14 Ekim 2016
Sayı: KB 2016/38

Dinci-mezhepçi iktidar içeride OHAL’ci dışarıda yayılmacı
Erdoğan-Putin görüşmesi üzerine
Katliamcı devlet rutini!
Katil devlet anmalara saldırdı
Katliam zincirinin yeni halkası Yüksekova
Greif işçisi toplu sözleşme sürecinde inisiyatifi ele almalıdır
“Greif Direnişi’nin açtığı yoldan, örgütlenmeye, birlik olmaya çağırıyoruz”
Ankara İşçi Meclisi toplandı
Tüpraş ve Petkim’de toplu sözleşme süreci
2017 Metal TİS sürecine giderken...
ABD’nin Musul seferi: IŞİD bahane, her şey petrol için!
Bir dönemin sonu: FARC-Santos “barış” anlaşması
Gericiliğin prangalarını kırmak için mücadeleye!
Bu kavgada biz de varız!
İÜ'de DGB’lilere gözaltı terörü
Öğrenci yurtlarında büyüyen sorunlar
TV, radyo ve basına dönük saldırıların arka planı
Hapishanelerde faşist baskı ve hak gaspları yoğunlaşıyor
“Saadet Hanım” tiyatro oyunu üzerine bir eleştiri
"Başka yol yok" direneceğiz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İÜ'de DGB’lilere gözaltı terörü

 

İstanbul Üniversitesi’nde (İÜ) 1 aylık “uzaklaştırma cezası”na karşı 3 Ekim’de direnişe başlayan DGB’li Buse Bayram, ve beraberindeki DGB’lilere dönük gözaltı terörü aralıksız sürüyor. 3-4 Ekim ve 6-7 Ekim’de okul önünden gözaltına alınan DGB’liler 10 Ekim tarihinde de gözaltı işlemi yapılmadan saatlerce Beyazıt Karakolu’nda alıkonularak akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

11 Ekim günü ise direniş için ana kapı önüne giden Buse Bayram ve beraberindeki bir DGB’li ters kelepçe ile yerde sürüklenerek gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gece de gözaltında tutulan DGB’liler ertesi gün “terörle mücadele” savcısına verdikleri ifadenin ardından serbest bırakıldı.

Avukat görüşü engellenmeye çalışıldı

12 Ekim günü DGB’lilerin avukatını defalarca arayan polisler, gelip müvekkilleriyle görüşmesini, DGB’lileri savcılığa çıkaracaklarını söylediler. Buna karşın, karakola giden avukatın DGB’lilerle görüşmesine önce engel çıkarıldı. “OHAL var, avukat görüşünü yasaklayabiliriz” vb. söylemlerle avukat görüşmesi engellenmeye çalışılırken, DGB’lilerin de artık gözaltına alındığında Beyazıt Karakolu’na değil Güvenlik Şube’ye getirilecekleri söylenerek gözdağı verilmeye çalışıldı. Bir süre sonra DGB’liler avukatlarıyla görüştürüldü.

 

 

 

 

KOÜ’de önce faşistler ardından polis saldırdı

 

11 Ekim günü Kocaeli Üniversitesi’nde (KOÜ) faşist çeteler devrimci ve ilerici öğrencilere saldırdı. Faşist saldırıyı fırsata çeviren polis okula girerek onlarca devrimci ve ilerici öğrenciyi gözaltına aldı.

KOÜ’de öğle saatlerinde Turancı Hareket Platformu üyesi faşistler devrimci ve ilerici öğrencilere saldırdı. Öğle saatlerinde Komünist Parti’nin bildiri dağıtımına saldıran faşist gruba o anda alanda bulunan ve Ekim Gençliği satışı yapmaya hazırlanan DGB’liler birlikte karşılık verdi. Faşistler gerekli cevap verilerek alandan püskürtüldü.

Faşistlerin saldırısını haber alan üniversitedeki ilerici devrimci öğrenciler Sosyal Tesis önünde toplanmaya başladı. Faşist güruh da aynı zamanda ilk saldırının olduğu yerde toplanmaya başladı.

Bu sırada sloganlarla bekleyişlerini sürdüren ilerici-devrimci öğrencilere ilk saldırının olduğu yerden polisler ve ÖGB’ler eşliğinde ve Sosyal Tesis içinde de biriken faşistler saldırdı. Polis bu saldırı sırasında öğrencileri gözaltına almaya başladı.

Daha sonra polisler ve ÖGB’ler üniversite içinde sürek avı başlatırken, 40 civarında öğrenci gözaltına alındı.

 

 
Kadıköy’de mücadele çağrısı

 

Soruşturma ve uzaklaştırma saldırısına karşı 3 Ekim’de İstanbul Üniversitesi önünde başlatılan ve tüm saldırılara karşın hâlâ devam eden direnişin sesi yazılamalarla Kadıköy sokaklarına taşındı.

Yazılamaların yanı sıra “Özgürlüğümüzden ve geleceğimizden vazgeçemeyeceğiz” beyannamesi de gençliğe ulaştırıldı. DGB’liler OHAL sürecinde artan baskılara değinerek gençliğin de bu süreçten fazlasıyla etkilendiğini ve geleceğini ellerine alması gerektiğini ifade ettiler. Güncel siyasal süreç ve üniversitelere yansımaları üzerine edilen sohbetlerde ablukayı dağıtabilmek için örgütlü mücadelenin ve birlikte hareket etmenin önemi vurgulandı.


KAL öğrencileri eylem yaptı

 

AKP hükümetinin “Proje Okulu” adı altında eğitim alanında hayata geçirdiği gerici saldırıya karşı Kadıköy Anadolu Lisesi (KAL) öğrencileri 11 Ekim günü oturma eylemi yaptı.

KAL öğrencileri, 71 öğretmenin norm kadro ilan edilerek sürgün edilmesine tepki gösterirken, eylemlerinin nedenini “Okulumuzun 3 yıl önce proje okulu ilan edilerek, kulüp faaliyetlerimizin, festivallerimizin yapılamamasına neden olunması ve bu uygulama ile KAL ruhunun yok edilmeye çalışılmasıdır” ifadeleriyle açıkladılar.

Öte yandan, öğrencilerin eylemini zorbalıkla bastırmaya çalışan okul müdürü, eylemin yapıldığı alana gelerek öğrencileri devamsızlıklar ve disiplin soruşturması ile tehdit etti.


 
§