4 Mayıs 2011
Sayı: SİKB 2011/17

 Kızıl Bayrak'tan
1 Mayıs’ın devrimci kazanımları
Taksim’de coşkulu, kitlesel ve
görkemli 1 Mayıs!
İzmir’de 50 bin kişi Gündoğdu’da toplandı
Adana’da 1 Mayıs
Bursa’da kitlesel 1 Mayıs
Eskişehir’de 1 Mayıs coşkusu
Her yerde 1 Mayıs coşkusu!
Newroz coşkusuyla 1 Mayıs
Kürt halkı militan
mücadeleyle kazandı!
Direnen işçiler sendikal bürokrasinin suskunluğunu bozdu!
BDSP emekçileri
mücadeleye çağırıyor!..
Dünyada 1 Mayıs...
Almanya’da 1 Mayıs...
İsviçre’de 1 Mayıs...
Suriye’de olaylar karmaşık
bir hal alıyor
ABD Bin Ladin’i öldürdü
Parti ve geçmişin devrimci
mirası H. Fırat
TKİP Kurucu Üyesi
Hatice Yürekli anıldı
Mahkeme Festus’un katillerini
aklamada ısrarlı
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

 1 Mayıs geride kaldı. Türkiye'de ve dünyanın dört köşesinde yüzbinlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs alanlarında saf tuttu. 1 Mayıs coşkusu, mücadele kararlılığı ve kızıllığı dünyayı sardı. Taksim 1 Mayısı ise sadece Türkiye'de değil, dünyadaki kutlamalar içerisinde kitleselliği ve coşkusuyla öne çıktı. Yüzbinlerce işçi ve emekçi ile toplumun ezilen kesimleri öfke ve kararlılıkla Taksim Meydanı'nın yolunu tuttu. Ortaya çıkan bu tablo işçi sınıfının toplumun ezilen kesimleri üzerindeki birleştirici ve öncü misyonunun pratik bir doğrulaması olmuştur. Çünkü ülkenin tüm toplumsal mücadele dinamikleri başka hiçbir kitle eyleminde olmadığı ölçüde yanyana gelmiş, omuz omuza vermiştir. İşte bundan dolayı 1 Mayıs tablosu hem umut yaymaktadır, hem de geleceğe güvenle bakmamıza dayanak olmaktadır.

Elbette geleceğe güvenle bakarken günün görevlerini kararlılıkla omuzlayacağız. Çünkü 1 Mayıs tablosu aynı zamanda geleceği kazanmak için devrimci sınıf çalışmasına, daha yoğun bir emek ve daha büyük bir enerji ile yüklenmemiz gerektiğini gösteriyor.

Önümüzde zorlu mücadele gündemleri ve aşılmayı bekleyen büyük engeller var. Sınıf mücadelesini zayıflatmak, işçi sınıfı ve emekçilerin saflarındaki dağınıklığı büyütmek için tezgahlanan seçim oyunu bunların başında geliyor. 1 Mayıs ile taçlanan sınıf ve kitle hareketinin geliştiği bir dönemde, seçimler gerçek bir tuzaktır. Bu tuzağı boşa düşürmek devrimci sınıf mücadelesini yükseltmekten geçiyor. Bu da esas olarak bir dönemdir, sürdürdüğümüz sınıfı örgütleme seferberliğini büyütmek demektir.

Bu yolda en büyük güvencemiz sadece 1 Mayıs alanlarında yükseltilen devrimci coşku ve kararlılık değil, aynı zamanda da şanlı devrimci mirasımızdır. Bu mirasın en kızıl sayfalarından birini ise Denizleri yazmıştır. 39 yıl önce bir 6 Mayıs sabahında katledilirken canlarıyla devrim davasının bu topraklara kök salmasını sağlayan bu büyük devrimcilerin taşıdığı bayrağı büyük bir inanç ve kararlılıkla taşımaya devam edeceğiz. Onların canlarıyla yarattıkları devrimci değerleri kirletenlerin, devrim yolundan çarkedip düzen bataklığına saplananların karşısında kararlılıkla durmaya devam edeceğiz. Böylelikle devrim yürüyüşümüzü geleceğe taşıyacağız.

***

Gazetemizin yayın periyodunda, 1 Mayıs tablosunu hızla ulaştırmak kaygısıyla geçici bir değişiklik yaptık. Önümüzdeki sayıdan itibaren olağan periyodumuzda yayınımızı sürdüreceğiz.