30 Mayıs 2014
Sayi: KB 2014/22

Kavga bitmedi, daha yeni başlıyor!
“Birgün gelecek,
zaman bizim olacak, bizim!”
Uğur Kurt katledildi
Uğur Kurt’un katledilmesi protesto edildi
Alevilerden kitlesel ve öfkeli protesto!
Polis terörü kol geziyor
Depremde mezarda emeklilik, Soma’dan sonra taşeron kölelik!
Kadıköy’de taşeron çalışmaya ve iş cinayetlerine protesto
Kartal’da iş bırakma
geri adım attırdı
DİSK-AR iş cinayetleri raporu

“Çocuk da olsa”
maden işçisi

Maden işçileri bir yol arıyor

Aliağa Belediyesi işçilerinin direnişi sürüyor

Greif işçileri
direnişlerini sonlandırdılar

Greif işçilerinden direniş manifestosu!
1914’te Sosyal Demokrasi: “Bu tehlike anında anayurdu yalnız bırakamayız” - A. Eren
AP seçimleri: AB’de sarsıntı devam ediyor!
Almanya NSA davası
Audi’den faşistlerle
işbirliği itirafı
Erdoğan'ı Köln'de on binler protesto etti
Ege’de yaşanan deprem panik yarattı
İşgal, boykot, direniş
İşgal ve boykot eylemleri aynasında ‘Devrimci Gençlik Birliği’
“Beş yıl sonra kansere yakalandım”
Kapitalizm işçi ve emekçileri öldürür!
Haziran’ın ‘ödülü’
Onurlu kavgamızın namuslu kalem işçileri
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Maden işçileri bir yol arıyor

 

Bile bile katliama hazırlanan maden ocaklarında Soma acılı bir durak oldu. Türkiye’den dünyaya on milyonlarca insanın kalbinin Soma’da durakladığı, Soma’yla birlikte çarptığı bu katliamın ardından maden işçileri kendilerine ‘ölüm tünelleri’ dışında başka bir çıkış aramaya başladılar.

Soma’da Erdoğan ve bakanlara karşı kendiliğinden gelişen öfkeli tepkilerin ardından sermaye ve AKP ortalığı yatıştırabileceğini sandı. Göstermelik yas ilanlarının arkasından katliamın yaşandığı madenin sorumlularının gözaltına alınması ve tutuklanması bu amaçlaydı.

Ancak ne ilan edilen ‘OHAL’ ne de göstermelik girişimler, yaşananları maden işçilerinin ‘fıtrat’ olarak kabullenmesini sağlamadı. İşçiler denetimi yapılmadan, güvence verilmeden ocaklara girmeyeceklerini söylediler. Devamında Soma Maden’in bir diğer ocağı da kapatıldı. Somalı maden işçileri kendilerini koyun yerine koyan, AKP mitinglerinin alkışçısı yapan ve iliklerine kadar sömürdükten sonra ocaklarda katleden maden sahiplerine olan öfkelerini her fırsatta gösterdiler.

Ancak kendilerine yönelik kumpasın içinde sinsi bir şekilde görev alan Maden-İş Sendikası’nı da unutmadılar. Kaymakamlık önünde gerçekleştirdikleri sessiz eylemleri, katliamda suç ortağı olan sendikacılara yönelttiler. Sendika binasına yaptıkları yürüyüşler sendika yönetiminin istifası içindi. İşçilerin bu öfkeli eylemleri karşısında ilk olarak Türkiye Maden-İş Ege Şube Başkanı Tamer Küçükgencay istifa etmek zorunda kaldı. Ardından sendikanın beş kişilik yönetim kurulu istifa etti.

Maden işçileri Dev Maden-Sen’e üye oluyor

Tüm bu kuşatmanın ve ölüm ocaklarının karşısında maden işçileri kendilerine bir yol bulmaya çalışıyorlar. Yaşadıkları böylesine zorlu ve acılı bir süreçte DİSK’e bağlı Dev Maden-Sen’e üye olan işçiler var. Soma ve Kınık gibi yerlerde açılan stantlarda maden işçileri sendikaya üye yapılıyor.

 

 

 

 

Soma’da maden işçileri sendikayı bastı

 

26 Mayıs’ta sabah saatlerinde Soma Kaymakamlığı önünde biraraya gelen işçiler, sendika yöneticilerinin patronla işbirliği yaptığını ve katliamda sorumluluğu bulunduğunu söyleyerek sendika binasını bastılar. İşçiler toplu halde sendikadan istifa etme kararı aldıklarını açıkladılar.

Geçen hafta Kaymakamlık önünde sessiz oturma eylemi yapan ve Ankara’da AKP yetkilileri ile yaptıkları görüşmelerin ardından işçiler kendilerine verilen sözler üzerine eylemlerine son vermişlerdi. Ancak ocaklarla ilgili işçilere verilen sözler tutulmadığı gibi işçiler denetimi yapılmayan ocaklara ‘dayıbaşları’ tarafından tehditle çağılmışlardı.

Eylem devam ederken işçilerin sayısı ve tepkisinin artması sonucunda Maden-İş Sendikası Ege Bölge Şube Başkanı Tamer Küçükgencay istifa ettiğini açıkladı.

Ancak işçilerin eylemleri sendikanın beş kişilik yönetim kurulunu da istifa ettirdi. İstifalara rağmen işçilerin tepkisi devam etti.

Soma’da maden işçilerinin sonraki hedefi, Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) bağlı Ege Linyit İşletmesi Müessese Müdürlüğü oldu. Yaklaşık 500 işçi, Müessese Müdürlüğü’ne kadar yürüdükten sonra binanın önünde Müessese Müdürü Hakkı Dural’ı istifaya çağırdı.

Daha sonra Soma Kaymakamı ile görüşen işçiler eylemlerini Belediye Mezarlığı’nda oluşturulan Madenci Şehitliği’ne yürüdükten sonra bitireceklerini söylediler.

İşçiler 43 arkadaşlarının yattığı Maden Şehitliği’nde arkadaşlarını andıktan sonra eylemlerini bitirdiler.

 

 

 

 

Liman işçileri açlık grevi başlattı

 

Kocaeli’de bulunan ve TCDD’ye ait olan Derince Limanı’nın 39 yıl süreyle özelleştirilmesi sürecinde teklif verme süresi yarın (Çarşamba) sona erecek. Geçtiğimiz hafta özelleştirme ihalesine karşı çıkan Liman-İş Sendikası’na bağlı liman işçileri çadır kurarak direnişe başlamıştı. Limanda 24 yıldan beri çalışan Ali Erdoğan ise bugün açlık grevine başladı. İlerleyen günlerde diğer işçilerin de açlık grevine katılması bekleniyor.

Özelleştirilmesin diye

Greve çıkan işçiye sendika yöneticileri de destek verdi. Derince Limanı önünde açlık grevine çıkan Ali Erdoğan yaptığı açıklamada, “Bizim burada olmamızın amaçları belli.  Özelleşmesin diye birilerine peşkeş çekilmesin diye. Sadece liman satılmıyor. Deniz de satılıyor. Büyük bir kısım dolgu oluyor. Özelleştirmeye karşıyız. Daha önce de aklıma gelmişti, ama o cesareti bulamamıştım kendimde. Muhakkak birileri bir şeyler yapmalı. Bir hafta boyunca açlık grevinde olacağım. Benden sonra da açlık grevine çıkan arkadaşlarım olacaktır” dedi.

Şirketler sıraya girdi

Açlık grevine giren Ali Erdoğan’a ve beraberindeki işçilere destek olarak Liman-İş Sendikası Genel Başkanı Önder Avcı, Genel Sekreteri Ahmet Uçar, Mali Sekreter Hüseyin Gonca, sendikanın İstanbul Şube Başkanı Sabri Erdemir, İzmir Şube Başkanı Serdar Akdoğan, Kocaeli Şube Başkanı Bülent Aykurt da Derince Limanı’ndaydı.

Öte yandan yarın (Çarşamba günü) sona erecek olan teklif verme süresi içerisinde Yılport Holding A.Ş. ile Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yanı sıra Arkas Holding ve Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin de ihalede dosya vererek katılacağı kaydedildi.

Caner Aktan - Kocaeli / 27.05.14

 
§