11 Haziran 2010
Sayı: SİKB 2010/23

 Kızıl Bayrak'tan
Emperyalizme hizmet edenler ezilen halkların davasını savunamazlar!
Ankara’daki işbirlikçiler
Filistin sorununu iç ve dış politikanın aracı olarak kullanıyorlar!
Sermayesi kan olan stratejik ortaklık devam ediyor!
Uluslararası İsrail’e Karşı Boykot Sempozyumu gerçekleşti
Sempozyumda Türkiyeli sol hareketler tarafından sunulan ortak metin
İsrail katliamı protestolarından...
Barzani ziyaretinden yansıyanlar...
Kürt hareketi devlet terörünü kınadı
Karadeniz’de Kürt işçilere kıskaç
İşçi ve emekçi hareketinden..
ÇHD İStanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Zeycan Balcı Şimşek’le konuştuk...!
Metal İşçileri Birliği Merkezi Yürütme Kurulu Haziran Ayı Toplantısı Sonuçları
Devlet Memurları Kanunu’nda yapılacak değişikliklere karşı mücadeleye!
Eğitim emekçilerinden atamalara karşı eylemler
Türk-İş işsizliğin
gerçek nedenini gizliyor!
SOKAK Üniversitesi’nde
son ders işlendi!
Kamp-Üs’ten Nazım Hikmet, Ahmed Arif ve Orhan Kemal anması..
BM Güvenlik Konseyi’nden
İran’a yaptırım karar
UPS direnişiyle
sınıf dayanışması büyüyor!
İsrail katliamı Avrupa’da
eylemlerle lanetlendi
İspanya’da kamu çalışanları grevi
Filistin, İsrail, Türkiye,
Kürdistan ve ikiyüzlülüğün sınırsızlığı - M.Can Yüce
Yağmur değil bu düzen bir felakettir!
Mücadele Postası
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

Alaattin Karadağ’ın yargısız infaz sonucu katledilmesiyle ilgili dava açıldı. Dava 16 Haziran günü Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülmeye başlanacak. Geçtiğimiz günlerde dava süreci ile ilgili olarak biraraya gelen ilerici ve devrimci kurumlar, davayı hukuki ve siyasi açıdan takip etmek için harekete geçmiş bulunuyorlar. Başta ÇHD ve İHD olmak üzere ilerici ve devrimci tüm güçler, bu davaya sahip çıkarak işkenceye, yargısız infazlara, polis terörüne ve cinayetlerine karşı seslerini yükseltecekler.

Bu girişimin küçük ancak anlamlı bir ilk adımı olarak ÇHD İstanbul Şubesi’nin davayı tümüyle sahiplenen tutumu yol göstericidir. Bu sayımızda konu ile ilgili olarak, ÇHD İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Avukat Zeycan Balcı Şimşek’le yaptığımız röportaj ile Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Alaattin Karadağ Dava Takip Komisyonu’nun davaya çağrı amacıyla kamuoyuna yaptığı yazılı açıklamayı yayınlıyoruz.

Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi Alaattin Karadağ Dava Takip Komisyonu “Yargısız infaz yargılanıyor!” şiarı ile bir çağrı yayınlayarak şunları ifade etti:

“Bu sefer yargılamanın ‘usulen’ yapılmaması için, Karadağ’ın yaşama hakkını savunmak için ve adalet için; baroları, hukuk örgütlerini, tüm hukukçuları, demokratik kitle örgütlerini ve yargısız infaza karşı olan, yaşama hakkını savunan herkesi 16 Haziran 2010 günü Bakırköy 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayacak yargılamaya müdahil olmaya çağırıyoruz.” Ayrıca davanın uluslararası platformlara taşınması da gündemde. Davanın iç ve dış kamuoyuna mal edilmesi yukarıdaki çağrının her açıdan sahiplenilmesi ve desteklenmesi ile mümkündür.

Açık ki, bu dava şahsında sermaye devletinin işkenceci, katliamcı, infazcı kimliğinin açığa çıkarılıp yargılanması ve mahkum edilmesi bakımından büyük bir önem taşımaktadır. Böyle bir sonucun elde edilmesi ise tüm ilerici ve sol güçlerin dava sürecine sahip çıkması ve destek vermesiyle mümkün olacaktır. Ancak kimi ilerici-sol güçlerin tutumunun bu sorumluluğu üstlenmekten uzak olduğunu ifade etmek gerekir. Bu tutum sadece dava sürecine gösterilen ilgisizlikle sınırlı kalmamaktadır. Öncesi de var. Alaattin Karadağ’ın 19 Kasım 2009 tarihinde sokak ortasında yargısız infaz edilmesi olayının yaşandığı an’da ve sonrasında da bu duyarsızlık yaşanmıştı. Cinayeti protesto eden ve haftalarca süren eylemli bir süreçten uzak durmak birileri için değişmez bir davranış çizgisi olmuştu. Devrimci bir işçinin, bir cinayet şebekesi tarafından sokak ortasında alçakça katledilmesi karşısında gösterilen bu sessizlik ve suskunluk birileri payına yüz ağırtıcı olmasa gerek. Devrimci iddia, kimlik ve konumla bağdaşmayan bu tutumun, dava sürecinin başladığı bugünlerde de devam etmesi, böylelerinin kimliği konusunda yeni bir kanıt olur sadece. Umarız ki bu tutum daha fazla böyle sürdürülmez.

* * *

Sermaye devletinin kolluk güçleri, 31 Mart 2010 tarihinde 4 kentte eşzamanlı olarak gerçekleştirdikleri bir operasyonla 18 sınıf devrimcisini gözaltına almış ve ardından 5 BDSP’liyi tutuklamıştı. Tutuklu bulunan BDSP’lilerin ilk duruşması 18 Haziran günü Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Keyfi ve haksız bir saldırı sonucu tutuklanan sınıf devrimcileriyle dayanışmak için duruşma günü Ankara Adliyesi önünde buluşuyoruz.