10 Mart 2017
Sayı: KB 2017/10

Suriye; savaştan çıkış arayışı ve kirli hesaplar
‘Hayır’ın yasak olduğu ‘demokratik’ referandum!
Sermaye diktatörlüğüne ‘Hayır’!
Newroz ateşini işçilerin birliği, halkların kardeşliği için harlayalım!
Kamusal kaynaklar sermayeye peşkeş çekiliyor
Kamu emekçilerinin direnişi; olanaklar ve yapılması gerekenler
Çelik-İş, Dytech ve Tofaş’ta işçileri Türk Metal’e sattı
“Bu fabrika halkındı, işçiler fabrikaya sahip çıkmalı!”
Geçici işçi alımları
Kadın işçi ve emekçileri dönüştürmek!
İEKK’dan 8 Mart eylem ve etkinlikleri
Kadınlardan 8 Mart eylemleri
Kapitalist sistemde kadın işçilerin kağıt üstünde kalan hakları
AKP, kadın ve demokrasi
Erdoğan’dan açık itiraf; “İşsizleri yaradandan ötürü seviyoruz!”
Savaş kundakçılığında NATO’dan yeni hamle
Lafarge Holcim-IŞİD Konsorsiyumu!
Emperyalist kamplaşmalar ve Erdoğan-Almanya gerilimi
ABD’nin dış politikasında politik romantizme yer yok!
“Önümüzün karanlık olduğu bu dönemde, ateşler yakıp yolu görmenin anlamlı olduğunu düşündük”
Beyazıt Katliamı'nı unutmadık, unutturmayacağız
Bu sayının PDF formatını download etmek için tıklayın

 

Çelik-İş, Dytech ve Tofaş’ta işçileri Türk Metal’e sattı

 

Metal Fırtına’nın ardından Türk Metal’i silerek Çelik-İş’e geçen Dytech ve Tofaş işçileri, sendika ağalarının ihanetine uğradı.

Dytech’te satışa karşı işçiler işe başlamadı

Çelik-İş, 1 Mart’ta açıklama yaparak Kocaeli’de bulunan ve toplu sözleşme süreci devam eden Dytech’ten çekildiğini açıkladı.

Konuyu öğrenen Dytech işçileri karara tepki gösterdi. Çelik-İş yönetiminin kendilerini sattığını belirten işçiler Çelik-İş yönetimini protesto etti. 16.00-24.00 vardiyasında işe başlamayan Dytech işçileri fabrika yönetiminden açıklama talebinde bulundu. İşçilerin iş bırakması üzerine yönetim açıklama yapmak durumunda kalırken, sorunun kendileri ile alakası olmadığını, sendikadan kaynaklandığı öne sürdü.

Bunun üzerine iş başı yapan işçiler, Çelik-İş’ten istifa kararı aldıklarını duyurdu. Fabrika yönetimine de bundan sonra sadece kendi seçtikleri temsilciler ile muhatap olmaları uyarısında bulundu.

Tofaş’ta kirli oyunlar

Çelik-İş, Dytech’in ardından Tofaş’ta da işçileri sattı. Çelik-İş’in ihanetinin ardından Tofaş işçisinin öfkesi büyürken, Tofaş işçileri durumu değerlendirmek için 5 Mart’ta Çelik-İş Tofaş Şubesi'nde bir toplantı gerçekleştirdi.

İşçiler öğle saatlerinde şubeye geldiğinde kapı kilidinin değiştirildiğini gördüler. Herhangi bir yetkilinin olmadığı sendika şubesinde Tofaş’ta çalışan ve süreç içerisinde işten atılan işçilerin de aralarında olduğu işçiler bir süreliğine bekleyişe geçti. Ardından kapının kilidi kırılarak işçinin kendi emeğiyle oluşturduğu sendika binasına girildi.

Toplantıda Tofaş işçileri bundan sonraki süreçle ilgili nasıl bir karar alacakları ile ilgili detaylı tartışmalar yaptı. İlk olarak Çelik-İş’le ilişiği kesme kararı alan işçiler, ikinci bir seçenek olarak da TOMİS’e geçmeyi tartıştı. MİB’lilerin de destek verdiği toplantıda işçiler önümüzdeki günlerde hareket planı çıkararak buna göre hareket edecek.

Tofaş işçilerinden açıklama

Toplantının sonrasında, gelişmelere ilişkin Tofaş işçileri tarafından “Devirmeyen darbe güçlendirecek. Çelik-İş bitti mücadele sürüyor” başlığıyla açıklama yayınlandı. Açıklamaya göre, toplantıda alınan kararlar şöyle:

1. Bizi Türk Metal’e satmaya kalkan Çelik-İş’in bu ihaneti kesindir, aramızdan çıkıp oradan maaşlı olarak işe başlayan kişi kesin olarak bu satışa ortaktır.

2. Tofaş işçisi kendisini böylesine ahlaksızca ve alçakça satanlarla yolunu ayıracaktır. Bu nedenle yapacağımız ilk iş Çelik-İş’ten istifa etmek ve dayanışmaya geçmek olacaktır. Tüm arkadaşlarımızın yapacağı ilk iş bu olmalıdır. Ama herkes şunu bilsin ki satanlardan mutlaka hesap soracağız. Neye kaçarlarsa kaçsınlar iki elimiz yakalarında olacak.

3. Toplantıya katılanlar kesinlikle Türk Metal’e geçilmeyeceğini bildirmişlerdir. Bu şartlarda Türk Metal’e geçiş zaten işten atılmaktan başka sonuç vermeyeceği gibi biz çıktığımız yoldan dönmemeye kararlıyız. Ne Türk Metal ne de Çelik-İş; işçi aidatıyla geçinen hiçbir emek hırsızıyla işimiz olamaz.

4. Bundan sonra nasıl bir yol tutacağımızla ilgili olarak kararı birkaç gün içerisinde içerideki arkadaşlarımızın da yapacağı tartışmalar ışığında netleştirmiş olacağız. Biz toplantıya katılanlar olarak önümüzde sadece iki seçenek görüyoruz. Birinci seçenek dayanışmada devam ederek Türk Metal’in yetkisini düşürmek, ikinci seçeneğimiz de mevcut sendikal düzen dışında işçilerin kurduğu TOMİS sendikasıyla yolumuza devam etmek.

Bu iki seçenekten birini netleştirip mücadelemize devam edeceğiz.

5. Hangi seçenekte karar kılarsak kılalım birliğimiz daim olsun diyoruz. Tofaş işçi birliği ile hak mücadelemiz sürecek her şartta. Birliğimizi asla bozmayacağız. Biz onurunu, davasını ve arkadaşlarını satanlardan değiliz, olmayacağız.

6. Bundan böyle sırtımızdaki Çelik-İş kamburundan kurtuluyoruz. Artık birliğimizle daha güçlü olacağımıza inanıyoruz. Bundan sonra işten atılan arkadaşlarımız yalnız kalmayacak, fabrika önüne gitmekten geri durmayacağız.

7. İşten atılan arkadaşlarla ilgili hukuki destek sorunumuz yoktur. Çelik-İş, avukatlarıyla birlikte bizim için bitmiştir. Toplantımızda bize yardım edecek, hem de Çelik-İş avukatları gibi yüzde 13 gibi komisyonlar almadan yardım edecek, avukatlarla irtibatlanmıştır. Bu alanda herhangi bir sıkıntı yaşanmayacaktır, avukat ihtiyacı olanların bize haber vermeleri yetecektir.

8. Bundan sonraki hareket planımızı oluşturmak ve davamızı sürdürmek üzere katılan arkadaşlardan bir grup oluşturduk, irtibatı ve iletişimi onlar sağlayacaktır.”

 
§