4 Kasım 2016
Sayı: KB 2016/41

Haklarımız ve geleceğimiz için mücadeleye!
Tek alternatif sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti!
Rejim krizine model arayışı
“Yeni cumhuriyet” sosyalist işçi-emekçi cumhuriyeti olacaktır
Direniş kendi yolunu açar elbet
Cumhuriyet Gazetesi baskını ve CHP’nin ikiyüzlülüğü
Darağacının gölgesinde kalan gerçekler
Amed saldırısına karşı eylemler ve polis terörü
Demokrasi İçin Birlik Bildirgesi, demokrasi sorunu ve ötesi
Başkanlık, sermaye devletinin istikrar arayışının bir ürünü
Ekim Devrimi ve devrim teorisi
Kamuda kıyımlar, tutumlar ve mücadelenin sorunları - I
Bakırköy Belediye işçileri grevinin ardından…
“Haklarımız için sonuna kadar direnmekte kararlıyız!”
Metalde Grup TİS görüşmeleri tıkandı
Kadın işçi grevlerinin gösterdikleri
Kadın işçilerin talepleri için örgütlü mücadeleye!
Düzenin hizmetindeki bir kurum: YÖK
Musul operasyonu ve ötesi
Çelişkiler keskinleşiyor; silahlanmaya dev bütçeler ayrılıyor!
Aydınlanma ve bir eylem klavuzu; Marksizm
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Amed saldırısına karşı eylemler ve polis terörü

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin basılmasına ve eşbaşkanlar Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına karşı eylemler ve polisin saldırıları 30 Ekim’de de devam etti. Şişli Meydanı’nda yapılan eylemin ardından polis kitleye saldırdı. Gebze’de ise HDP binası önünde yapılmak istenen basın açıklaması polisin tehditleri ve engellemesiyle karşılaştı.

Şişli’de polis ablukası ve dayatmaları

Şişli Meydanı’ndaki eylem öncesi polis alanı TOMA ve çevik kuvvetle ablukaya aldı. Eylemde HDP, HDK, DBP İstanbul örgütlerinin imzasının yer aldığı “Amed irademizdir darbelere teslim etmeyeceğiz” yazılı pankart açılırken yaklaşık 300 kişilik kitle sloganlarla toplandı. Polis eylem boyunca yaptığı anonslarla basın açıklamasının yapılıp kitlenin sessizce dağılmasını dayattı.

Polis dağılan kitleye saldırdı

HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın konuşmalarının ardından eylem sonlanırken Mecidiyeköy yönüne doğru dağılan kitleye polis “slogan atmayın” diyerek plastik mermilerle saldırdı. Çevik kuvvet Şişli Camii’nden Mecidiyeköy meydana kadar terör estirerek koşturdu.

Gebze’de basın açıklamasına polis engeli

HDP Gebze ilçe binasında bir araya gelen kitle ise basın açıklaması için dışarı çıktı. TOMA ve çevik kuvvetle binayı yoğun abluka altına alan polis dışarıda basın açıklamasına izin verilmeyeceği dayatmasında bulundu. Polisle yapılan tartışmaların ardından sloganlarla bekleyen kitle basın açıklaması için HDP ilçe binasına geri döndü ve basın açıklaması binada gerçekleştirildi. Açıklamada AKP’nin seçilmişlere, özgür basına ve emekçilere karşı baskıcı, yasakçı politikalarına karşı eşitlik ve adalet için zulme karşı direniş vurgusu yapıldı.

Gebze’de yaşanan ablukanın bir benzeri de Darıca ve Dilovası’nda yaşandı. Basın açıklaması için bir araya gelmeye çalışan kitleyi sürekli terörize eden, baskı ve dayatmalarda bulunan polis Darıca’daki HDP binasını da ablukaya aldı. Daha sonra kitleye saldıran polis 25 kişiyi darp ederek gözaltına aldı. Polis saldırısında bir çok kişi yaralanırken, HDP ilçe binası da polisler tarafından talan edildi.

 

 

 

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atandı

 

Sermaye devleti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atadı. Geçtiğimiz hafta Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı polis tarafından gözaltına alınmıştı. Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alındığı saatlerde polis, Büyükşehir Belediyesi’ni TOMA ve çevik kuvvet ile abluka altına almış, daha sonra Belediye binasına yönelik baskın gerçekleştirmişti. 5 gün gözaltında tutulun Kışanak ve Anlı, 30 Ekim’de çıkartıldıkları mahkeme tarafından “terör örgütüne üye” oldukları iddia edilerek tutuklanmışlardı.

Tutuklama saldırısının ardından sermaye devleti 1 Kasım günü belediyeye kayyım atadı. Diyarbakır Büyükşehir Belediye’sine kayyım olarak Ankara Etimesgut Kaymakamı Cumali Atilla’nın atandığı belirtildi.

Belediye binasındaki polis ablukası sürerken, belediye çalışanları binaya kimlik kontrolünün ardından alınıyor.

Dersim’de OHAL boyunca eylem yasağı

 

Türk sermaye devletinin söz ve eylem özgürlüğüne yönelik saldırıları kapsamında son olarak Dersim’de “yasak” ilan edildi. Tunceli Valiliği tarafından 27 Ekim günü yapılan açıklamayla açık alanda, basın açıklaması dışındaki her türlü etkinlik OHAL süresince iptal edildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Basın açıklaması dışında açık alanlarda yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant durma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma eylemi, konser ile birlikte 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler ile 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler OHAL süresince yasaklanmıştır.”

 

 

 

 

Tutuklama terörü

 

Kürt halkına yönelik kirli savaşını, seçilmiş siyasetçilere yönelik gözaltılar ve tutuklama terörüyle tırmandıran Türk sermaye devleti saldırılarını farklı bir boyuta taşıdı. Son olarak gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak ile KJA dönem sözcüsü Ayla Akat Ata 30 Ekim’de tutuklandı.

OHAL KHK’ları ile HDP ve DBP’li belediyeleri hedef alan sermaye devleti, son olarak da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları Fırat Anlı ve Gültan Kışanak’ı gözaltına almıştı.

Günlerce avukat görüşü engellenen eşbaşkanlar 29 Ekim’de avukatlarıyla görüştükten sonra gözaltı işlemleri tamamlanarak ertesi gün savcılığa çıkarıldı. Savcılığın “örgüt üyeliği” iddiası ve tutuklama talebiyle mahkemeye sevk ettiği Anlı ve Kışanak tutuklandı.

26 Ekim günü eşbaşkanlar için Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasında polis saldırısında darp edilerek gözaltına alınan Ayla Akat Ata da 30 Ekim’de çıkarıldığı mahkemede “örgüt yöneticiliği” iddiasıyla tutuklandı. Eşbaşkanlar şahsında iradesine sahip çıkan Kürt halkı ülke çapında eylemlerini sürdürürken sermaye devleti eylemleri de hedef almış, polis pek çok yerde eylemlere azgınca saldırmıştı.

 
§