31 Ocak 2014
Sayi: KB 2014/05

Yerel seçimler ve reformist payandalar
Erdoğan: “Orada olmayan başbakan!”
AKP, salgın hastalıklar ve “biyolojik silahlar”
Yakılıp-yıkılan, boşaltılan Lice’nin davasına da sürgün
Polis şiddeti, etkileri ve sonuçları tartışıldı!
MİB MYK Şubat Ayı Toplantısı
Yatağan işçileri erteleme oyununa gelmemelidir
Taşeron köleliğine karşı mücadeleye!
“Örgütlenmek ve mücadele etmekten başka çare yok!”
KESK davasında 24 tahliye!
YATSAN’da patron TEKSİF’i seçti!
Gebze’de yeni bir mücadele mevzisi açılıyor!
Marksizm, burjuva temsili kurumlar ve parlamentarizm
Davos sorunların kaynağıdır
Akdeniz’de askeri güçlerini süreklileştiriyorlar
Ukrayna krizi aşılamıyor
Dönem gericiliğe ve sermayeye hizmetle kapandı!
Ekim Gençliği okurundan Yusuf Devran’a mektup
Devrim Okulları başladı
İzmir’de ‘İsyan’ çıktı!
İstanbul yağmalanıyor!
Kadın İstihdam Paketi’ni reddediyoruz
OSTİM-İVEDİK patlaması
‘Gezi tutsaklarına özgürlük!’
Ali İsmail Korkmaz davasına katılalım, katillerden
hesap soralım!
Haziran Direnişi yargılanamaz
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

İzmir’de ‘İsyan’ çıktı!

 

Gelecek biziz, özgürlük biziz!” şiarıyla örgütlediği çalışmasıyla liselilerle buluşmaya devam eden

İzmir DLB, karnelerin alındığı 24 Ocak’ta da sokaklarda mücadele çağrısını yükseltti.

İsyan’ liselilerle buluştu!

İzmir DLB, devrimci faaliyeti kapsamında çıkardığı yerel bülten İsyan’ı liselilerle buluşturuyor. Bültenin ilk sayısında yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ortalığa saçılan pisliğe işaret eden liseliler, mücadele çağrısı yaparken aynı zamanda “Gezi tutsakları onurumuzdur!” diye haykırdı. Bülten sayfalarında Gezi tutsakları için başlatılan imza kampanyasına destek istendi ve 2 Şubat’ta yapılacak olan dayanışma etkinliğine çağrı yapıldı.

DLB’liler Berkin’i de unutmadı. İsyan’ın ilk sayısında Berkin’in gülen gözleri liselilerle buluştu. Son sayfasını da Devrim Okulları’na ayıran İsyan, hem bire bir dağıtımlarla, hem lise önü dağıtımlarıyla hem de merkezi noktalarda liseli gençliğe ulaşıyor.

Devrim Okulları’na hazırlık

İzmir DLB, kapitalizmin ezberci, anti-bilimsel eğitimine karşı liselileri Devrim Okulları’nda buluşmaya çağırıyor. Devrim Okulları’na çağrı ozalitleri Çiğli ve Buca’da lise çevrelerine yapılırken aynı zamanda afişler de kullanılıyor.

Gezi tutsaklarına özgürlük”

DLB’nin liselerde Gezi tutsaklarıyla dayanışma çalışmaları da devam ediyor. Liselerde toplanan imzaların yanı sıra merkezi noktalarda da imzalar toplanmaya başlandı. 24 Ocak günü Karşıyaka’da imza standı açan DLB’liler Gezi tutsakları için imza istedi. Aynı zamanda İsyan’ın dağıtımını yaparak Devrim Okulları’na çağrı yaptılar. Liselilerin Sesi satışının da yapıldığı standa ilgi oldukça yoğundu. Onlarca liseliyle tanışılarak sohbet edildi.

Karşıyaka’nın ardından DLB’liler Alsancak’a geçtiler. Vapurda da Gezi tutsak ailelerinin çıkardığı kalemleri satan DLB’liler faaliyetlerine ara vermeden devam etti. Alsancak’ta açılan standda da Gezi tutsaklarına ilgi yoğun oldu.

Baskılar bizi yıldıramaz!”

Devrimci çalışma gün geçtikçe güçlenmekte ve yaygınlaşmaktayken, bunu gören İzmir polisi de saldırılarını yoğunlaştırdı. 23 Ocak’ta DLB’lilerin ailelerini arayan ve kendini ‘İzmir Emniyeti’nden Hakan Bey’ olarak tanıtan bir zat “Çocuklarınız yanlış yolda” sözleri ile aileleri Çankaya’da yapılacak olan bir seminere davet etti. Seminerde çocukların nasıl “eğitilmesi” gerektiğini anlatacaklarını ifade etti.

Daha dün Bornova’da DLB’lilere saldıran düzenin kolluk güçleri, bugün yine bildik oyunlarını oynamaya devam ediyor.

DLB’liler Devrim Okulu hazırlıklarıyla çalışmalarını sürdürüyorlar.

Liselilerin Sesi / İzmir

 

 

 

 

DLB’liler karneleri yaktı

 

Kartal

Bir süredir yürütülen çalışmaların sonunda Kartal DLB, birinci dönemi etkinlik ve eylemle sonlandırdı.

Etkinlik Kartal Üç Fidan Gençlik Kültür Evi’nde gerçekleştirildi. İlk önce devrim, sosyalizm kavgasında şehit düşenler ve Haziran Direnişi’nde katledilenler anısına saygı duruşu yapıldı.

Yapılan açılış konuşmasının ardından söz alan DLB temsilcisi, çürümüş eğitim sistemine, Haziran Direnişi’ne, Berkin Elvan’ın durumuna, yolsuzluk operasyonuna ve Van’da emekçilerin maruz kaldığı duruma değindi. Bu manada karnelerin bu düzenin çürümüşlüğünden başka birşey ifade etmediğini söyledi. Konuşmada devrim ve sosyalizm vurgusu yapılarak DLB saflarını genişletmeye ve ara tatilde yapılacak olan Devrim Okulu’na çağrı yaptı.

Üç Fidan Şiir Topluluğu’nun sunduğu şiir dinletisinin ardından devrimci marşlardan oluşan müzik dinletisine geçildi.

Ardından, ‘Joker’ ve ‘Vendetta’ maskeli tiyatroya oyunu sergilendi. Etkinliğin devamında Kartal Üç Fidan Gençlik Kültür Evi adına konuşma yapıldı.

Etkinliğin ardından “Direnişe, özgürleşmeye! / DLB” pankartı ile alkışlar ve sloganlar eşliğinde Kartal Meydanı’na yürüyüş gerçekleştirildi. Sonra Bankalar Caddesi’ne gelindi.

Burada çevredekilere ajitasyon konuşması yapıldı. Konuşmada “Yolsuzluğun, rant savaşının, savaşların, paralı eğitimin, eşitsizliğin, geleceksizliğin, gericiliğin olduğu bu ülkede bu karneler iyisi ile kötüsü ile bu sistemin çürümüşlüğünün ifadesidir” denilerek karneleri kabul etmedikleri belirtildi. Ardından eğitim sistemine verilen karneler yakıldı.

Eylem sırasında görüntü almak isteyen sivil polisler engellendi. Polislere “Katil polis defol!” sloganı ile tepki gösterildi.

Avcılar

DLB’liler, Marmara Caddesi girişinde toplanarak AKP standı önüne yürüdüler. En önde, eğitim sisteminin paralı, gerici, antibilimsel yapısının teşhir edildiği büyük boy bir karne taşıyan liseliler DLB flamalarının yanısıra “Çürümüş eğitim sistemi yıkılsın / Berkin Elvan uyansın / Van üşümesin / Yağmacıların kutuları dolmasın / Gezi ateşi sönmesin - Geleceğimizi çalanlardan hesap soruyoruz / DLB” pankartı arkasında yürüdüler.

Sloganlarla yapılan yürüyüşte, kamerayla çekim yapmak isteyen sivil polisler DLB’liler tarafından engellendi. Polisin görüntü alarak liselileri fişlemeye kalktığını söyleyerek çekim yapılmasına izin vermeyen DLB’liler yürüyüşün sonunda AKP standı önünde basın açıklamasına geçtiler.

Gerici, piyasacı, baskıcı, ırkçı ve cinsiyetçi eğitim uygulamalarının teşhir edildiği basın açıklamasında, bu sisteme isyan eden liseliler olarak karnelerin alındığı günde sokaklarda olunduğu ifade edildi. Yolsuzluk ve rüşvet olaylarına da değinilen açıklamada “Bu pisliği devrim temizler!” şiarı vurgulandı.

Sistemin teşhiriyle devam eden açıklama DLB saflarında mücadeleyi büyütme çağrısıyla sona erdi. Açıklamanın ardından DLB’liler karnelerini yaktı. Sloganlarla sona eren eylemin ardından değerlendirme toplantısı yapıldı.

Liselilerin Sesi / İstanbul

 
§