken kamyonları engellemek isteyen işçilere saldırdı.

Birleşik Metal-İş Sendikası tarafından “12 Eylül askeri darbesi OHAL, grev yasaklama ve grev kırıcılığı ile devam ediyor” başlığıyla yapılan açıklamada patronun grev kırıcılığına jandarmanın ortak olarak işçileri darp etmesi teşhir edildi.

Ayrıca bu işin valiliğin oluru ve savcılığın sözlü talimatı ile gerçekleştirildiği belirtildi.

Real işçileri eylemlerini sürdürüyor

Hileli iflas yoluyla hakları gasp edilerek işsiz bırakılan Real Market işçileri eylemlerine devam ediyor.

İşçiler 8 Eylül’de aynı patrona ait Metro Market’in İstanbul Güneşli’deki genel merkezine giderek haklarını istedi.Yapılan basın açıklaması ve konuşmalarla yaşanan hak gaspı teşhir edilerek Metro Market’in de işçilerin alacağından sorumlu olduğu ifade edildi.

Ardından ise işçiler Metro Market’in de alacaklarından sorumlu olduğunu ve bu alacakların bir an önce ödenmesini talep eden dilekçelerini şirket yönetimine ileterek eylemi sonlandırdı.

Real Market işçileri, 11 Eylül’de de kendilerini ortada bırakan Tez-Koop-İş Sendikası’nı protesto etti.

Cevahir AVM önünde toplanan işçiler Şişli Camisi karşısında bulunan Tez-Koop-İş İstanbul 1 No’lu Şube önüne siyah çelenkle giderek burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamanın ardından işçiler “Sarı sendikacılığı, Tez-Koop-İş Sendikası’nı protesto ediyoruz” yazılı siyah çelengi sendikanın kapısına bıraktı.

DHL Express’te direniş iki ayı doldurdu

Türk-İş’e bağlı Tüm Taşıma İşçileri Sendikası’nda (TÜMTİS) örgütlendikleri için işten atılan DHL işçileri, direnişlerinin 53. gününde (7 Eylül) DHL Express Merkez Ofisi önünde eylem gerçekleştirdi.

Eylemde konuşan TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, DHL’nin sendikal haklara saygı taahhüdünü tutmadığına dikkat çekti. Ancak direnişin kazanımla biteceğini vurguladı.

Uluslararası Taşıma İşçileri Federasyonu (ITF) delegasyonu da işçilerle dayanışmalarını ifade eden konuşmalar yaptılar. Konuşmaların ardından direniş kararlılığı vurgulanarak eylem sonlandırıldı.

Polis ablukasında gerçekleşen eyleme Türk Metal, Deriteks, Limter-İş, BTS, Toleyis ve Selüloz-İş yöneticileri de katıldı.

Babacanlar Kargo işçilerinden eylemler

Antep’te Babacanlar Kargo’da TÜMTİS’e üye 9 işçinin darp edilerek işten çıkarılması 13 Eylül’de Antep’te ve İstanbul’da eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamaları ile protesto edildi.

Antep’te Babacanlar Kargo önünde gerçekleştirilen eyleme, TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk, Genel Sekreteri Gürel Yılmaz, Antep ve Adana Şube başkan ve yöneticileri ile TÜMTİS’te örgütlü iş yerlerinden işçilerin yanı sıra Türk-İş, DİSK ve KESK’e bağlı sendikaların şube başkan ve yöneticileri de katılarak destek verdi.

Kenan Öztürk, yaptığı açıklamada Babacanlar Kargo’nun, sendika hakkına saygı göstermek zorunda olduğunu belirtti. Sendika düşmanı patronun, yakın akrabaları ve diğer adamları ile TÜMTİS’te örgütlenen işçileri darp ederek işten çıkardığını aktaran Öztürk, saldırı sonucunda yaralanan işçilerin 3 ila 7 günlük ‘iş göremez raporu’ aldıklarını ifade etti.

Tüm bu saldırılara rağmen 5 Eylül’den bu yana iş yeri önünde başlatılan direnişin devam ettiğini belirten Öztürk, “Babacanlar işvereni, direnişimizi kırmak için kaçak işçi çalıştırmaktan da geri durmuyor. İşten çıkardığı sendika üyesi işçilerin yerine Suriyeli göçmen işçileri getirerek günde 13-14 saat, sigortasız ve güvencesiz koşullarda çalıştıran işveren sendikalaşmanın önüne geçmeye çalışmaktadır” dedi. Öztürk son olarak, Babacanlar Kargo’yu hukuksuzluğa son vermeye çağırarak açıklamasını sonlandırdı.

İstanbul’da da Babacanlar Kargo’nun Sefaköy Sanayi Sitesi’nde bulunan şubesinin önünde gerçekleştirilen basın açıklaması ile şirketin sendika düşmanı tutumu teşhir edildi. Eyleme DHL Express direnişçileri de katıldı.

Orkide Yağ direnişi sona erdi

Orkide Yağ fabrikasında sendikalaştıkları için işten atılan ve buna karşı fabrika önünde direnen işçiler, direnişlerini sona erdirdi.

Öz Gıda-İş Sendikası, bayramda direnişlerine ara veren işçilerin ekonomik nedenlerden dolayı çalışmak istediklerini ve işçilerle toplantı yapacaklarını açıklamıştı.

Son olarak 10 Eylül’de sendikadan konuyla ilgili açıklama yapılarak fabrika önündeki direnişin sonlandırıldığı duyuruldu. Açıklamada, TMSF ve Orkide Yağ yöneticilerinin sürdürdüğü hukuksuzluğun 20 Eylül’de fabrika önünde yapılacak eylemle protesto edileceği belirtildi.

İşçilerin haklarını geri almak için başvurduğu kurum ve kişilerin kendilerini duymadığına, TMSF’nin atadığı kayyımın hukuksuzluğa devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada; “Ekonomik sebeplerle işçi çıkartılmasının üzerinden 3 ay geçmeden, işten çıkartılan kişilere herhangi bir çağrı yapılmadan 07.09.2017 tarihinde Orkide yağ fabrikasına 4 yeni kişinin işe alınması en hafif ifadeyle yasaları hiçe saymak ve ben yaparım olur demektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada kapı önündeki direnişin sonlandığı ancak mücadelenin süreceği ifade edildi.

 
§