28 Ekim 2016
Sayı: KB 2016/40

Birleştirici tek seçenek devrimci direniş çizgisidir!
Ortadoğu, Türkiye ve Kürt sorunu
Darbe fırsatçıları darbeleri soruşturamaz!
CHP tipi muhalefet!
Kürt halkının iradesi sınanıyor
Medya raporu: OHAL’de 118 kapatma, 56 tutuklama!
“Bütün sorunları işçi sınıfının bilinci ve mücadelesiyle çözebiliriz!”
“Uğur Konfeksiyon'a işçi kıyımı ne demekmiş göstereceğiz!”
Hakların ve geleceğin için kavgaya hazırlan!
Tırmanan siyasal gericilik ve zor döneme devrimci hazırlık
Yaşadıklarımız hesabı sorulmamış bir geçmiş olmayacak
Cumartesi Anneleri: Kaybedenleri affetmeyeceğiz!
Gözaltı ve azgınlaşan polis şiddeti
AÜ Hukuk Fakültesi’nde hukuk paneline “izin” yok!
Liseliler birliğe, okullar meclise!
Ya direniş, ya direniş!
"Bir araya gelmediğin sürece yokluğa mahkum edilmeye devam edersin"
“Patronlar nasıl birleşip işçi sınıfına savaş açıyorsa işçiler de birleşmelidir”
OHAL ipinde iki cambaz
Kartal İşçi-Emekçi Kadın Komisyonu buluşması
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Medya raporu: OHAL’de 118 kapatma, 56 tutuklama!

 

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Ankara Şubesi, 23 Ekim günü Mülkiyeliler Birliği’nde düzenlediği basın toplantısıyla son 3 aylık medya raporunu açıkladı.

ÇGD Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Çınar Livane Özel tarafından sunulan raporda 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte basına yönelik saldırıların geldiği boyut gözler önüne serildi.

Çınar Livane Özel bu süreçte basına yönelik saldırılara ilişkin şu istatistiki bilgileri paylaştı: “OHAL sürecinde 118 basın kuruluşu kapatıldı, 184 basın emekçisi gözaltına alındı ve bunlardan 56’sı tutuklandı; 886 basın emekçisi işsiz kaldı, 620 gazetecinin basın kartı, 32’sinin de parlamento kartı iptal edildi.”

Özel, Türkiye’nin basın ve gazeteci mezarlığına dönüştüğünü ifade ederek; “Eleştirel habercilik yapan basın organlarına baskılar sistematik hale geldi. Türkiye’de siyasal ve toplumsal hayat bir darbeden kurtulmuştur ama düşünce, basın ve ifade özgürlüğü darbe üzerine darbe yedi” dedi.

Kapatma, yayın yasağı ile birlikte basın emekçilerinin karşılaştığı işsizlik oranlarına dikkat çekilen raporda CİHAN’dan 60, TRT’den 44, kapatılan radyo, televizyon ve internet sitelerinden 750 kişinin işsiz kaldığı belirtildi.

 

 

 

 

Muhalif basına erişim engelleri

 

Basına yönelik baskı ve engellemeleri sürdüren sermaye devleti, Dicle Haber Ajansı (DİHA) ve sendika.org internet sitesini erişime engelledi.

DİHA’nın abone ve okurlarına ulaştığı www.diha-haber.win adresi, 24 Ekim gecesi BTK tarafından 47. kez erişime engellendi. Daha önceki erişim engellerinde resmi karar açıklanmasına karşın, bu kez BTK sorgulama sayfasında erişim engeline ilişkin herhangi bir karar gösterilmedi.

Aynı gece sendika.org sitesine de erişim engeli yaşanmaya başlarken sendika.org konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Dün akşam saatlerinden bu yana kademe kademe sitemize erişim sorunları yaşanmaya başladı. Kısa süre içinde Proxy olmaksızın Türkiye’den giriş yapmak isteyenler sitemize erişemez oldu. BTK’dan sitemiz hakkında bir erişim engeli kararı olup olmadığına baktığımızda ise ‘Herhangi bir erişim engeli kararı yok’ kararı karşımıza çıkıyor.

Hem sorunun tanımlanması hem de okurlarımızın yeniden siteye erişiminin sağlanması için çalışmalarımız sürüyor.”

 

 

 

 

Alevilerden TV 10 için eylem

 

Kanun hükmünde kararname ile kapatılan TV 10 için Aleviler tarafından 22 Ekim günü eylem yapıldı.

Galatasaray Meydanı’nda başlayan eylemde Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Yönetim Kurulu Üyesi Aydın Deniz, ana akım medya Alevilerin talep ve sorunlarına sessiz kalırken TV 10’un bunları yansıttığına dikkat çekti. Aydın devamında birçok ülkeden onlarca Alevi kurumunun imzası olan dilekçeyi okudu. Başbakanlığa gönderilecek olan dilekçede şunlar yer aldı: “TV 10’un OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname’ye dayanılarak kapatılmasını yanlış buluyoruz. TV 10’u kapatmak biz Alevilerin sesinin kesilmesi anlamına gelmektedir. Bu haksız ve yanlış kararın kabul edilemez olduğunu ve derhal düzeltilerek TV 10’un yayın hayatına kaldığı yerden devam etmesine karar verilmesini talep ediyoruz.”

Dilekçenin okunmasının ardından bağlamalar eşliğinde deyişler söylendi. Cumartesi Anneleri’nin de katıldığı eylemde Ali Gülmez’in annesi Selvi Gülmez de deyiş söyledi. Eylem Alevi Gençlik Hareketi’nin (AGH) aşure dağıtımıyla sona erdi. Eyleme İstanbul Üniversitesi direnişçisi Buse Bayram da destek verdi.


Kepenk kapatmaya soruşturma

 

Dersim’de 16 Ekim günü Pülümür Vadisi’ne yönelik yapılan bombardıman ve sonrasında çıkan çatışmada 13 gerillanın yaşamını yitirmesi üzerine kent merkezindeki tüm esnaflar, savaş politikalarına dönük tepkilerini 21 Ekim günü kepenk kapatarak gösterip, hayatı durdurmuştu.

Dersimlilerin de bu protestoya destek vermesi üzerine hemen harekete geçen Cumhuriyet Başsavcısı’nın mahallelerinde kepenk açmayan esnaf hakkında soruşturma açtığı bilgisi yansıdı. Valilik ise kent genelinde toplu olarak kepenk kapatılmasını yasakladı.

Kepenk kapatan esnaflar da, çok sayıda kent sakini ile birlikte ifade için il polis müdürlüğüne çağrıldı, aralarından bazıları gözaltına alındı. Kentte ifadeye gelmeleri için aranan 6 kişinin de, ifadeye gitmemeleri üzerine polis zoruyla gözaltına alınarak karakola götürüldükleri öğrenildi. Karakola götürülen bu kişilerin telefonlarına el konuldu.

 
§