14 Ekim 2016
Sayı: KB 2016/38

Dinci-mezhepçi iktidar içeride OHAL’ci dışarıda yayılmacı
Erdoğan-Putin görüşmesi üzerine
Katliamcı devlet rutini!
Katil devlet anmalara saldırdı
Katliam zincirinin yeni halkası Yüksekova
Greif işçisi toplu sözleşme sürecinde inisiyatifi ele almalıdır
“Greif Direnişi’nin açtığı yoldan, örgütlenmeye, birlik olmaya çağırıyoruz”
Ankara İşçi Meclisi toplandı
Tüpraş ve Petkim’de toplu sözleşme süreci
2017 Metal TİS sürecine giderken...
ABD’nin Musul seferi: IŞİD bahane, her şey petrol için!
Bir dönemin sonu: FARC-Santos “barış” anlaşması
Gericiliğin prangalarını kırmak için mücadeleye!
Bu kavgada biz de varız!
İÜ'de DGB’lilere gözaltı terörü
Öğrenci yurtlarında büyüyen sorunlar
TV, radyo ve basına dönük saldırıların arka planı
Hapishanelerde faşist baskı ve hak gaspları yoğunlaşıyor
“Saadet Hanım” tiyatro oyunu üzerine bir eleştiri
"Başka yol yok" direneceğiz!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Katil devlet anmalara saldırdı

 

Türk sermaye devleti, IŞİD eliyle gerçekleştirdiği Ankara Katliamı’nın yıldönümü vesilesiyle yapılmak istenen anmalara da azgınca saldırdı.

10 Ekim günü saat 10.00 sularında katliamın gerçekleştiği yerde yapılmak istenen anma etkinliği Ankara Valiliği tarafından “yasaklandı.” Sabah saatlerinde anmaya gelmek isteyenler gar civarına yığınak yapan polis tarafından engellenmeye çalışıldı. Katledilenlerin ailelerinin yer aldığı temsili bir grubun gar önü anmasına sözde “izin” veren sermaye devleti, geri kalan kitlelere art arda saldırılar gerçekleştirerek çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gar önüne temsili grup alındıktan sonra saldırı

Opera Köprüsü’nde toplanan ve buradan gara yürüyüşe geçen kitlenin önüne, gara yaklaşık 200 metre kala polis barikat kurdu. Barikatın önüne gelen kitle bir süre barikatın açılmasını beklerken ailelerin yanı sıra sendika ve meslek odalarından oluşan küçük bir grup anma için garın önüne alındı. Diğer yandan barikatın önünde öfke dolu bekleyiş sürerken “10 Ekim’i unutma, unutturma!”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarına tahammül edemeyen polis saldırıya geçti.

Barikatın önünde açıklama

Tekrar toplanan kitle barikatın önünde bekleyişini sürdürürken garın önünde anma yapan aileler geri geldi. Burada yapılan konuşmalarla katliam lanetlenirken açıklamaların hemen ardından ise polis bir kez daha saldırıya geçti. Sonrasında ise kitle geri çekilerek Kızılay’a yürüdü.

Gar çevresinde polis terörü

Diğer yandan bu süre boyunca gar önüne çıkan başka noktalarda da kitlelerin anma için yürüyüşüne engel olan polis buralarda da saldırıya geçti. TOMA’lar ve çevik kuvvetin biber gazı, tazyikli su ve plastik mermiyle kitlelere saldırdığı belirtilirken çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Yüksel Caddesi’nde de saldırı

Kızılay’a doğru yapılan yürüyüş sırasında Adliye önünde polisin bir kez daha saldırısına maruz kalınırken burada çok sayıda gözaltı oldu. Kitle dağılmayarak yürüyüşe devam etti. Yürüyüşle Kızılay Meydanı geçilerek Yüksel Caddesi’ne gelindi ve burada basın açıklaması yapıldı.

Anmaya yönelik saldırının ve katliamın kınandığı basın açıklaması sonrasında katledilenlerin aileleri konuşmalar gerçekleştirdi. Sonrasında söz alan CHP milletvekiline ise tepki gösterilerek konuşma yapmasına izin verilmedi. Buradaki açıklamaların ardından kitle büyük ölçüde dağılırken polis bu sefer de Yüksel Caddesi’nde terör estirdi. Sokaktakilere saldıran polisin gözaltı yaptığı kaydedildi.

Bursa’da da polis terörü

9 Ekim günü Bursa’da katliamı protesto etmek isteyen 31 kişi polis tarafından darp edilerek işkenceyle gözaltına alındı.

Polis tarafından darp edilerek gözaltına alınanlar Çekirge Devlet Hastanesi’ne sağlık kontrolüne götürüldüğünde polislerin gözü önünde faşist saldırıya maruz kaldılar. Önce sağlık kontrolünden çıkan kadınlara küfür ve hakaret eden saldırgan, ardından sağlık kontrolüne giren bir sonraki gruba tekme atarak saldırdı. Bu kişinin de gözaltına alınması ve hakkında tutanak tutulması istendi fakat akıbeti konusunda bilgi alınamadı. Gözaltında açlık grevi yapılırken, parmak izi vermek istemeyenlerden zorla parmak izi alınmaya çalışılması üzerine arbede yaşandı. Öte yandan, bir polisin “işte size demokrasi”, “demokrasi mi istiyorsunuz” diyerek nezarette provokasyon çıkarmak istemesi tepkiyle karşılandı, bir süre sonra bu polis geri çekildi. Gözaltına alınanlar ertesi gün serbest bırakıldı.

İstanbul Üniversitesi’nde 10 Ekim günü Edebiyat Fakültesi ve Beyazıt Meydanı’nda yapılmak istenen anmalara saldıran polisler 39 öğrenciyi işkenceyle gözaltına aldı. 1 gün gözaltında tutulan öğrenciler ertesi gün savcılıktan serbest bırakıldı.

DGB’li gözaltında darp edildi

Gözaltılar arasında bulunan bir DGB’li geçtiğimiz yıl sokakta teşhir ettiği bir işkenceci polis tarafından vahşice darp edildi. DGB’linin gözünde morluk oluştuğu, buna karşı sağlık kontrolünde doktorun DGB’liyi kontrol etmediği belirtildi.

Kocaeli Valiliği anmayı yasakladı

10 Ekim günü Gebze’de Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından yapılması planlanan anma eylemi valilikçe yasaklandı. Kocaeli Valiliği, Kent Meydanı’na yürüyüşle gerçekleşecek anma programını Emek ve Demokrasi Güçleri bileşenlerinden Eğitim Sen’e ilettiği tebliğ ile yasakladığını duyurdu.

 

 

 

 

Ankara Katliamı illerde lanetlendi

 

Sermaye devletinin IŞİD’i kullanarak gerçekleştirdiği Ankara Katliamı birinci yıldönümünde çeşitli illerde lanetlendi.

Ankara Katliamı’nın birinci yılı vesilesiyle yüzlerce kişi, İzmir’deki Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde buluşarak katliamı lanetledi.

Mersin’de Akdeniz Belediyesi’nin önünde toplanılarak burada bir açıklama yapıldı. Katliamlara vurgu yapılan açıklamanın ardından Akdeniz Belediyesi Konferans Salonu’na geçilerek etkinlik gerçekleştirildi.

Adana’da da Barış Anıtı önünde bir etkinlik gerçekleştirildi.

İstanbul Kadıköy’de de yüzlerce kişi Beşiktaş iskelesi önündeki alanda basın açıklaması yaparak katliamı lanetledi. Anma bitiminde “Katil devlet hesap verecek!” sloganlarına tahammül edemeyen polisler çarşı içinde gözaltı yapmaya çalıştı. Esnaf ve çevredekilerin tepkisi üzerine polis gözaltı yapamadan alandan ayrılmak zorunda kaldı.

Kayseri Emek ve Demokrasi Platformu ise 9 Ekim günü basın açıklaması ve Hacı Bektaş Cemevi’nde anma etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinliklerin yanı sıra çeşitli illerde, katledilenlerin mezarları başında da anmalar yapıldı.

 
Meclis OHAL’in uzatılmasını onayladı

 

OHAL’in uzatılmasına ilişkin “MGK tavsiyesi” ile Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar 11 Ekim’de TBMM Genel Kurulu’na getirildi. Yapılan oylama sonucunda 19 Ekim saat 01.00’den itibaren OHAL’in 3 ay daha sürmesi yönünde karar çıktı. OHAL’in uzatılması kararının oylamasında CHP ve HDP’nin ‘ret’ oyu kullandığı belirtilirken, karar AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edildi.

3 Ekim’de toplanan Bakanlar Kurulu’nda OHAL’in 3 ay daha uzatılması kararı alınmıştı.


 
§