19 Aralık 2008 Sayı: KB 2008/02(49)

  Kızıl Bayrak'tan
   Yunanistan’daki öfke patlaması gelmekte olan yeni mücadeleler dönemini işaretliyor
  Yunanistan’daki öfke patlaması kitlelerdeki hoşnutsuzluk birikimini ortaya koyuyor...
Üç isyan: Los Angeles, Paris, Atina;
Bir sonuç: “Sonuçsuz” Öfke ve
ne yapmamalı…
Yüksel Akkaya
Krizin bir yüzünde yoksulluk ve işsizlik, diğer yüzünde ise artan zenginlik var!

İnsanca yaşamaya yeten vergiden muaf asgari ücret!

İşten çıkarmalar, fabrika kapatmalar, ücretsiz izinler...
  Tersanede 115. ölüm: Erdal İnceyol!
  BDSP’li Metal İşçileri’nin açıklaması...
  İşçi ve emekçi hareketinden…
  İşçi sınıfını parçalayan gerici cereyanlara karşı etkili bir mücadele
  2001’den 2008’e düzen krizinin aynasından yansıyanlar ve bir toplantının gösterdikleri…
  Gençlikten...
  Küçükçekmece faaliyetlerinden...
  Tekstil işçilerinden çağrı...
  Rüya Özkalkan ile basın işkolundaki TİS süreci ve birleşik mücadele üzerine konuştuk… 
  Erdal Eren mücadelemizde
yaşıyor!
  Bush’a atılan pabuç: Dünyanın bütün mazlum pabuçları, zalimlere karşı havalanın!..
Yüksel Akkaya
  ABD Afganistan’daki işgalci NATO güçlerini takviye ediyor!
  Dünya işçi ve emekçi hareketinden…
  Devlet, AKP ve Aleviler... - M. Can Yüce
  Liseli gençlik krizin faturasını ödemeyi reddetmeli, mücadelede yerini almalıdır!
  Mücadele Postası.
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Kızıl Bayrak'tan...

Aylardır devam eden metal TİS görüşmelerinde Türk Metal çetesi yeni bir satış sözleşmesine daha imza attı. Türk Metal çetesinin başı Mustafa Özbek bayram öncesi yaptığı tüm açıklama va konuşmalarda bunun sinyalini vermişti aslında. Beklendiği gibi de oldu. Bayramı fırsat bilen Türk Metal çetesi toplu sözleşmeyi imzaladı. Böylece yüzbini aşkın metal işçisinin bayram tatilinde olduğu an seçilerek muhtemel tepkilerin önü kesildi. Ancak bu manevra da onları kurtaramayacaktır. Metal işçisi derinden derine öfkesini biriktirmeye ve günü gelince hesap sormaya hazırlanıyor.

Türk Metal’in metal sözleşmesine imza atmasının ardından şimdi tüm gözler Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (BMİS) çevrilmiş bulunuyor. BMİS’in bu konuda nasıl bir tutum alacağı ise merakla bekleniyor. Zira bu tutum BMİS’in geleceğinin ne yönde seyredeceği sorusunun da yanıtını oluşturuyor. BMİS sınıf sendikacılığı iddiasının arkasında ne kadar durup durmayacağını alacağı tutumla ortaya koyacaktır. Dolayısıyla BMİS ağır bir sorumluluk ile karşı karşıya bulunuyor. MESS patronlarının dayatmalarının geri çektirilmesi, metal işçilerinin ücret ve sosyal haklar yönünden kazanımla sonuçlanacak bir sözleşmesinin imzalanması sınıf hareketinin bundan sonraki seyri üzerinde olumlu bir etkide bulanacaktır.

BDSP’li Metal İşçileri, Türk Metal çetesinin satış sözlemesini imzalamasının ardından 16 Aralık günü kamuoyuna yaptıkları bir yazılı açıklama ile Türk Metal çetesinin ihanetini teşhir ederek BMİS’in kritik bir sınavla karşı karşıya olduğunun altını çizdiler. Bu sınavın hem metal işçilerinin Türk Metal çetesinden hesap sorma bilinci ve tutumunun güçlendirilmesi hem de sermaye sınıfının krizi fırsat bilerek işçi ve emekçilere yönelik saldırılarının önünün kesilmesi bakımından önem taşıdığının önemine vurgu yaptılar. BMİS bugün ikili bir tercih ile karşı karşıya bulunmaktadır: BMİS ya Türk Metal çetesinin satışına ortak olacak ya da metal işçilerinin çıkarlarının, dolayısıyla tüm sınıfın çıkarlarının temsilcisi olacaktır.

* * *

Sınıf devrimcileri metal TİS görüşmelerine başından itibaren taraf oldular. Süreci adım adım izleyerek ve çeşitli araç ve yöntemleri kullanarak etkin bir müdahale çabasında oldular. Her aşamada gelişmeleri değerlendirerek buna uygun taktik-politik-pratik bir hat izlediler. Sadece propaganda düzeyinde kalan bir müdahalenin sınırları içinde davranmadılar. Eylemli sürecin de etkin bir öznesi olarak hareket ettiler. Sınıf devrimcileri bu süreçten güçlenerek çıktılar.

Şimdi metal sözleşmeleri kritik bir aşamada bulunuyor. Sınıf devrimcileri şu ana kadar kendi sınırlarında ortaya koydukları çabayı ve enerjiyi yeni bir düzeyde harekete geçirebilmelidirler. Bu çabanın sürekliliğini ve etkisini sınıf çalışmasının güçlü bir zemine çevirmenin yolunu açmayı başarabilmelidirler.

* * *

Liselilerin Sesi’nin Aralık-Ocak tarihli 25. sayısı çıktı. Okurlarımız Liselileri Sesi’nin yeni sayısını Eksen Yayıncılık bürolarından ve kitapçılardan temin edebilirler.