15 Temmuz 2011
Sayı: SİKB 2011/27

 Kızıl Bayrak'tan
Kazanmak için genel
greve hazırlanalım!...
AKP ve CHP
“düzenin bekası”nda uzlaştı!...
Aktif uşaklık çizgisinde
yoğun Ortadoğu trafiği...
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Suriye Dışişleri Sorumlusu
Omar Murad ile konuştuk
Devletin haberi yokmuş!
GEA’da mücadele sertleşti.
Birleşik Metal İstanbul 2 Nolu Şube’de genel kurul.
İşten atılan Polifarma işçisi ile direniş ve örgütlenme süreci üzerine”
Kubatoğlu direnişi yol gösteriyor
PTT işçilerine meclis
önünde gözaltı
Taksim İlkyardım’da direniş
Tunus-Mısır
dersleri - H. Fırat
Mısır’da yeni bir sınıf
çatışmasına doğru.
Mısır devrimi devam ediyor - Ergin Yıldızoğlu
Şili’de büyük grev
Kıbrıs halklarının kurtuluşu
kendi ellerindedir!
YÖK düzenin vazgeçilmezi olmayı sürdürüyor!
Bir direniş manifestosu: ‘96 Ölüm Orucu ve SAG direnişi.
MKP-HPG gerillası
Ozan Derman’ın anısına
Aile Bakanı’ndan inciler..
Sevil Ceylan Erkat yalnız değil!
Samandağ’da coşkulu ve kitlesel festival
Ölümünün 18. yılında Rıfat Ilgaz’ı saygıyla anıyoruz
Galatasaray’da 328. buluşma
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

 ?Bu sayımızın ön kapağına sınıfa yönelik kapsamlı saldırı programını çıkardık. İşçi sınıfını kavgaya davet etmek anlamına gelen bu programın içerisinde tartışılması dahi grev nedeni sayılan saldırılar var. Programın bu karanlık özünü ortaya koyarak mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptık.

Elbette işçi sınıfının bu çetin sınavdan başarıyla çıkabilmesi için sistemli, kararlı ve genel grev hedefine bağlanmış bir hazırlık şarttır. Şu an böyle bir hazırlığın olmadığı açık. Sendika bürokratları ise mücadele için değil, sermaye ve hükümet ile kol kola satış için hazırlık yapıyor. Böyle giderse daha önce sayısız örnekte olduğu gibi sermaye-hükümet-sendika bürokratları işbirliğiyle bu saldırı programı da hayata geçirilecektir.
Ancak unutulmasın ki, işçi sınıfı ne kadar hazırlıksız olursa olsun saldırının yakıcılığı karşısında bir kez ayağa kalktığında hızla mesafe alabilir. Bu bakımdan sınıf devrimileri ile işçi sınıfı içerisindeki ilerici-öncü güçlerin gösterecekleri inisiyatif önem kazanıyor. Saldırı hamlesi karşısında mevcut yetersizliğe bakmadan mücadele bayrağını yükseltmek ve etkin bir inisiyatifle en hazır olanlarından başlayarak sınıfı eyleme çekmek bu bakımdan atılması gereken ilk adımlardandır. Bu başlangıç adımları sınıf saflarının dalga dalga toparlanmasını ve ayağa kalkmasını tetikleyebilecektir.

 

***

Dış politika gündemi bu sayımızda da belli bir ağırlık oluşturuyor. Çünkü AKP hükümeti bu cephede uşaklık çizgisinde tam yol ilerlemeye devam ediyor.

İsrail ile Mavi Marmara pazarlığı vesilesiyle de kendisini gösteren kaba ikiyüzlülük bu kapsamda ele aldığımız konulardan biri oldu. Çeşitli ülkelerden farklı din ve milliyetlerden yüzlerce insanın ABD-İsrail ve uşaklarının saldırılarına karşı koyarak gösterdiği soylu bir davranışsa, ülkedeki dinci-gerici akımların aynı konudaki tutumları ise tam bir düşkünlük örneğidir. Sayfalarımızda bu çarpıcı tablo ile birlikte ülkemizde bulunan FHKC yetkilisi Omar Murad ile yaptığımız röportaja yer verdik. Filistin cephesinden konuya dair yaklaşımı çarpıcı biçimde ortaya koyması bakımından son derece anlamlı bilgiler içeren bu röportajın ilgiyle karşılanacağını umuyoruz.
Dış politika cephesinden bu haftanın öne çıkan gündemi ise İstanbul’da yapılacak olan “Libya Temas Grubu” toplantısı. Emperyalist haydutlarla işbirlikçilerini yan yana getirecek olan bu toplantıda sadece Libya’daki suç ortaklığı değil aynı zamanda Ortadoğu’daki bir dizi sorun da masaya yatırılacak. İlerici-devrimci güçlerin eylemlerle karşılamaya hazırlandığı bu toplantı gazetemizin yayınlanmasının hemen arkasından yapılacak. Bu nedenle toplantıdan çıkacak sonuçları ve eylemli tepkileri kizilbayrak.net’ten takip edebilirsiniz.

 

***

Gazetemizin arka kapağında ‘96 ÖO ve SAG direnişine yer verdik. 12 şehit ve daha nice bedeller ödenerek kazanılmış olan bu büyük direnişi ve onun yaratacılarını selamlıyoruz.
Gerçekleştirildiği anda ülkeyi sarsan bu büyük direnişten öğrenmek geleceği kazanmak bakımından büyük önem taşıyor. Bu anlayışla ayrıca direniş sürecini çeşitli yönleriyle ele alan bir yazıya da sayfalarımızda yer verdik.