28 Ekim 2016
Sayı: KB 2016/40

Birleştirici tek seçenek devrimci direniş çizgisidir!
Ortadoğu, Türkiye ve Kürt sorunu
Darbe fırsatçıları darbeleri soruşturamaz!
CHP tipi muhalefet!
Kürt halkının iradesi sınanıyor
Medya raporu: OHAL’de 118 kapatma, 56 tutuklama!
“Bütün sorunları işçi sınıfının bilinci ve mücadelesiyle çözebiliriz!”
“Uğur Konfeksiyon'a işçi kıyımı ne demekmiş göstereceğiz!”
Hakların ve geleceğin için kavgaya hazırlan!
Tırmanan siyasal gericilik ve zor döneme devrimci hazırlık
Yaşadıklarımız hesabı sorulmamış bir geçmiş olmayacak
Cumartesi Anneleri: Kaybedenleri affetmeyeceğiz!
Gözaltı ve azgınlaşan polis şiddeti
AÜ Hukuk Fakültesi’nde hukuk paneline “izin” yok!
Liseliler birliğe, okullar meclise!
Ya direniş, ya direniş!
"Bir araya gelmediğin sürece yokluğa mahkum edilmeye devam edersin"
“Patronlar nasıl birleşip işçi sınıfına savaş açıyorsa işçiler de birleşmelidir”
OHAL ipinde iki cambaz
Kartal İşçi-Emekçi Kadın Komisyonu buluşması
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kürt halkının iradesi sınanıyor

 

Kürt halkının iradesine yönelik yeni bir saldırı gerçekleşti. Diyarbakır Belediyesi eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı gözaltına alındı. Hiçbir hukuk insanı, Kışanak ve Anlı’nın tutuklanıp, tutuklanmayacağını söyleyemez. Çünkü yazılı hukukta onların gözaltına alınmasının da, belediye binasının aranmasının da yeri yok. Bu saldırılar sermaye devletinin Kürt halkının iradesine yönelik, yeni ve diğerlerinden daha üst boyutta bir politik saldırısıdır. Kışanak ve Anlı gözaltındayken oluşacak tepkiye göre tutuklanacaklar ya da serbest bırakılacaklar diyebiliriz. Çünkü Diyarbakır Belediyesi eşbaşkanlarının gözaltına alınması, tamamıyla Kürt halkının iradesini net biçimde sınamak için yapılan bir saldırıdır.

Daha kayyım atamaları yapılmadan önce onlarca belediye eşbaşkanı gözaltına alınmış, tutuklanmıştı. Ardından belediyelere kayyım atamaları oldu. Şimdiye kadar sermaye devleti bu saldırılarında Diyarbakır Belediyesi'ni “muaf” tutmuştu. Çünkü, hem Diyarbakır’a (Amed) karşı Kürt halkının toplam bir hassasiyeti var, hem de Gültan Kışanak ve Fırat Anlı Kürt halkı için daha özel bir değer taşıyorlar. Bu yüzden önceki saldırılarında Diyarbakır’ı “muaf” tuttular.

Peki şimdi niye gözaltına aldılar?

Suriye ve Irak’ta Türkiye, şu an, ötelenmiş durumda. Fırat Kalkanı operasyonu başından beri IŞİD’i değil asıl olarak PYD’yi esas alıyordu. Fırat Kalkanı ilk başladığında, “operasyonu birlikte planladık” diyen ABD, Musul’da Türkiye’nin ötelenmesinden sonra, “PYD’nin vurulmasına göz yummayacağız” dedi. Türkiye Ortadoğu’da ötelenirken, Kürtlerin eli güçleniyor. Bu olgu karşısında Türk sermaye devleti Diyarbakır’da Kürt halkının iradesine saldırma ihtiyacı duydu.

Bu saldırı karşısında Kürt halkının tepkisi Türk sermaye devletinin kaldırabileceği sınırlılıkta olursa, kaç zamandır beklediği HDP milletvekillerini polis zoruyla ifade almaya götürecek, hatta tutuklayacak. Bu, Ortadoğu’da ve dünyada Türk sermaye devletini şimdikinden daha kötü bir noktaya götürmez. Hatta saldırılarında başarılı olursa, bir iki kınama dışında, kol kola girerler. Burada tek kritik nokta Kürt halkının iradesine sahip çıkıp çıkmaması olacak.

Tek başına Kürt halkının iradesi mi sınanıyor? Öncelikli olarak Kürt halkının iradesi sınanıyor. Ama bu saldırı toplam olarak Türkiyeli işçi, emekçileredir. Ola ki bu saldırı başarılı olacak olursa, şu an azar azar yapılan sosyal yıkım saldırıları belki de topyekûn olarak yapılmaya başlanacaktır. Diyarbakır’da yapılan saldırıya karşı Türkiyeli işçi, emekçiler “işçilerin birliği, halkların kardeşliği” sloganını bugün, dünden daha yakıcı olarak ete kemiğe büründürmek zorundadır.

M. Kurşun

 

 

 

 

Diyarbakır Belediyesi eşbaşkanları gözaltına alındı

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı 25 Ekim akşamı gözaltına alındı. Kışanak Diyarbakır Havaalanı’nda uçaktan indikten sonra, Anlı ise evine gelen polisler tarafından gözaltına alındı.

Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alındığı saatlerde polis, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ni TOMA ve çevik kuvvet ile abluka altına aldı. Belediyeyi basan polis, başta başkanlık katı olmak üzere tüm katlarda arama yaptı. Bu sırada belediye önüne gelen HDP’liler içeriye girmek istedi, polis ise yalnızca 3 avukatın aramaya katılmasına izin verdi. Avukatlar tam olarak katılamadıkları aramaya meşruiyet kazandırmamak için binadan ayrılırken, 9 saat süren aramanın ardından belediyenin hala polis ablukasında olduğu belirtiliyor. Polisin, Kışanak ve Anlı’nın evinde de arama yaptığı belirtildi.

Kışanak ve Anlı’nın ayrı soruşturmalar kapsamında gözaltına alındığını duyuran başsavcılık, Kışanak’ın dosyasında, “PKK/KCK üyesi olma” suçundan yürütülen soruşturma nedeniyle gözaltına alındığını duyurdu. Kışanak’ın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) katılmak, burada olağan üye sıfatıyla konuşma yapmak suçunu işlediğini savunan başsavcılık, Diyarbakır merkezde düzenlenen Newroz kutlamasında özerklik çağrısı yapmasını da suç olarak değerlendirdi.

Fırat Anlı’nın dosyasında ise “Devletin egemenliği altındaki topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik (TCK m. 302/1) eylemleri” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alındığını belirten savcılık, buna gerekçe olarak ise Dicle’de 2014 yılında inşasına başlanan mezarlığa araç gereç tahsis etmeyi gösterdi.

 

 

 

 

Diyarbakır’da gözaltı tepkisine polis saldırısı

 

Diyarbakır Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasının ardından, Diyarbakırlı emekçiler 26 Ekim sabah saatlerinden itibaren polis ablukasındaki belediye binası önünde toplanmaya başladı.

Belediye binası önünde toplanan kitle, polisin dağıtma çabalarına karşın bir süre sonra belediyenin karşısında bulunan çay ocağına geçerek beklemeye başladı. Ancak polis burada da kitleyi dağıtmaya çalıştı.

Lise Caddesi üzerinde toplanarak belediye eşbaşkanlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren yüzlerce kişiye polis tazyikli suyla saldırdı.

Polisin saldırı hazırlığı yaptığı sırada TOMA’nın önüne geçen HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Besime Konca ve Ayşe Acar Başaran da çevik kuvvet polislerinin saldırısına uğradı. Polisler kalkan ve coplarla milletvekillerini darp ederken, Uca aldığı cop darbeleri nedeniyle fenalık geçirdi.

 
§