19 Ocak 2018
Sayı: KB 2018/03

Emperyalistlere ve savaş kundakçılarına geçit vermeyelim!
Düzen siyasetinin zor dönemi
Dinsel gericiliğe karşı mücadeleye!
İç savaş hazırlığı
AKP’nin sürdürülebilir yoksulluk politikası
Metalde kritik günler, kritik görevler!
MİB MYK Ocak Ayı Toplantısı: Değerlendirme ve kararlar!
DEV TEKSTİL Genel Meclisi tamamlandı
Devrimci bir sınıf hareketi için ileri!
Klasik burjuva devrimleri üzerine - H. Fırat
Toplumsal patlama dinamikleri ve isyan dalgaları
Sudan’da “ekmek isyanı!”
Almanya’da metal uyarı grevleri
İran düşmanlığı Ortadoğu halkları için de tehdittir!
Eğitim alanındaki temel sorunlar
Mesleki eğitimde atölye ve staj sorunu
İstanbul MLB deneyimi
Kadının kurtuluşu sosyalizmde!
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

DEV TEKSTİL Genel Meclisi tamamlandı

 

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) 2018 yılının ilk genel meclisini 13-14 Ocak 2018 tarihlerinde genel merkez binasında başarıyla tamamladı. Üye ve temsilcilerin katılımıyla toplanan genel meclis eğitim ve sendikal faaliyetlerin ele alınmasıyla gerçekleşti.

Sendikanın tüzüğü gereği 6 ayda bir hayata geçirilen genel meclise 13 Ocak Cumartesi saygı duruşuyla başlandı. Sendika MYK’sı adına yapılan açılış konuşmasıyla meclisin işlevi ve çalışmaların kapsamının aktarımı yapıldı.

Meclise eğitim oturumlarıyla devam edildi. “Devrimci sınıf sendikacılığı anlayışı, güncel gelişmeler, diğer anlayışlar ve yansımaları” üst başlığı “Güncel yansımalar (OHAL, KHK, yasal düzenlemeler ve sendikaların tutumu)” ve “Devrimci sınıf sendikacılığı anlayışının temel ilkeleri” başlıkları iki oturum üzerinden eğitim ve tartışma konusu edildi.

Hukuksal açıdan, Av. Zeycan Balcı’nın “İş yasası, Anayasa ve çeşitli yasalardaki değişiklikler, değişikliklerin amacı, sınıf ve kitle mücadelelerine yansımaları” sunumuyla eğitim çalışması sonlandırıldı.

Ardından sendikal faaliyetlerin ele alınacağı oturum için divan oluşumuna gidildi. Temsilciliklerin altı aylık sendikal çalışmalarının ve deneyimlerin aktarımı yapıldı. “Siyasal gelişmeler ve işçi sınıfının güncel durumu” üzerine yapılan tartışmalarla toplantı sürdürüldü.

8 Mart, 1 Mayıs vb. gündemlerle ilgili sendikamızın dönem değerlendirmesi kapsamında tutumunun genel hatlarının oluşturulması” başlığıyla sürdürülen tartışmada ortaya çıkan düşünceler ve belirlemeler ışığında, planlanacak çalışmalar için öneriler sunuldu. Meclisin birinci günü bu tartışmaların sonucunda bitirildi.

Genel meclisin ikinci günü 14 Ocak Pazar günü oturumuyla devam etti. İkinci gün “Sendikal örgütlenmemizin sorunları ve güçlü bir örgütlenme çalışmasının yol ve yöntemlerinin tespit edilmesi” gündeminin tartışmasıyla başladı.

Meclisin ilk gününün sonunda yapılan tartışmalar ışığında, sendikanın altı aylık hedefleri üzerine belirlemeler yapıldı. Meclisin ikinci günü sendikanın altı aylık planının tartışmalarıyla sonlandırıldı.

Genel meclis kararları ilerleyen günlerde kamuoyuna deklare edilecek.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası

14 Ocak 2018

 

 

 

 

Bu karanlık, mücadele etmeden dağılmayacak”

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyesi emekçiler, KHK ile ellerinden alınan işlerine dönmek için İstanbul’da başladıkları direnişi 1 yıla yakındır sürdürüyorlar.

Her Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günü Kadıköy Altıyol ve Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda, her Cuma ise Kartal’da oturma eylemi gerçekleştiren direnişçiler ihraçların hukuksuzluğunu ve AKP’nin OHAL/KHK rejimini teşhir ediyorlar. Emekçiler yaptıkları konuşmalarda “Bu karanlık, mücadele etmeden dağılmayacak” diyerek herkesi mücadeleyi büyütmeye çağırıyorlar.

Direniş alanlarında imza masası açan emekçilere birçok kişi de imza vererek destek oluyor.

16 Ocak günü İstanbul Valiliği önünde eylem gerçekleştiren emekçiler, alanlarda topladıkları 20 binin üzerindeki imzayı OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’na teslim etmek istediler. Eylem öncesi alana yığınak yapan çevik kuvvet ve sivil polisler, emekçilere dayatmalarda bulunarak saldırı tehdidinde bulundu. Polisin, eylem yapılmak istenen alanı işgal etmesi sonucu eylem 20 metre kadar ötede başlatıldı. 3 kamu emekçisi imzaları teslim etmek üzere valiliğe girdi, onlar dönene kadar eylem sloganlar ve konuşmalarla sürdürüldü. Bir saatten uzun süre valilikte kalan kamu emekçileri geri döndüklerinde OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun sadece bireysel başvuru alındığı gerekçesiyle dilekçeleri almadığı, bunun üzerine dilekçelerin ilgili bakanlıklara gönderilmek üzere valiliğe verildiğini açıkladılar.

 

 

 

 

Yüksel’de direniş sürüyor

 

9 Kasım 2016’da KHK ile hayata geçirilen açığa alma ve ihraç etme saldırılarına karşı Nuriye Gülmen’in başlattığı Yüksel direnişi 430’lu günlerinde sürüyor.

Açlık grevinin 310’lu günlerindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade edilmesi talebinin yükseltildiği direnişte, direnişçilerin Halkın Hukuk Bürosu’ndan (HHB) avukatları ile Silivri Hapishanesi’ndeki tutsak direnişçi Nazife Onay’ın serbest bırakılması da isteniyor.

Her gün 13.30 ve 18.00’de basın açıklaması yapmak için Konur Sokak’ta toplanan emekçiler, eylem başlayalı bir dakika bile olmadan “eylem yasağı” gerekçesiyle darp edilerek, işkenceyle gözaltına alınıyor. Direnişçilerin taleplerini içeren ozalitleri yırtarak saldırıya geçen polis emekçileri sokakta hazır beklettiği gözaltı aracına zorla bindiriyor.

Polis çoğu zaman işkencenin görüntülenmesini engellemek için sokağı da çevik kuvvet kalkanlarıyla kapatırken, gözaltı saldırısı eylemi izleyen ilerici basın emekçilerini de kapsıyor.
Ankara’da işyeri önü direnişleri

 

Ankara’da ihraç edilen Cemal Yıldırım ve Zeynep Yerli Ulus Defterdarlığı önünde, Mahmut Konuk da Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önündeki direnişlerini sürdürüyor. Mahmut Konuk’un direnişi 40. haftasını geride bırakırken Cemal Yıldırım ve Zeynep Yerli’nin direnişi 44. haftasında.

Her iki işyeri önünde direnen emekçiler yaptıkları açıklamalarda haksız ve keyfi şekilde işten atıldıklarını belirterek açlık grevi 310’lu günlere giren direnişçiler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekiyorlar.

15 Ocak günü eylemini sürdüren Konuk keyfi bir şekilde işten atıldığını dile getirerek herhangi bir örgüt ile ilişki konusunda somut bir delil ortaya konulamadığını söyledi. Ardından komisyon ile işe geri alınacağının söylenmesine rağmen KHK ile işe alınma yaşanması durumunu da eleştirerek “biz ekmeğimiz ve onurumuzdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

17 Ocak günü defterdarlık önünde yapılan direnişe Malatya direnişçisi Erdoğan Canpolat, Yüksel direnişçisi Acun Karadağ ve Mahmut Konuk da katılarak destek oldu.


 
§