24 Mart 2017
Sayı: KB 2017/12

Referandumdan 1 Mayıs’a...
Referandum ve sendikaların tutumu
İşsizlik, kapitalizmin “velinimeti”
Kamu emekçileri direniyor!
Referandum ve sosyalizmin güncelliği
“Dinler savaşı”ndan medet ummak…
Newroz ateşi Türkiye’nin dört bir yanında yakıldı
Dinci-gerici iktidarın Alevi düşmanlığı
AKP’nin “Nazi” benzetmesi ve kendi kirli sicili
“Aklın, vicdanın, bilimin onaylamadığını yargı onaylamış; bizim için yok hükmünde!”
Gündemdeki referandum üzerine - H. Fırat
Emekçi kadınlar AKP’nin yalanlarına prim vermemelidir
Kürt ve kadın olmak
Hem ucuz, hem de köle bir nesil yaratmak için çalışıyorlar
Tarikat yurtlarında yaşananlar
Suriye’ye karşı savaş yedinci yılında
Hollanda seçimleri ve Avrupa’daki yankıları
Balkanlar’da büyüyen kriz ve savaş olasılığı
Bir savaş andı: Kızıldere!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kamu emekçileri direniyor!

 

Kamu emekçileri KHK’larla ihraçlara karşı birçok ilde direnişlerine devam ediyor.

İstanbul

İstanbul’da ihraçlara karşı direnen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi emekçiler 16 Mart günü direniş sürecine ilişkin toplantı yaparak oturma eylemlerinin saatlerini revize etti, her Perşembe günü İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde eylem yapma, Dayanışma Platformu ve dayanışma fonu kurma, direnişin sesi olacak bir yayını KESK bünyesinde çıkarma ve 15 günde bir toplantı yapma kararı aldılar. Emekçiler 17 Mart sabahı 9.00’da FOX TV önünde eylem yaparak aylardır yaptıkları eylemlere sessiz kalan basını protesto etti. Basın açıklaması öncesi kanalın güvenlik görevlileri “Önlüklerle hoş bir görüntü olmuyor. Kanalın itibarı zarar görüyor” gibi sözlerle engelleme girişiminde bulundu.

Yapılan görüşmede “Kanalın önünde basın açıklaması yapılmaması şartıyla” emekçilerle ilgili bir haber yayınlayacaklarını iddia eden görevliler daha sonra buna bile yanaşmadılar. Bunun üzerine emekçiler kanalın önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Saat 13.00’te ise Kartal Meydan’da stand açan emekçiler eylemlerini buraya taşıdılar.

Direniş 18, 20 ve 22 Mart’ta da Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda sürdü. Eylemleri boyunca çevreye seslenen emekçiler teşhir konuşmaları yaptı, imza topladı. Direnişçi kamu emekçilerine Kadıköy ve Bakırköylü emekçiler de destek veriyorlar. Özellikle Bakırköy’de çeşitli partilerin referandum çadırlarıyla ses yayını yapmalarına rağmen, çevredekilerin kamu emekçilerinin direnişine ilgisi ve desteği göze çarpıyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı’ndaki işinden KHK’yla atılması üzerine Kadıköy’deki Khalkedon Meydanı’nda direnişe geçen Betül Celep’in direnişi de 23 Ocak’tan beri sürüyor.

Ankara

KHK’yla ihraç edilen emekçiler Nuriye Gülmen, Semih Özakça ve Veli Saçılık, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde ihraçlara karşı direnişlerini sürdürüyor. “İşimi geri istiyorum” talebiyle gerçekleşen oturma eyleminin 129., açlık grevininse 9. günü olan 17 Mart günü polis direniş alanına saldırdı. Direnişçi kamu emekçilerini ve destekçilerini yerlerde sürükleyen polis, 9 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Polis, Veli Saçılık’ın annesi Kezban Saçılık’ı da yerlerde sürükledi. Anne Saçılık baygınlık geçirmesi nedeniyle gözaltına alınmadı. Bir süre sonra Nuriye Gülmen ve Semih Özakça diğer gözaltılardan ayrılarak TEM şubesine götürüldü. Diğer gözaltılar ilerleyen saatlerde serbest bırakılırken Gülmen ve Özakça 19 Mart günü mahkemeden serbest bırakıldı. Gülmen ve Özakça’nın gözaltında olduğu süreçte ise direniş kesintisiz olarak sürdürüldü.

Aydın’da polis saldırısı ve direniş devam ediyor

Aydın’da KESK üyesi kamu emekçilerinin direnişi sürüyor. Direnişlerinin 28. günü olan 18 Mart’ta da eylemlerine devam eden kamu emekçileri, bir kez daha polis saldırısına uğradı. Polis saldırısında 7 kişi gözaltına alınarak karakola götürüldü.

İllerde protesto eylemleri

İhraçları protesto etmek için kamu emekçileri tarafından çeşitli illerde basın açıklamaları yapıldı. 18 Mart günü Çorlu, Ankara, Manisa, Diyarbakır ve İzmir’de, 19 Mart günü ise Kayseri’de basın açıklamaları yapıldı.

 

 

 

 

Kamuda “terör” bahanesiyle sözleşme feshinin önü açıldı

 

Sermaye devletinin OHAL rejimiyle kamu emekçilerini hedef alan saldırıları devam ediyor. Hiçbir somut gerekçe ortaya konmadan, tamamen keyfi bir şekilde yürütülen kamu emekçilerine yönelik ihraç saldırıları sürerken diğer yandan saldırıları yaygınlaştırmak ve yasal kılıf oluşturmak için de düzenlemeler yapılıyor. Son olarak da “sözleşmeli personel”e yönelik düzenleme ile “terör” demagojisi yapılarak sözleşme feshetmenin önü açıldı.

6 Haziran 1978 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren ‘Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’da yapılan değişiklik 22 Mart tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

“Terör” demagojisiyle sözleşmeli personele yönelik saldırının önünü açan düzenlemeye göre “terör örgütleriyle eylem birliği içinde olması, bu örgütlere yardım etmesi, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanması ya da kullandırması, bu örgütlerin propagandasını yapması” durumları da sözleşme feshi bahanelerine eklendi.

 

 

 

 

TI Otomotiv’de greve saatler kala satış!

 

TI Otomotiv’de uzun süredir TIS görüşmeleri sürüyordu. Anlaşma sağlanamadığı için TI Otomotiv’de 20 Mart’ta greve çıkılacaktı. Fakat greve saatler kala, 19 Mart gecesi MESS ile Türk Metal anlaştı.

Zafer sözleşmesi yaptığını ilan eden Türk Metal, gece TI Otomotiv önünde “zafer” kutlaması yaptı.

Yaptıkları “zafer sözleşmesi”ne göre, saat ücretleri 7.90’nın altında olan işçilerin saat ücretleri 7.90’a getirilecek ve üzerine 90 kuruş ve kıdem yılına göre 10’ar kuruş zam yapılacak. Fakat 7.90 zaten mevcut asgari ücrete karşılık düşen saat ücreti.

TI’de şu an işçilerin üçte ikisi de yeni işçiler, yani kıdem zammı bir kandırmaca.

Bunun yanında TI ve Ficosa’da dördüncü ikramiye alınmış oldu. Zaten bu iki fabrika MESS kapsamına girdiği için 4. ikramiyenin de MESS tarafından verilmesi kesindi. İşte bu dördüncü ikramiyeden gelen farkı Türk Metal “zafer” diye yutturmaya çalışıyor.

İşçiler ise bunun bir zafer olmadığını, ücretlerin MESS kapsamındaki fabrikaların seviyesine çekildiğini belirtiyor.

TI Otomotiv bu sene MESS’e dahil oldu.

Akbank’ta grev kararı asıldı, hükümet grevi yasakladı

 

Akbank yönetimi ile Banka ve Sigorta İşçileri Sendikası (BANKSİS) arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca grev kararı alındı. Grev kararı, 20 Mart günü bazı Akbank şubelerine asıldı.

Ancak sermaye hükümeti bir kez daha işçilerin karşısına grev yasağıyla çıktı. Akbank’ta alınan grev kararı, Bakanlar Kurulu tarafından yasaklandı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu kararında, “Grev kararının, ekonomik ve finansal istikrarı bozucu nitelikte görüldüğünden altmış gün süreyle ertelenmesi kararlaştırılmıştır” bahanesine yer verildi.


 
§